بلاگ

محاسبه کمیسیون مشاورین املاک|کمیسیون املاکی ها چنددرصده؟

نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک

محاسبه کمیسیون مشاورین املاک از موارد مهم قبل از مراجعه به املاکی ها و خرید یا فروش یا اجاره یک ملک است. همانطور که در امور حقوقی وکیل ملکی تهران یا شهرستان ، مبلغی را تحت عنوان حق الزحمه دریافت می کند. مشاورین املاک هم حق کمیسیون می گیرند.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

چگونگی محاسبه کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون مانند دستمزدی است که افراد در سایر مشاغل می‌گیرند. و مبلغی است که در تمام معاملاتی که در املاک انجام می‌گیرد به بنگاه‌دار داده می‌شود. مبلغ کمیسیون نرخ مصوبی دارد که در هر معامله طبق عوامل خاصی محاسبه می‌شود. املاک در هر شهر این نرخ را هر ساله طبق تعرفه‌ای که از سمت اتحادیه مشاورین املاک مشخص می‌شود تعیین می‌کنند.

مشکل اینجاست که  بنگاه‌های معاملاتی برای گرفتن تعرفه خود هیچ  توضیحی به مراجعه کننده نمی‌دهند. پس لازم است نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک را بدانیم . بنابراین در این مقاله بنا داریم چگونگی محاسبه این حق کمیسیون را به طور کامل برای شما در معاملات خرید و فروش و رهن و اجاره توضیح دهیم.

میزان حق کمیسیون در معاملات فروش و اجاره سال ۱۴۰۱

مبلغ کمیسیونی که مشاورین املاک از افراد دریافت می‌کنند به این صورت است . که اگر مبلغ مورد معامله تا ۵۰۰ میلیون تومان بود یک درصد حق بنگاهی است. یعنی نیم درصد برای خریدار و نیم درصد برای فروشنده و یا مالک و مستاجر . اما اگر میزان هزینه ملک از ۵۰۰ میلیون بیشتر بود .

در این صورت ۲۵/. درصد از هزینه معامله سهم املاک می‌شود که این مبلغ نیز بین دو طرف معامله نصف می‌شود. پس از محاسبه سهم شما از خرید یا فروش و یا اجاره ملک مبلغ به دست آمده را باید در ۹ درصد ضرب کنید که این ۹ درصد میزان مالیات بر ارزش افزوده است . عدد به دست آمده اضافه می‌شود و سهم بنگاه تعیین می‌شود.

نکته قابل توجه اینجاست که این فرمول در کل کشور یکسان است . در محاسبه کمیسیون مشاورین املاک ملاک برای هر شهر بخشنامه‌ای است که اتحادیه مشاورین املاک به بنگاه‌ها ابلاغ می‌کند . و برای اطمینان بیشتر می‌توان به اتحادیه مراجعه و از آن سوال کرد.

نکته دیگر اینکه مالیات بر ارزش افزوده به تمامی حق کمیسیون‌ها تعلق می‌گیرد .که تا به حال میزان ۹ درصد از مبلغ کمیسیون را شامل می‌شود . که این میزان بین دو طرف خریدار و فروشنده یا مالک و مستاجر تقسیم می‌شود.

محاسبه کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون چیست؟

افرادی که در زمینه ماشین و یا ملک در بنگاه‌های معاملاتی فعالیت می‌کنند ، به عنوان یک واسطه و راهنمایی با تجربه در معاملات عمل کرده و در برابر خدمات تخصصی که ارائه می‌دهند.برای محاسبه کمیسیون مشاورین املاک مبلغی را تحت همین عنوان از دو طرف معامله دریافت می‌نمایند .

این مبلغ به عنوان درآمد مشاورین املاک بوده و به خاطر خدمات و بازدیدهایی که برای خرید و فروش و یا اجاره ملک انجام گرفته به ایشان تقدیم می‌شود. و مبلغ آن بستگی به ارزش ملک یا ماشین مورد معامله دارد. طبق فرمولی که ذکر شد تعیین می‌شود.

اگر قرارداد فسخ شد حق کمیسیون چگونه است؟

چگونگی حساب کردن حق کمیسیون طبق روشی مشخص که در بالا ذکر شد بر اساس ارزش ملک یا خودرو می‌باشد. و درواقع درصدی از ارزش ملک به عنوان حق کمیسیون مشخص می شود.که در صورت فسخ قرارداد باید باید پرداخت شود و تاحدودی پرداختش توافقی می شود.

املاک معاملاتی ملکی چیستند؟

بنگاه‌های معاملاتی مربوط به ملک ، مجموعه دفاتر هستند. که در آنها افرادی تحت عنوان مشاور به عنوان واسطه مشغول انجام معامله اند. این افراد واسطه ای هستند بین صاحبخانه و مستاجر و یا خریدار و فروشنده . که به دو طرف کمک می‌کنند و راهنمایی‌های لازم را می‌دهند، تا بتوانند بهتر تصمیم گرفته و به هدف خود برسند.

بر این اساس این مشاورین در معاملات حاضر می‌شوند و با ارائه  مشخصات دو طرف به همدیگر و معرفی آنها معامله‌ای را در دفتر و بنگاه خود ثبت می‌کنند . و در ازای آن و پس از  محاسبه کمیسیون مشاورین املاک ، مبلغی دریافت می‌کنند . که این مبلغ درآمد آن ها از معامله است.

روش محاسبه کمیسیون مشاورین املاک

انواع کمیسیون

در معاملات مختلف با توجه به میزان ارزش یک معامله و نوع آن ، همچنین شهر مربوط به آن کمیسیون‌های مختلفی دریافت می‌شود. و این حق کمیسیون انواع مختلفی دارد . میزان کمیسیون در واقع درآمد مشاورهای املاک می‌باشد . و هرچه تعداد معاملات بیشتر باشد . درآمد این‌ها هم بیشتر است .مبلغ کمیسیون و چگونگی حساب کردن آن در معاملات مختلف با هم فرق دارد موارد زیر را شامل می‌شود.

 • مبلغ کمیسیون خرید و فروش املاک
 • مبلغ کمیسیون رهن کامل یک ملک
 • کمیسیون مشارکت نمودن در ساخت زمین
 • میزان کمیسیون برای معاوضه یک ملک
 • مبلغ کمیسیون رهن و اجاره ملک با هم

چگونگی حساب کردن کمیسیون حاصل از فروش ملک

طبق گفته‌های قبل محاسبه کمیسیون مشاورین املاک و میزان آن ، به خاطر خدماتی که ارائه می‌دهد گرفته می‌شود . و مبلغ آن بر اساس اتحادیه تعیین می‌شود. برای معاملات خرید و فروش یک ملک در شهر تهران به این صورت است که ۲۵ درصد از کل قیمت ملک به عنوان حق کمیسیون و ۹ درصد حق کمیسیون هم به عنوان مالیات از هر دو طرف معامله گرفته می‌شود.

به عبارتی دیگر برای هر دو طرف معامله یعنی مثلاً فروشنده ۲۵ ارزش ملک فروشنده به خود وی و ۲۵ درصد ارزش ملک از خریدار گرفته می‌شود. مثلاً اگر ملکی ۶ میلیارد باشد ۲۵ درصد ۶ میلیارد به عنوان حق کمیسیون خریدار و همین مبلغ به عنوان کمیسیون فروشنده از آنها گرفته می‌شود.

 • حق:   6000000000×0/25=15000000
 • مالیات:   0/09×15000000=1350000
 • مبلغ قابل پرداخت:   15000000+1350000=16350000

مبلغ حاصل شده را هر یک از طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده به طور جداگانه باید به املاک پرداخت کنند.

فرمول محاسبه کمیسیون مشاورین املاک

چگونگی حساب کردن حق کمیسیون در رهن کامل یک ملک

در برخی معاملات ، یک خانه به صورت کامل رهن داده می‌شود . که بر اساس مبلغی که رهن داده شده میزان رهن به اجاره تبدیل شده است.  طوری که به ازای هر یک میلیون تومان رهن ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته می‌شود . و طبق مبلغ به دست آمده ۲۵ درصد به عنوان حق کمیسیون دو طرف درنظر گرفته می‌شود .

و علاوه بر آن ۹ درصد نیز مالیات برای این معامله در نظر گرفته می‌شود.مثلاً اگر قیمت ملکی رهن کاملش ۷۰ میلیون تومان باشد ، میزان کمیسیون آن می‌شود ۵۷۲۲۵۰ که این مبلغ توسط هر کدام از طرفین معامله باید پرداخت شود.

تبدیل رهن به اجاره:

 • مبلغ رهن×30000
 • تبدیل رهن به اجاره= 70×30000=2100000
 • حق کمیسیون:0/25×مبلغ اجاره
 • کمیسیون=2100000×0/25=525000
 • مالیات: 0/09×حق  کمیسیون
 • مالیات=0/09×525000=47250
 • مبلغ قابل پرپاخت هر نفر =مالیات +حق کمیسیون
 • مبلغ قابل پرداخت =525000+47250=572250

چگونگی حساب کردن کمیسیون رهن و اجاره یک ملک

برای محاسبه کمیسیون مشاورین املاک برای یک ملکی که هم رهن و هم اجاره همزمان داده شده است .به این صورت عمل می‌کنیم که ابتدا رهن آن را تبدیل به اجاره می‌کنیم . و سپس مجموع آن با اجاره را در ۲۵ ضرب می‌کنیم . برای مثال اگر خانه‌ای را ۲۰ میلیون رهن و یک میلیون اجاره داده باشیم میزان کمیسیون به صورت زیر حساب می‌شود.

تبدیل رهن به اجاره:

 • مبلغ رهن×۳۰۰۰۰
 • تبدیل رهن خانه به اجاره:
 • 20×30000=600000
 • مجموع رهن تبدیل شده و اجاره:
 • 1000000+600000=1600000

مقدار رهن تبدیل شده و اجاره را با هم جمع و در ۲۵ درصد ضرب می‌کنیم تا حق کمیسیون به دست آید:

 • حق کمیسیون=1600000×0/25= 400000
 • مالیات=حق کمیسیون ×۰.۰۹
 • مالیات=400000×0/09=436000

هر یک از طرفین باید این مبلغ را پرداخت نماید.

نحوه محاسبه کمیسیون مشاورین املاک

چگونگی محاسبه کمیسیون املاکی‌ها در صورت فسخ قرارداد

محاسبه کمیسیون مشاورین املاک طبق آنچه گفته شد ، بر اساس درصدی از ارزش ملک و 9 درصد مالیات است. گاهی اوقات ممکن است قرارداد فسخ شود و یکی از دو طرف معامله تمایلی به ادامه دادن آن نداشته باشد. و قرارداد را به پایان رسانند. در این حالت کمیسیون مشاوره املاک سر جای خود بوده و دو طرف معامله نمی‌توانند مبلغ آن را پرداخت نکنند .

و دو طرف ملزم هستند که حق کمیسیون یا بخشی از آن را به صورت توافقی پرداخت نمایند. تا زحمات مشاورین املاک نیز جبران شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *