بلاگ

چگونه وکیل اجاره ملک بگیریم؟

وکیل اجاره ملک

وکیل اجاره ملک امروزه از مهم ترین وکلای دادگستری به شمار می رود. خصوصاً اینکه امروزه با گسترش صنعت ساختمان‌سازی و افزایش جمعیت، مسائل مرتبط با موجر و مستأجر نیز افزایش یافته و به یکی از شایع‌ترین موارد در زمینه حقوقی مطرح می شود. بنابراین اغلب مردم قم که مستأجر هستند یا صاحب ملک هستند به دنبال یک وکیل قم خوب هستند که در مباحث رهن و اجاره تبحر کافی را داشته باشد تا بتواند اختلافات ناشی از اجاره ملک را به خوبی حل و فصل کند. برای آشنایی بیشتر با وکیل اجاره ملک تا پایان مقاله همراه ما باشید.

اجاره ملک

اجاره ملک چیست؟

اجاره، توافقی بین صاحب ملک یا کسی که دارای حق اجاره و مستأجر است که طی آن صاحب ملک به مستأجر اجازه استفاده از خانه، آپارتمان، مغازه یا دفتر کار را به او می دهد. مستأجر می تواند شخص حقیقی یا شرکت باشد که برای مدت زمان معین یا نامعین ملک را اجاره می گیرد. طی این توافق، مستأجر مبلغ مشخصی به نام اجاره به موجر پرداخت می‌کند.

در قرارداد اجاره ملک، شرایط اجاره ملک باید واضح بیان شود که شامل مدت زمان اجاره، مبلغ اجاره، روش پرداخت، تاریخ شروع و پایان اجاره و سایر شرایط مالی و زمانی مرتبط با آن می باشد. ناگفته نماند که هر کدام از موجر و مستأجر دارای حق و حقوقی و تعهداتی نسبت به همدیگر هستند. مستأجر باید متعهد شود که در حفظ و نگهداری ملک و رعایت قوانین کوشا باشد. در صورت بروز اختلاف و مشکلاتی که نیاز به فسخ قرارداد و تخلیه ملک باشد هر کدام از موجر و مستأجر می توانند با گرفتن وکیل اجاره ملک به نتیجه مطلوبی در اجاره ملک برسند.

اجاره نشینی

در شرایط کنونی جامعه که تورم، نوسانات بازار و هزینه‌های معیشت به شدت افزایش یافته است؛ قدرت خرید ملک برای طبقه متوسط جامعه کمتر شده است. خصوصاً بالا رفتن قیمت ملک، هزینه های مرتبط به وام مسکن از جمله بهره وام و شرایط آن، مالیات و هزینه‌های ساخت وساز و هزینه های انتقال ملک برای مردم معمولی تبدیل به مانعی برای خانه داری شده است. همه این شرایط باعث شده که بسیاری از افراد به جای خرید ملک، به اجاره آن روی آورند یا در صورت خرید، به دنبال ملک‌های کوچکتر در مناطق ارزان تر باشند.

در برخی موارد هم وقتی شرایط زندگی افراد تغییر می کند. مثلاً در طول دوران زندگی ازدواج کنند و فرزند دار شوند و خانواده بزرگتری تشکیل دهند. یا به دلیل تغییر شغل و محل سکونت مجبور می شوند در جای دیگری ملک اجاره کنند. افرادی هم که قدرت خرید خانه بزرگتری را ندارند با اجاره ملک بزرگتر به آرزوی قلبی شان می رسند.

دعاوی ملکی

وظایف مستأجر در مقابل موجر

مستأجر در قرارداد اجاره ملک بایستی یک سری تعهدات حقوقی را رعایت کند. در صورت عدم رعایت آن کار به دادگاه و وکیل اجاره ملک می رسد. از جمله این تعهدات عبارتند از:

 1. یکی از اصلی‌ترین وظایف مستأجر پرداخت به موقع اجاره مسکن می باشد.
 2. مستأجر از وقتی ملک را تحویل می گیرد مسئول ملک است. باید در حفظ و نگهداری آن نهایت تلاش خود را بکند. در صورتی که ملک نیاز به تعمیرات داشته باشد باید حتماً مالک را در جریان بگذارد. هر گونه دخل و تصرفی در ملک باید با اجازه مالک آن باشد. نباید خودسرانه دست به تعمیر خانه بزند.
 3. از زمان تحویل، پرداخت کلیه قبوض آب و برق و گاز و تلفن برعهده مستأجر می باشد.
 4. مستأجر باید هر گونه تغییر در شرایط زندگی به عنوان مثال تغییر تعداد ساکنین یا تغییر محل کار را به مستأجر اطلاع دهد. تا در صورت بروز هر گونه مشکلی در جریان کار باشد.
 5. در صورتی که موعد مقرر پایان قرارداد فرا رسید و مستأجر به بهانه های مختلف حاضر به تحویل ملک نشد. مالک می تواند از طریق وکیل اجاره ملک اقدامات قانونی لازم را انجام دهد و از حق و حقوق خود دفاع کند.
 6. در صورتی که مستأجر در ملک نقصی ایجاد کرده باید خسارت آن را پرداخت کند.

وظایف موجر در برابر مستاجر

در قرارداد اجاره، وظایف موجر نقش مهمی دارد. در صورت عدم رعایت آن ممکن است کل قرارداد اجاره فسخ شود. متعارف ترین وظایف عبارتند از:

 1. موجر باید ملک را سالم و در حد قابل قبول به مستأجر تحویل دهد. توجه داشته باشید که وضعیت عمومی ملک، امکانات اصلی و تجهیزات آن باید در حد مطلوبی باشد. بنابراین امکاناتی چون آب، برق و گاز و در صورت امکان سیستم سرمایشی و گرمایشی باید توسط موجر تأمین شود.
 2. تعمیرات اساسی ملک بر عهده موجر است. تعمیرات جزئی در صورت صلاحدید موجر، به مستأجر سپرده می شود.
 3. چک و سفته های مستأجر نزد موجر امانت است و در صورتی که مستأجر اجاره را پرداخت نکند، موجر می تواند از آن ها استفاده کند. البته این ها همه باید در متن قرارداد ذکر شود.

وکیل اجاره ملک

وکیل اجاره ملک، وکیلی است که در زمینه املاک به طور خاص فعالیت می کند. این وکیل زمانی که بین موجر و مستاجر در زمینه عدم تخلیه ملک، سرقفلی، تنظیم اجاره نامه، فسخ قرارداد و … مشکلاتی پیش آید، نقش مهمی پیدا می کند.

وکیل اجاره املاک در زمینه تنظیم قرارداد به شما کمک می کند تا همه جوانب را ملاحظه و ذکر کنید؛ تا از مشکلات احتمالی پیشگیری کنید. درصورتی که موجر و مستأجر به اختلاف بر بخورند، وکیل در امور اجاره از حقوق شما دفاع می کند. گاهی برای حل اختلافات نیاز به مذاکرات و اصلاح قرارداد است که همه این کارها را وکیل ملکی اجاره انجام می دهد. در صورتی که کار وارد مراحل قانونی و دادگاه شود؛ وکیل برای اجرای همه مراحل قانونی از قبیل ارسال اخطاریه و حضور در دادگاه را انجام می دهد.

دعاوی کیفری ملکی

انواع دعاوی ملکی

 • دعاوی ملکی حقوقی

این دعاوی با توجه به مسائل مختلف ملکی به اقسام مختلفی تقسیم بندی می شوند که شامل دعوای الزام به تحویل ملک، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، دعوای خلع ید، دعوای رفع تصرف عدوانی، دعوای رفع مزاحمت و ممانعت از حق، دعوای فک رهن است.

 • دعاوی کیفری ملکی

دعاوی ملکی کیفری نیز دارای انواع مختلفی است که می توان به دعوای کلاهبرداری در خرید و فروش، دعوای جعل سند ملک، دعوای خیانت در امانت اشاره کرد.

 • دعاوی ثبتی ملکی

دعوای ملکی ثبتی هم به دعوای افراز ملک، دعوای ابطال سند رسمی، دعوای ابطال سند مالکیت معارض تقسیم بندی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *