بلاگ

چگونه حکم تخلیه فوری بگیریم؟

وکیل تخلیه ملک
 1. وکیل تخلیه ملک | چطور حکم تخلیه ملک بگیریم| تخلیه شامل چه املاکی می شود

وکیل تخلیه ملک امروزه یکی از موضوعات گرم در حوزه‌ی وکالتی است. اختلافات بین موجران و مستأجران از قدیم الایام تاکنون نقل مجالس بنگاه های املاکی است. اگر در شهر قم ساکن هستید و با مشکلات املاکی روبرو شدید. وکیل قم می تواند با طی کردن مراحل قانونی و دادگاهی به راحتی حکم تخلیه ملک را برای شما بگیرد. اختلافاتی که منجر به صدور حکم تخلیه می شوند عبارتند از نقض قرارداد اجاره، عدم پرداخت به موقع اجاره بعد از هشدارها و مهلت، فروش ملک و استفاده غیر قانونی از ملک می باشند. برای آشنایی بیشتر با وکیل تخلیه ملک و وظایف و اختیارات او تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تخلیه ملک

تخلیه ملک به چه معناست؟

تخلیه ملک به معنای خالی کردن یک مکان و تحویل ملک است. این عمل به دلایل مختلفی از جمله اتمام قرارداد اجاره، نقض شرایط توافقی، فروش ملک و دلایل دیگر اتفاق می افتد. در صورتی که حکم تخلیه صادر شود ساکنان یا استفاده‌کنندگان مکان باید ملک را تمام و کمال به موجر تحویل دهند تا مالک مجددا بتواند از ملک خود استفاده کند. یا اقدام به فروش یا اجاره به دیگران نماید. البته حکم تخلیه ملک باید توسط وکیل تخلیه ملک خبره و با تجربه از دادگاه گرفته شود.

حکم تخلیه ملک

دادگاه پس از بررسی مستندات، شهادت ها و ادله طرفین دعوا بر اساس قوانین و مقررات دستور تخلیه فوری را صادر می کند. حکم تخلیه در واقع به معنای دستور تخلیه ملک از سکنه و مستأجران در مدت زمان مشخصی می‌باشد. این حکم معمولاً پس از شکایت و دعوی تخلیه از سوی مالک یا وکیل تخلیه ملک صادر می‌شود. حکم تخلیه پس از صدور لازم الاجرا می باشد و در صورتی که مستأجر حاضر به تخلیه نشد، اقدامات اجرایی توسط اداره قضائی یا کلانتری انجام می شود. این حکم حتما باید توسط قوه قضائیه صادر شود تا قدرت قانونی داشته باشد.

وکیل تخلیه فوری ملک

گاهی در مواقع خاصی نیاز به تخلیه فوری ملک هست. مثلا ملک نیاز به تعمیر فوری دارد و باید زود تخلیه شود. برخی اوقات مالک جدید ملک در تحویل ملک فوریت دارد. گاهی به دلیل سوء استفاده مستأجر از ملک لازم است قرارداد اجاره فسخ شود. در صورتی که صاحب ملک به هر دلیلی برای تحویل ملک عجله داشته باشد، می تواند وکیل برای تخلیه فوری ملک خود بگیرد تا از تخصص، توانمندی و تجربه او در زمینه‌ی امور مسکن و تخلیه اطمینان داشته باشد. اگر به دنبال یک وکیل تخلیه فوری مناسب هستید، می‌توانید از سایت‌ هلدینگ حقوقی مهر و اتحادیه وکلا استفاده کنید.

حکم تخلیه ملک

 حکم تخلیه از طریق دادگاه

صاحب ملک به طور کلی در سه صورت می تواند برای دریافت حکم تخلیه ملک به دادگاه مراجعه نماید و با ارائه مدارک مورد نیاز حکم تخلیه بگیرد.

 • در صورتی که مدت زمان قرارداد به پایان برسد و مستأجر تا سه ماه هیچ مبلغی را به عنوان اجاره به موجر نداده باشد.
 •  مستاجر در ملک مورد اجاره دست به اقدامات نامشروع بزند یا استفاده غیر قانونی از ملک کند.
 • ملک را بدون اطلاع موجر به شخص دیگری اجاره دهد.

مدارک لازم برای تخلیه ملک

برای اخذ حکم تخلیه، مالک یا وکیل تخلیه ملک باید مدارک و شواهد قانونی را تهیه و به شورای حل اختلاف یا دادگاه ارائه دهد. به طور کلی، مدارک برای درخواست حکم تخلیه عبارتند از:

 1. کپی از قرارداد اجاره و هر گونه تغییر یا تمدیدی که در قرارداد انجام شده باشد.
 2. ارائه مستندات مربوط به عدم پرداخت اجاره، مثل فاکتورها، اطلاعات بانکی، چک‌های برگشتی و غیره.
 3. ارائه شواهدی از نقض تعهدات یا شرایط قرارداد اجاره از سوی مستأجران، مانند تخریب ملک یا استفاده غیرمجاز از آن.
 4. نسخه اصلی یا کپی اطلاعیه تخلف از سوی مالک.
 5. ارائه مستندات مربوط به این موارد ایمنی و نیاز به تخلیه فوری.
 6. ارائه تصاویر یا گزارش‌های مصور از تخریب ملک توسط مستأجر.
 7. سند فروش ملک در صورتی که ملک به فروش رفته و نیاز به تخلیه باشد.
 8. شهادتنامه‌ها یا اظهارنامه‌های شاهدان.

در چه صورت حکم تخلیه صادر می شود؟

بیشتر ما فکر می کنیم حکم تخلیه برای ملک مسکونی است. چون در فیلم ها یا بنگاه ها هم بیشتر این مسأله دیده می شود. اما باید بگوییم دایره حکم تخلیه وسیع تر از چیزی است که ما فکر می کنیم. در اینجا توجه شما را به برخی از این موارد جلب می کنیم:

 • در صورتی که مستأجر شرایط قرارداد اجاره نقض کند. مثلاً اجاره را به موقع پرداخت نکند. موجر حق دارد با ارائه مستندات حکم تخلیه بگیرد.
 • گاهی حکم تخلیه برای املاک تجاری صادر می شود که به دلایل اساس نقض شروط قرارداد اجاره یا مسائل تجاری اتفاق می افتد.
 • در برخی از موارد هم برای اماکن صنعتی به دلیل نقض تعهدات یا شروط قرارداد اجاره حکم تخلیه صادر می‌شود.
 • گاهی هم برای زمین‌ها و املاک خارج از شهر که اجاره داده می شوند. در صورتی که مالک نیاز فوری به استفاده از ملک خود را داشته باشد. با کمک وکیل تخلیه ملک، حکم می گیرد.
 • در برخی از موارد هم برای فضاهای تجاری و مستعاره حکم گرفته می شود.
 • گاهی در املاکی که برای کاربردهای اداری، آموزشی، پزشکی و … است. با تغییر کاربری یا نقض شروط، وکیل تخلیه حکم می گیرد.
 • در مواردی که املاک دولتی اجاره داده شده نیز در صورت تخلف، مشمول حکم تخلیه می شوند.

مراحل قانونی تخلیه ملک

بعد از اینکه مالک و وکیل تخلیه ملک موفق به اخذ حکم تخلیه شدند. می توانند طی مراحلی حکم تخلیه را اجرا کنند.

 •  اول از همه، مالک یا وکیل 24 ساعت پس از دریافت حکم تخلیه باید مستأجر را مطلع کنند. مستاجر ظرف ۷۲ ساعت مهلت دارد که ملک را تخلیه کند.
 • اگر مستاجر در زمان سکونت خود خساراتی به ملک وارد کرده باشد یا بدهی داشته باشد. صاحب ملک برای دریافت بدهی یا خسارت باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف درخواست ارائه دهد و ادعای خود را ثابت کند. در مواقعی که مستأجر بتواند ثابت کند که قرارداد را تمدید کرده یا مدارک موجر جعلی است. می تواند حکم تخلیه را لغو کند.
 • در صورتی که مستأجر نسبت به حکم تخلیه بی اعتنا بود. مالک یا وکیل می توانند از طریق قانونی وارد عمل شوند. می توانند از طریق دادگاه یا کلانتری محل با اعزام سرباز به درب منزل اخطار قانونی دهند.
 • مستأجر بعد از تخلیه ملک باید کلیدها و همه چیز مربوط به منزل را به مالک یا وکیل او تمام و کمال تحویل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *