بلاگ

چک صیادی را فقط به این شرط بگیر تا ملکت را از دست ندهی

مراحل ثبت چک صیاد

چک صیادی و اعتبار و قوانین مربوط به آن موضوع بسیار پر بحثی می باشد . و همانند وکیل ملکی تهران ، مراجعات به وکیل چک بسیار زیاد است. در حالی که با کمی دقت می توانید معاملات خود را دقیق و بی نقص انجام دهید. و از مراجعه به دادگاه ها راحت شوید.

در قانون تجاری کشور چک به عنوان یک سند تجاری بوده که به استفاده از آن می‌توان معاملات تجاری را سریعتر و راحت‌تر انجام داد .گاهی اوقات افراد قصد خرید وسیله و یا ملکی را داشته و وجه کافی برای خرید آن ندارند. در این صورت می‌توانند مبلغی از آن را با استفاده از یک چک پرداختش را به آینده موکول کنند.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

چک صیادی استعلام

چک برای اولین بار در سال ۱۳۳۳ به وجود آمد که به مرور زمان در قوانین مربوط به آن تغییراتی اعمال شد. این برگه در واقع برگه‌ای است که در آن مشخصات صادر کننده چک و فردی که چک به نام او صادر می‌شود . و مبلغ آن دقیق ذکر می‌شود .همچنین صادر کننده آن به شخص دیگری اجازه را می‌دهد که در زمان مشخصی از اموال او در بانک برداشت کند.
چک به عنوان یک روش خیلی خوب برای خرید به صورت نسیه می‌باشد. همچنین گاهی برای ضمانت افراد برای گرفتن وام یا خرید ملکی بسیار مناسب است . اما گاهی امکان دارد که شخصی که چک را دریافت می‌کند برای ثبت آن مشکلاتی داشته باشد . و یا چک او ثبت نشده باشد .

در این صورت زمانی که دارنده چک می‌خواهد آن را وصول کند . مشکل پیدا کرده و نمی‌تواند پولش را بازپس بگیرد. و ممکن است تصمیم بگیرد نسبت به دارنده آن شکایت کند . بنابراین در این مقاله قصد داریم در رابطه با چک صیادی و نکاتی که هنگام صدور و دریافت آن لازم است در نظر بگیریم . و یا هنگام عقد قرارداد نکات لازم الاجرا را برای شما توضیح دهیم.

سامانه چک صیادی

در سال‌های اخیر این سامانه ای راه‌اندازی شده و به منظور صادر کردن یکپارچه چک فعالیت می‌کند . هدف از ثبت نمودن این چک در سامانه صیاد این است که تقاضا دهنده صدور چک بتواند استعلام کند که آیا حساب فرد صادر کننده بسته است . یا امکان صدور چک را دارد ؟

چک صیادی

در واقع به نوعی می‌توان اعتبار صادر کننده چک را بررسی کرد .که وی قبلاً مشکلی داشته یا نه و در صورتی که فرد در گذشته چک برگشتی و یا موردی داشته باشد اجازه صدور جدید برای او داده نمی‌شود. قابل توجه است که چک صیادی حداکثر تا ۳ سال اعتبار دارد و بعد از آن فاقد اعتباراست.

راه حل چک ثبت نشده؟

چک برگه‌ای است که در آن دستور پرداخت در قالب یک سند تجاری داده می‌شود برای اینکه از صحیح بودن آن مطمئن شویم باید آن را در سامانه صیاد ثبت نماییم. در صدور یک چک صیادی ، صادر کننده چک ، دریافت کننده و فردی که دستور پرداخت آن را صادر می‌کند یعنی همان بانک نقش دارند.

برای استعلام چک صیادی سامانه‌ای در نظر گرفته شده به نام سامانه صیاد که به موارد زیر کمک می‌کند:

  • در قسمت اعتبار پرداخت کننده می توان فرایند برگشتی‌های وی و نحوه پرداخت چک‌هایش را رصد کرد.
  • با کمک این سامانه لازم نیست که به شعبه‌های حضوری بانک مراجعه کنیم و دسته چک بگیریم و فرد می‌تواند فقط با استفاده از بانک مرکزی اعتبارسنجی شود و اگر صلاحیت داشت برای او دسته چک صادر می‌شود.
  • چک‌های صیادی همه مانند هم هستند و تمام مواردی که روی آنها نوشته شده یکسان است با لوگوی هر بانک و امکان جعل آن وجود ندارد.
  • فرد دریافت کننده می‌تواند اعتبار صادر کننده آن را با استفاده از سامانه صیاد بررسی نماید.
  • در صورتی که فرد صادر کننده در گذشته چک‌های برگشتی داشته باشد . و یا اعتبار کافی نداشته باشد اجازه ثبت چک به او داده نمی‌شود.

ثبت چک صیاد

بین چک‌های جدید و قدیمی چه فرقی وجود دارد

بین چک‌های جدید و قدیمی در رابطه با قانون پیگیری آنها تفاوت‌هایی وجود دارد از قبیل:

  • محتوا و ظاهر همه چک‌ها یکسان است و فقط تفاوت آنها در لوگوی هر بانک می‌باشد وگرنه رنگ و ظاهر و تمامی نوشته‌های چک‌ها مثل هم است.
  • طبق قانون قدیمی برای اینکه بخواهیم دسته چک جدید بگیریم نیاز نیست در جایی ثبت نام کنیم . اما در قانون جدید باید فرد حتماً در سامانه ثبت نام کند .و استعلام شود که آیا وی بدهی و چک برگشتی در گذشته داشته یا نه و به هر کسی چک داده نمی‌شود.
  • در چک صیادی های جدید و همچنین قدیمی ها یک شناسه ۱۶ رقمی وجود دارد .اما با هم فرق دارند به این صورت که جک های جدید در سامانه صیاد ثبت می‌شوند و به نوعی یک اطمینان برای فرد به وجود می‌آورند.
  • در چک جدید یک بارکد وجود دارد که با اسکن آن می‌توان سریع اعتبارسنجی را بررسی کرد.

چگونه چک صیادی ثبت نشده را برگشت بزنیم؟|سامانه استعلام چک صیادی

یکی از مشکلات رایج در چک‌های صیادی امتناع صادر کننده از ثبت چک می‌باشد. این چک‌ها به رنگ بنفش هستند و دارای یک عبارت مهم تحت عنوان ” کارسازی این چک مشروط به ثبت صدور دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است. ” و بر اساس قانون جدید فقط وقتی این چک‌ها قابل پیگیری هستند. که در سامانه ثبت شود و در صورتی که ثبت نشوند با یک کاغذ معمولی هیچ فرقی ندارند.

استعلام چک صیاد
در این چک ها صادر کننده ملزم است مشخصات چک را از قبیل تاریخ ، مبلغ ، دلیل صادر کردن آن و اسم و کد ملی دریافت کننده و مشخصات خود را در سامانه ثبت کند. اگر صادر کننده در سامانه  آن را ثبت نکرد به هیچ عنوان آن چک را دریافت نکنید . چرا که هیچ ارزشی ندارد.

بنابراین اگر بنا داشتید چکی را در معامله‌ای دریافت کنید حتماً از صادر کننده درخواست کنید بلافاصله آن را در سامانه ثبت کند. و سپس آن را دریافت کنید و به عنوان گیرنده خودتان نیز اطلاعات را تایید کنید. سامانه صیاد سامانه الکترونیکی است و به راحتی از طریق سایت‌ها و همراه بانک‌ها قابل دسترسی می‌باشد.

چک صیادی ثبت نشده را می توان برگشت زد؟

اگر پس از دریافت ، چک در سامانه ثبت نشده باشد به هیچ عنوان از طریق قانون قابل پیگیری نمی‌باشد. و قابل شکایت نیست . چرا که در قانون جدید چکی که ثبت نشده باشد اعتباری ندارد . با توجه به این موضوع شکایت کردن از چکی که در سامانه ثبت نشده و یا گم شده از سایر چک‌ها سخت‌تر است.

و خوبی آن این است که دارنده می‌تواند آن را ، به عنوان یک مدرک که نشان دهنده طلب او از فرد دیگریست پیش خود نگه دارد. بنابر آنچه گفته شد صادر کردن یک چک بدون اینکه در سامانه صیاد ثبت شود شامل قوانین اسناد تجاری نخواهد بود . و در حد یک سند عادی اعتبار دارد.

مراحل ثبت چک صیاد

بنابراین برای شکایت کردن از آن نیاز به مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی است. پس با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی شهر محل سکونت خود نسبت به شکایت از آن اقدام نموده و پیگیری کنید . باید دقت شود که اگر مبلغ چک از ۲۰ میلیون تومان کمتر باشد شما به شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شوید.

برای مبالغ بالای 20 میلیون تومان به دادگاه ارجاع داده می شوید.حال اگر با بررسی تمام جوانب و شکایت‌ها نتیجه نگرفتید می‌توانید دادخواست خود را در اعتراض به رای صادر شده اعلام کنید .تا دوباره پرونده خود را در دادگاه به جریان درآورید .و به حق خود برسیددر چنین مواردی می‌توانید از یک وکیل خوب چک که سابقه خوبی نیز دارد کمک بگیرید.

را ه های ثبت چک صیاد

راه حل چک ثبت نشده؟

قوانین جدیدی که مربوط به چک‌های صیادی می‌باشد  بی‌نقص نیست . و باید سعی شود در دریافت چک و ثبت آن از همان اول دقت کنید . تا درگیر راه رو های دادگاه نشوید. امروزه شکایت از چک‌ صیادی ثبت نشده بسیار زیاد است و متاسفانه افراد به علت نداشتن دانش کافی فقط با گرفتن یک برگه چک معامله را انجام می‌دهند. و از خیلی از مسائل مربوط به آن غافلند.
بنابراین دقت کنید که تحت هیچ عنوانی حتی زمانی که صادر کننده چک را می‌شناسید برگه خالی چک را دریافت نکنید . حتماً زمانی آن را دریافت کنید که صادر کننده اطلاعات شما را در سامانه ثبت کرده باشد . و فقط لازم باشد شما تایید بزنید . در صورتی که صادر کننده چک بنا است بیش از یک فقره چک را صادر کند ، ممکن است سایر چک‌ها امکان ثبت در سامانه را نداشته باشند. پس در قرارداد و یا آنچه که قرار است با ایت نوع چک رد و بدل شود،  روی کاغذ ثبت کنید که در صورتی این معامله صحیح است که حداکثر ظرف مدت مشخصی مثلاً دو روز چک باید در سامانه ثبت شود و در صورت عدم ثبت معامله باطل می‌باشد.

چک صیادی را فقط به این شرط بگیر تا ملکت را از دست ندهی

یکی از سوالات پرتکراری که افراد می‌پرسند این است که وقتی می‌خواهیم قراردادی را تنظیم کنیم و خریدار کامل پول نقد نداره و قرار است به ازای مبلغی از قرارداد به ما چک صیادی بدهد .اگر آن چک ثبت نشود،چه کار باید بکنیم ؟

عدم ثبت چک صیادی در قرارداد فاقد هیچگونه ارزشی است. و مانند یک تکه کاغذ می‌ماند قابل پیگیری نیست.پس اگر قرار است در قرارداد چک بگیرید. حتماً تحت عناوین زیر مفاد آن را در قراردادتان هم ذکر کنید . که اگر بنا به هر دلیلی خریدار از ثبت کردن چک امتناع ورزید ملکتان را از دست ندهید .

و بتوانید ملکتان را از وی پس بگیرید و هم وجهی را به عنوان خسارت از او دریافت کنید. شما لازم است حتماً در قرارداد ذکر کنید که خریدار ملزم است ظرف مدت مثلاً ۴۸ ساعت چک صیادی را به نام شما ثبت نماید در غیر این صورت قرارداد باطل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *