بلاگ

5 راه تضمینی پس گفتن پول پیش خانه ازصاحبخانه|جریمه صاحب خانه

پس گرفتن پول پیش خانه از صاحبخانه یکی از مشکلات مستاجران است. قرارداد اجاره نوعی قرارداد است که طبق آن صاحبخانه مبلغی پول را به عنوان ودیعه از مستاجر می‌گیرد. و مالی مثل خانه را در اختیار آن قرار می‌دهد . مسائل و مشکلات مربوط به اجاره ، در حیطه وظایف وکیل ملکی تهران یا شهرستان ها می باشد .که می تواند در این رابطه مشاوره و کمک های زیادی به ما بدهد.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

پس گرفتن پول پیش خانه

قرارداد اجاره نوعی تعهد بین دو طرف مستاجر و صاحبخانه است که طبق آن باید دو طرف و تعهداتشان عمل کنند .و هر کدام مسئول جبران خسارتی هستند که به شخص دیگر تحمیل شده است. مثلاً اگر صاحبخانه مبلغی را به عنوان رهن از مستاجر دریافت کرده باید حتماً آن را زمان تخلیه ملک بپردازند. و مستاجر هم موظف است ملک را صحیح و سالم در پایان قرارداد به صاحبخانه تحویل دهد .

اما اگر شرایطی پیش آمد که مستاجر خانه را تخلیه کرد، اما صاحبخانه پول او را نداد تکلیف مستاجر چیست ؟ در اینجا روش‌هایی را به شما می‌گوییم که بتوانیم به سرعت ودیعه خود را بازپس بگیرید.

چه مدت طول می کشد تا میزان خسارت به مستاجر برای پس ندادن پول پیش مستاجر تعیین شود؟

برای یک قرارداد اجاره دو طرف مستاجر و مالک روبروی هم می‌نشینند . و بر سر مسائلی توافق می‌کنند که مستاجر در قبال دریافت خانه ، مبلغی را به عنوان رهن و اجاره به صاحبخانه پرداخت نماید. که در قانون به آن قرض الحسنه یا ودیعه می‌گویند .که وقتی قرارداد تمام می‌شود باید به مستاجر برگردانده شود .

گاهی زمان تمام شدن قرارداد ، پس گرفتن پول پیش خانه مسئله بزرگی برای مستاجر می شود. اگر قرارداد تمام شد و دیگر تمدید نشد مستاجر باید خانه را خالی کند و سپس صاحبخانه باید مبلغ ودیعه را به او برگرداند .حال اگر صاحبخانه از دادن ودیعه خودداری نمود ، در این صورت مستاجر می‌تواند به مراجع قضایی مراجعه نماید .

پس گرفتن پول پیش خانه از صاحبخانه

وی در ابتدا از طرف مراجع قضایی اظهارنامه برای صاحبخانه ارسال می‌کند.طبق آن به او مهلتی داده می‌شود که بدهی مستاجر را پرداخت کند. اما اگر در آن زمان بدهی مستاجر را نداد .در صورتی که میزان ودیعه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد ،به شورای حل اختلاف مراجعه می‌کند و اگر مبلغ ودیعه بیشتر از ۲۰ میلیون بود .دادگاه محل زندگی صاحبخانه دادخواست استرداد وجه را تنظیم می‌نماید.

نکته بسیار مهم در اینجا این است که مستاجر وقتی می‌تواند این دادخواست را ارائه دهد که زمان اجاره تمام شده باشد و ملک را تخلیه کند اما تحویل به صاحبخانه ندهد.

مرجع رسیدگی به دعوای عدم پرداخت پول پیش مستاجر

دادگاه مناسب برای رسیدگی و اجبار صاحبخانه  به برگرداندن پول پیش مستاجر در دو مکان مختلف است. و بستگی به میزان پول پیش دارد . اگر مبلغ پول پیش کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف به آن رسیدگی می‌کند و اگر پول پیش بیشتر از ۲۰ میلیون تومان باشد،دادگاه محل اقامت صاحبخانه به آن رسیدگی می‌کند.

چگونگی محاسبه خسارت برای تاخیر در پرداخت پول پیش از طرف صاحبخانه

بر اساس قانون تشخیص دادن مقدار خسارتی که از طریق صاحبخانه به مستاجر باید پرداخت شود به دلیل تاخیر در برگرداندن پول رهن بر اساس شاخص بانک مرکزی می‌باشد . و کارشناس نمی‌تواند آن را تعیین کند . همچنین مستاجر می‌تواند در برابر هر روز تاخیر حق التزام به یک مبلغ توافقی از صاحبخانه دریافت نماید.

مدارک لازم برای شکایت از صاحبخانه ای که پول پیش را نمی‌دهد

در رابطه با پس گفتن پول پیش خانه اگر صاحبخانه از دادن ودیعه خودداری نموده مستاجر می‌تواند از وی شکایت کند. اما باید دلیل یا مدرک یا سندی داشته باشد که پول پیش را به صاحبخانه داده است. این دلیل می‌تواند یک رسید بانکی باشد حداقل دو شاهد باشد و یا سند اجاره‌ای که بین دو طرف وجود دارد.

فقط کافیست مستاجر اثبات کند که پولی را به صاحبخانه داده است که قرارداد اجاره تمام شده باشد . با پایان یافتن قرارداد اجاره مستاجر باید ملک را تخلیه کند . یا مدارکی ارائه دهد که به زودی ملک را تخلیه خواهد کرد تا بتواند اقدامات قضایی در این رابطه را انجام دهد.

خالی نکردن ملک توسط مستاجر بدلیل اینکه صاحبخانه ودیعه را پس نمی‌دهد

گاهی اوقات برخلاف اینکه زمان قرارداد مستاجر تمام شده و مستاجر اعلام آمادگی برای خالی کردن خانه را می‌کند .اما صاحبخانه به تعهدات خود عمل نمی‌کند .و مستاجر برای پس گفتن پول پیش خانه هر چه تلاش میکند به جایی نمی رسد. و ودیعه او را پس نمی‌دهد .

در این صورت مستاجر هم عمل متقابلی انجام می‌دهد و ملک صاحبخانه را تخلیه نمی‌کند . و شرط می‌کند تا زمانی که پول پیش ، پرداخت نشده ملک را خالی نمی‌کند.اما باید بدانید که یک مستاجر نمی‌تواند به علت اینکه صاحبخانه پولش را پس نداده از تخلیه ملک خودداری کند. چون این عمل برای او به دلایل زیر مناسب نیست.

اما اگر مستاجر به جای پس ندادن پول پیش توسط صاحبخانه از تخلیه ملکش خودداری کند.به دلیل ادامه سکونتش در آن خانه خارج از زمانه قرارداد است صاحبخانه می‌تواند از او شکایت کند. و درخواست پرداخت اجرت زمان زندگی در آن خانه بعد از پایان اجاره بدهد.

پس گرفتن پول پیش

زمانی که طبق قرارداد اجاره مشخص مشود که مبلغی پول به عنوان ودیعه به صاحبخانه داده شده ، در صورتی که صاحبخانه از پرداخت آن خودداری کرد . در این صورت مستاجر می‌تواند به دادسرا و دادگاه کیفری مراجعه کند و تحت عنوان خیانت در امانت شکایت نماید.

آیا مستاجر می‌تواند در ازای عدم پرداخت پول پیش صاحبخانه ملک او را مصادره کند

طبق قانون به طلبکار پول رهن این اجازه داده می‌شود که اگر پول پیشش توسط صاحبخانه بازگشت داده نشد .بتواند ملک آن را توقیف یا آن را مصادره کند. و این به نوعی راهی برای پس گرفتن پول پیش خانه می باشد. با توجه به مال و امکان‌پذیری این موضوع توقیف آن ملک در دو مقطع امکان‌پذیر است.

مرحله اول توقیف ملک صاحبخانه توسط مستاجر . زمانی که پیش از صادر شدن رای یا پیش از دادن دادخواست اصلی یا همراه آن یا حتی در طی مراحل دادرسی در قالب یک درخواست تامین خواسته. و با شرایط پرداخت نمودن احتمالی از طرف مستاجر امکان‌پذیر باشد . اگر در شرایطی که سند اجاره نامه به صورت رسمی تنظیم شده باشد.

در حالت دوم اگر صدور رای صاحبخانه بر اساس پس دادن پول پیش مستاجر و خودداری او از پرداخت آن .با وجود تمکن مالی او می تواند نظر به استعلام دادگاه و اجرای رای توسط واحد اجرای حکم‌های مدنی نسبت به توقیف یا مصادره ملک معادل پول پیش مستاجر اقدام نمود.

در آخر

پس گرفتن پول پیش خانه از صاحب خانه مبحثی است که مبتلابه بسیاری از مستاجران است. و آن ها را برای یافتن خانه ای جدید  بلاتکلیف کرده است. بنابر این سعی کنید در زمان عقد قرارداداجاره ،شرایط را دقیق بنویسید و دو شاهد آنرا امضا کنند . تا در مواقعی که مشکلی پیش آمد بتوانید با سندی محکم اقدام سریع انجام دهید.

6 دیدگاه در “5 راه تضمینی پس گفتن پول پیش خانه ازصاحبخانه|جریمه صاحب خانه

 1. حسن گفت:

  با سلام اگر قرارداد مستاجر تمام بشود بدون تغییر در قرار داد ممکن است بین مستاجر و موجر بصورت توافقی ۶ ماه با کرایه توافقی بشیند؟

  1. وکیل قم گفت:

   سلام علیکم
   بله با توافق بین مالک و مستاجره امکان پذیر است

  2. وکیل قم گفت:

   سلام علیکم
   هر گونه توافقی درست است ‌معتبر می باشد

 2. امین گفت:

  سلام من رو حساب آشنایی قرارداد رو از بنگاه که مالک خونه هست نگرفتم الان وقتم تمومه ولی نه قراردادمو میده نه پولمو چیکار باید بکنم

  1. وکیل قم گفت:

   سلام
   آیا شاهد دارید ؟
   آیا فیش واریزی دارید ؟
   در صورت داشتن دو مورد فوق به وکیل مراجعه کنید

 3. حسینی گفت:

  سلام پیش از پایان قراردادملک دیگری اجاره کرده ام و ملک قبلی درحالت نیمه تخلیه است و۱۰ روز تا پایان قراردادمانده ولی صاحب خانه هیچ پولی به من نداده است و ملک جدیدی که درآن سکونت کرده ام مابقی پول پیش مانده در رهن ملک اول است ولی نمیتونم پولم رو از صاحب خونه بگیرم چیکار باید کردمبلغی که دست صاحب خانه است ۴۰۰ میلیون تومان است وقرارداد رسمی دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *