بلاگ

پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما|پاسخ به بیش از 10 سوال رایج ملکی

دعاوی تصرف عدوانی

پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما  و بیان چند اصطلاح حقوقی ملکی در اینجا برایتان مطرح نمودیم .تا اگر در تعاملات روزانه یا پرونده ملکیتان با این اصطلاحات روبه رو شدید ، دید روشن و تصور جامعی از موضوع داشته باشید. در این مقاله سعی شده به تعدادی از پرتکرار ترین سوالات شما توسط  وکیل ملکی تهران متخصص پاسخ داده شود.

وکیل ملکی متخصص در دعوا های خلع ید

اگر شخصی که ملکی را دارد به هر علتی دیگر تمایل نداشته باشد و راضی نباشد که از این به بعد ملک در تصرف فرد دیگری باشد در این صورت مالک ملک می تواند به یک وکیل ملکی خوب تهران مراجعه کند . و از او درخواست کند که برایش یک دادخواست خلع ید تنظیم کند و آن را تقدیم مراجع قضایی نماید و درخواست اخراج فرد متصرف از ملک شود.

در ادامه پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما و بیان چند اصطلاح حقوقی ملکی  بیشتر در مورد تفاوت این دو دعوا صحبت می شود.

دعاوی خلع ید و دعاوی تصرف عدوانی با هم چه فرقی دارند؟

از نظر کانون وکلای دادگستری مرکز ، هر دو مورد از این دعاوی توسط فرد شکایت کننده و یا وکیل دعاوی ملکی تهران قابلیت تجدید نظر کردن را دارند. در دعوای خلع ید طبق قانون اجرای احکام حتماً ابتدا باید حکم قطعی و بعد اجرا شود . و در صورتی که در دعاوی تصرف عدوانی چون حکم بلافاصله قابل اجرا کردن است .

بنابراین نیازی به قطعی شدن ندارد و درخواست وکیل ملکی نسبت به تجدید نظر این حکم مانع از اجرای آن نمی شود. دراختلافاتی که تصرف عدوانی اتفاق می افتد . رعایت مراحل دادرسی و تشریفات آن ضروری نیست. اما در دعوی خلع ید رعایت این مراتب اداری لازم است.

در هر دوی دعاوی افرادی که اجازه شکایت یا طرح دعوا دارند شامل:

دعوای تصرف عدوانی حتماً واجب نیست که فرد شکایت کننده مالک باشد. بلکه خادم یا مستاجر یا کارگر و یا هر کسی که نماینده فرد در زمینه مال غیر هست،  می تواند به نمایندگی مالک دادخواست دعوا را طرح نماید. در حالیکه در دعوای خلع ید و تنها فردی که ذینفع یا وکیل امور ملکی او هست میتواند دادخواست دعوا را طرح نماید.

 

پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما که خیلی رایج اند

 • پرسش : اگر فردی ملکی را اجاره کرده و در قرارداد حق انتقال به غیر برای مستاجر در نظر گرفته نشده باشد. آیا مستاجر میتواند مالک خود را مجبور کند که مغازه را به مستاجر دیگری انتقال دهد؟
 • پاسخ : بر اساس قانون مالک و مستاجر سال ۷۶ مستاجر این حق را ندارد مگر زمانی که دارای حق سرقفلی باشد و مالک سرقفلی را پرداخت نکند و اگر سرقفلی به مستاجر دیگری منتقل شود ، مالک باید به انتقال مغازه به مستاجر جدید اقدام نماید.
 • پرسش : فرق بین افراز و تفکیک در زمان فروش املاکی که مشاع می باشند چیست؟
 • پاسخ : اگر شرکای یک ملک راضی در فروش آن نباشند ، هر یک از این شرکا ها می توانند تقاضای افراز ملک مشاعی را داشته باشند البته دقت کنید اگر جریان ثبتی این ملک تمام شده باشد درخواست برای افراز ملک باید توسط وکیل ملکی خوب تهران یا شهرستان به ثبت محل ارائه شود.
 •  اما در رابطه با تفکیک کردن املاک حتما لازم نیست که ملک به صورت مشاع باشد یعنی مالک هرگونه ملک می توانند با استفاده از یک وکیل دعاوی ملکی تقاضا بدهد و ملک خود را تفکیک کند.

در ادامه مطلب به توضیح چند اصطلاح حقوقی ملکی رایج و  پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما می پردازیم.

صدور دستور تخلیه ملک

اگر میان یک مالک و فرد دیگری قرارداد اجاره ای بسته شود و زمان آن تمام شود اما مستاجر حاضر به خالی کردن ملک نشود . در این صورت مالک ملک یا یک وکیل تضمینی ملک از طرف او می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند و پول پیش خانه را به صورت قرض الحسنه در آنجا قرار دهد .و تقاضا کند دستور تخلیه صادر کنند که این نمونه از دستورها مواردی هستند که باید فوری اجرا شده و قابل اعتراض نمی باشند.

دعوا های سرقفلی

در واقع سرقفلی میزان پولی میباشد که مستاجر برای اینکه منافع یک محل تجاری را بتواند مالک شود ، به مالک ملک می پردازد . ولی مالکیت خود ملک تجاری متعلق به مالک می ماند. قرارداد اجاره طبق روال همیشه بین مالک و مستاجر بسته شده و مبلغی تحت عنوان اجاره مشخص شده و ماهانه به مالک پرداخت میشود و در واقع حق سرقفلی خریدن امتیاز تجاری ملک است که مستاجردر زمان مشخص شده آن را در اختیار می‌گیرد.

پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما که زیاد پرسیده اید:

 • پرسش : در زمان فروش یک ملک خریدار چطور می تواند فروشنده را الزام به تنظیم یک سند رسمی کند؟
 • پاسخ: اگر یک ملک دارای سند اصلی باشد و فروشنده آن از نسبت به تنظیم سند رسمی و انتقال آن امتناع ورزد. خریدار ملک در این صورت می تواند با کمک یک وکیل دعاوی ملکی دادخواست را تنظیم کند. به نام الزام به تنظیم سند رسمی و به مراجع قضایی ارائه دهد در این صورت دادگاه می تواند فروشنده را محکوم نماید.
 • اگر فروشنده باز  از اجرای آن خودداری کرد ، نماینده ای از طرف دادگاه در دفترخانه حضور به عمل می‌آورد و اسناد را از طرف فروشنده امضا می نماید.
 • پرسش : مطالبه اجور معوقه یک ملک با کاربری مسکونی چگونه انجام میگیرد؟
 • پاسخ : طبق قراردادهای اجاره املاکی که کاربری مسکونی دارند مقدار اجاره به صورت ماهیانه مشخص می گردد .که مستاجر باید بر اساس توافق ابتدا یا آخر هر ماه اجاره خود را به مالک پرداخت کند.
 • اگر مستاجر به تعهد خود عمل نکرد و اجاره را سر موقع پرداخت نمود مالک خانه می تواند با مراجعه به یک وکیل امور ملکی دادخواست تنظیم نموده و به مراجع قضایی ارائه دهد و طلب اجور معوقه نماید . معمولاً در قراردادهای اجاره در صورتی که مستاجر اقدام به پرداخت اجاره نماید .
 • برای مالک حق فسخ اجاره نامه گذاشته می شود و می تواند با استفاده از یک وکیل امور ملکی تهران  اجاره نامه را فسخ کند و اقدام به تخلیه مستاجر با استفاده از مراجع قضایی نماید.
 • پرسش : گرفتن پایان کار دارند چه مزایایی  دارد؟
 • پاسخ : پس از پایان یافتن مراحل ساخت یک ساختمان نیاز به مجوز پایان کار است . دریافت پایان کار نشان دهنده این است که این ملک ساخته شده و تخلف ندارد. همچنین از نظر فنی مهندسی مورد تایید شهرداری است.  با گرفتن پایان کار میتوان صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت گرفت .
 • و همچنین بر اساس موارد گفته شده می توان برای گرفتن سند شش دانگ اقدام نمود. واضح هست که گذراندن این مراحل توسط صاحب ملک وقت زیادی را می برند و همچنین هر مرحله گرفتگی ها و پیچیدگی های زیادی دارد که بهتر است از حضور یک وکیل ملکی خوب تهران استفاده نمود.

چرا باید به بهترین وکیل ملکی تهران مراجعه نمود

بسیاری از پرونده ها علت پیچیدگی و تنوع بالا ممکن است موجبات ضرر و زیان فرد شود. و یا منفعت و ضرر افراد با هم جابجا گردد . بنابراین نیازمند یک وکیل امور ملکی خوب تهران می باشیم . اینکه چطور طرح دعوا کنیم بسیار مهم است در روند بررسی پرونده اثر دارد .

همچنین برای اینکه دعوای مطرح شده  مشکلاتی که ناشی از بی تجربگی وکیل یا خود فرد است ، برخورد پیدا نکند . بهتر است که فردی این نوع پرونده ها را پیگیری کند که در این امر زبده و متخصص باشد.

مثلا وقتی یک فرد ملک و املاک شخص دیگری را تصرف کند . در این حالت تنها یک وکیل خوب و کاربلد ملکی می تواند تشخیص دهد . که این دعوا از نوع تصرف عدوانی است یا کیفری.

به خاطر قوانین و مقررات زیادی که در حوزه وکالت وجود دارد و گاهی اوقات در حال به روز رسانی است . این جا به یک وکیل با تجربه و آشنا با قوانین روز نیاز است.

چیزی که در اینجا واضح و مبرهن است ،این است که همیشه این امکان وجود دارد. که حق افراد ممکن است به دلایل مختلفی ضایع شود.  وکیل باید حتماً در این زمینه تجربه بالایی داشته باشد . تا بتواند مواردی که حساسیت بالایی دارند را به خوبی مدیریت نمایند.

 

در ادامه باز هم پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما عزیزان را بیان می نماییم:

 • پرسش : سلام من یک آپارتمان فروختم و برای آن مبایعه نامه هم تنظیم کردیم . اما کسی که آن را از من خرید می گوید قصد دارم آن را به نام خواهرم سند بزنم . به ایشان گفتم که امکان ندارد.  از طرفی بنگاه می گوید وکالت فروش بدهم.
  ولی اگر من وکالت بدهم آیا برای من مسئله ای به وجود نمی آید ؟ و اینکه در این مورد بهترین راه حل چیست؟
 • پاسخ : سلام، شما می توانید به خریدار وکالت بدهید . در انتقال رسمی ملک تا او بتوانند با اختیاراتی که این به حالت نامه به امید حد آن را به نام برادرش بزند.

 

 • پرسش : با عرض سلام و خسته نباشید . من زمینی دارم با اجازه ساخت در 35متری خیابان . الان می خواهم بدانم که آیا من میتوانم دقیقا سر ۲۵ متری خیابان دیوار بزنم؟  آیا به من برای حصار زمین مجوز می دهند؟
 • پاسخ : برای جواب به قسمت شهرداری باید مراجعه نمایید.

 

 • پرسش : در صورتی که یکی از وراث نخواهند سهم خود را از ملکی که به ارث رسیده بفروشند بقیه باید چه کاری انجام دهند؟
 • پاسخ : بهترین کار در رابطه با مال فردی که از دنیا رفته چه منقول و غیرمنقول این است .که دادخواست تقسیم ماترک است. از یک وکیل دعاوی ملکی تهران بخواهید دادخواست آن را تنظیم کنید و به دادگاه تقدیم کنید.

 

 • پرسش :می خواهم ملک را خریداری کنم که دارای سه مالک است. آیا اگر فقط قولنامه بنویسم مطمئن هست و کافیست؟
 • پاسخ :در رابطه با ملکی که چند مالک دارد و یا در اصطلاح مشاع می باشد . شما می توانید جداگانه سهم هر مالک را بخرید اما تصرف کردن در مال مشاع نیاز به اجازه بقیه دارد.

 

 • پرسش : در زمانی که میخواهیم خانه را به صورت پیش فروش خریداری نماییم باید چه نکاتی را رعایت کنیم

 

 • پاسخ :طبق قانون پیش فروش های آپارتمان  شرایط زیادی برای آن وجود دارد . مهمترین آن شامل تنظیم رسمی یک قرارداد در دفترخانه می باشد . و پرداخت کردن ۱۰ درصد از از هزینه ملک در زمان تنظیم سند قطعی .

 

 • پرسش : آیا در خرید یک خانه حتماً باید قولنامه تنظیم شود یا اینکه فقط مراجعه به دفتر اسناد رسمی کافی است؟
 • پاسخ : برای خرید خانه شما می توانید یک قرارداد نقل و انتقال بین دو طرف خریدار و فروشنده تنظیم کنید . البته در خود دفتر نامه و سند را در همانجا انتقال دهید.

در این مقاله سعی کردیم پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما  و سوالات پر تکرار و بیان چند اصطلاح حقوقی ملکی بپردازیم. و این پرسش های بسیار رایج هستند و مبتلا به بسیاری از افراد جامعه می باشند را معرفی نماییم. ان شالا مفید بوده باشد. شما عزیزان سوالات خود را می توانید درقسمت نظرات وارد نموده و منتطر پاسخ از طرف وکلای متخصص گروه وکلای صبا باشید.

2 دیدگاه در “پاسخ به سوالات حقوقی ملکی شما|پاسخ به بیش از 10 سوال رایج ملکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *