بلاگ

ویژگی های وکیل خبره چه چیزهایی است؟ معرفی 16 ویژگی وکیل خبره

ویژگی های وکیل خبره

امروزه تعداد زیادی از اشخاص، سازمان‌ها و ادارات مختلف در طول زندگی و روند خودشان با مسائل و مشکلات مختلفی مانند مشکلات حقوقی روبرو می‌شوند. خصوصیت این مشکلات این است که به راحتی نمی‌توان از پس آنها برآمد و واگذاری انجام آن به یک فرد باتجربه و آگاه مانند یک وکیل پایه 1 دادگستری تهران ، امری معقول به نظر می‌رسد. اما سوال اینجاست که ویژگی های وکیل خبره چیست و از کجا آن را پیدا کنیم؟

نقش یک وکیل حقوقی برای پیگیری مسائل کیفری مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی بسیار زیاد است، به طوری که می‌تواند به‌ کلی مسیر پرونده را تغییر دهد. حال به نظر شما یک وکیل با داشتن چه خصوصیاتی تبدیل به یک وکیل باتجربه می‌شود؟

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

چگونه یک وکیل خوب پیدا کنیم؟

موفقیت در وکالت به تلاش بسیار، صرف زمان کافی برای مطالعه و پژوهش، اطلاعات به روز و همچنین داشتن یک سری ویژگی‌های شخصیتی خاص نیاز دارد، بنابراین این شغل، به هیچ عنوان یک شغل ساده‌ نیست.

بهترین وکیل پایه 1 دادگستری شدن کار آسانی نیست. تعداد زیادی از اشخاصی که به ‌عنوان وکیل دادگستری مشغول به کار می‌شوند، در همان سال‌های نخست، این کار را رها می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که فعالیت به‌عنوان یک وکیل برای دفاع از موکلین، می‌تواند کار سخت و پیچیده‌ای باشد که هرکسی از عهده انجام آن برنمی‌آید.

 

معرفی ویژگی های وکیل خبره

 • مهارت‌ ارتباطی مناسب

از ویژگی های وکیل خبره این است که در دادگاه با ارائه مستندات کافی از موکل خود دفاع کند. این کار بدون بهره‌مندی از مهارت‌های ارتباطی قوی (مهارت‌های کلامی و نوشتاری) امکان نخواهد داشت.

مهارت صحبت‌ کردن شفاف و تاثیرگذار، از جمله توانمندی‌ها برای تبدیل یک فرد به یک وکیل خوب است. همچنین به این خاطر که قبل از حضور در دادگاه باید مستندات و شواهد جمع‌آوری شده برای دفاع از حقوق موکلین، مکتوب شده و به قاضی پرونده ارائه شود، وکیل بایستی از مهارت‌های نوشتاری قوی نیز برخوردار باشد. وکیل پایه 1 دادگستری تهران هم باید تمام این مهارت ها را داشته باشد تا تبدیل به یک وکیل خوب در تهران شود.

 

وکیل کارکشته

 • قضاوت صحیح

گردآوری اطلاعات و نتیجه‌گیری بر اساس آن‌ها، یکی دیگر از کارهای مهمی است که یک وکیل خبره باید در مسیر احقاق حق موکلش صورت دهد. متأسفانه کلیه پرونده‌های قضایی ساده نبوده و در پرونده‌های پیچیده و بزرگ، وکیل  بایستی با استفاده از اطلاعات محدود و مبهم، به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری اولیه برسد. پیش‌بینی رویدادها و وقایع احتمالی و تحلیل جنبه‌های مثبت و منفی پرونده باید طوری باشد که در آخر، رضایت موکل را در پی داشته‌باشد.

 • تحلیل درست از مشکل

یکی از تخصص‌های مهم که هر وکیل باید آن را داشته باشد، قدرت تحلیل مشکلات و تفکر نقادانه است. وکیل باید توانایی تحلیل خوب وقایع را داشته و رویکردی نقادانه برای رسیدگی به پرونده داشته باشد.

 • صبوری

داشتن صبر و حوصله زیاد یکی دیگر از ویژگی های یک وکیل خبره و باتجربه است. صبر و پشتکار درون‌مایه شغل وکالت است؛ زیرا وکیل دادگستری باید با افراد مختلفی مرتبط باشد و با مسائل سخت و حتی بحرانی روبرو شود؛ بنابراین لازمه موفقیت در وکالت، بهره‌مندی از صبر زیاد است. از ویژگی‌های بارز یک وکیل دادگستری خوب داشتن صبر و حوصله در کار است.

 • خلاقیت

برای ارائه بهترین دفاعیات در دادگاه، تنها مهارت ارتباطی، توانایی پژوهش و تفکر نقادانه کافی نیست. وکلای موفق کمی خلاقیت را هم در کار خود به کار برده و در نهایت مسیر کلی پرونده را برای رسیدن به نتیجه مطلوب جلو می‌برند.

 • توانایی حرف زدن در جمع

معرفی پرونده و دفاع از موکل در صحن دادگاه توسط وکیل انجام می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان لزوم دارا‌ بودن مهارت سخنرانی در جمع برای یک وکیل خبره را فراموش کرد. از یاد نبرید که نحوه رفتار یک وکیل در زمان سخنرانی در دادگاه تأثیر زیادی روی قاضی پرونده و سایر افراد حاضر در دادگاه می‌تواند داشته باشد. بهترین وکیل دادگستری تهران توانایی بالایی در حرف زدن دارد و به راحتی جوّ دادگاه را در دست می‌گیرد. بنابراین توانایی حرف زدن در جمع از ویژگی های وکیل خبره است.

وکیل موفق قبل از حضور در جلسه دادگاه مستندات مورد نیاز را به صورت کامل گرد‌آوری کرده و جزئیات آن‌ را با موکل خود در میان می‌گذارد. برای اینکه یک وکیل بتواند با اعتماد به نفس کافی در صحن دادگاه از موکل خودش دفاع کند، بایستی قبل از حضور در دادگاه چندین بار دفاعیات خود را مرور کرده و درباره پاسخ‌های احتمالی تحقیق کند. دانستن تکنیک‌های سخنرانی، فن بیان و زبان بدن می‌تواند به وکیل پایه 1 دادگستری تهران کمک کند تا در دادگاه تاثیر بیشتری داشته باشند.

 

وکیل کارکشته

 • رهبری

شاید بتوان اینطور گفت که وکیل بدون داشتن مهارت‌ رهبری نمی‌تواند در شغل خودش موفق باشد. وکیل خوب ضمن بهره‌مندی از مهارت دفاع از موکل، بایستی در زمینه مهارت‌ رهبری و مدیریتی نیز در سطح بالایی باشد. این مورد برای هدایت و رهبری اشخاص دخیل در پرونده، بسیار مهم است.

 • تصمیم‌ گیری

دفاع وکیل از موکلش براساس اطلاعات و درک او از رویدادهای مختلفی که در گذشته روی داده، صورت می‌گیرد. مهارت‌های تصمیم‌گیری مجموعه‌ای از توانمندی‌ها بوده که وکیل با استفاده از آنها می‌تواند وقایع را تحلیل کند و بر طبق آن‌ها قضاوت درستی داشته باشد.

 • قاطعیت

یک خصوصیت اخلاقی بسیار مهم برای هر وکیلی، داشتن قاطعیت است. قاطعیت به وکیل کمک می‌کند تا زمان رسیدن به موفقیت در پرونده، از تلاش خسته نشود. همچنین این ویژگی به او کمک می‌کند تا به‌خوبی از موکل خود دفاع کند.

 • علم و اطلاع کافی از مقررات و آیین نامه ها

تصور کنید در یک سانحه رانندگی دچار آسیب شده‌ و حالا می‌خواهید از یک وکیل باتجربه کمک بگیرید تا زیان‌های وارده را جبران کنید. شاید هم به‌تازگی یک استارتاپ کوچک تأسیس کرده‌اید و حالا می‌خواهید به کمک یک وکیل، مسائل حقوقی شرکت را پیش ببرید. توجه کنید که وکیل پایه یک دادگستری خانم باشد یا آقا، مسن باشد یا جوان، چندان نمی‌تواند تأثیری در روند پرونده شما داشته باشد.

آنچه که بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، دانشی است که وکیل از طریق تحصیل در دانشگاه، مطالعات و تجربه عملی به دست آورده و در روند پرونده شما از آن کمک می‌گیرد.

 • تعادل روانی

جدا از تخصص و رعایت اصول اخلاقی (مانند امانت‌داری) که نیازمند موفقیت در امر وکالت است، از ویژگی‌ های وکیل خبره تعادل و ثبات روانی است. این خصوصیت از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند تضمین‌کننده عملکرد حرفه‌ای او در دادگاه و کنار آمدن با وقایع پیش‌بینی نشده در مسیر پرونده باشد.

 • استقلال فکری

وکیل و مشاور حقوقی باید شخصیتی مستقل داشته و نظرات دیگران یا علایق شخصی‌اش روی نحوه کار او هیچ تأثیری نگذارد. دغدغه یک وکیل خبره باید کسب رضایت موکل و تلاش برای گرفتن حق قانونی او باشد؛ حتی اگر در مسیر گرفتن این حقوق، لازم باشد برخلاف نظرات و تمایلات شخصی خود عمل کند.

 • اعتماد به ‌نفس

با اینکه افزایش اعتمادبه‌نفس نیاز به صرف زمان و تلاش زیادی دارد، اما باید بدانید که اگر می‌خواهید به یک وکیل پایه یک خوب تبدیل شوید، باید برای آن تلاش کنید. وقتی یک وکیل با اعتماد به‌ نفس از موکل پرونده خود دفاع می‌کند، جای شک و شبهه‌ای برای دادگاه باقی نمانده و رضایت موکل نیز به دست خواهد آمد.

ویژگی وکیل خبره

 • کار در شرایط سخت

مسیر شغلی وکالت به هیچ عنوان مسیر ساده‌ای نیست. وقتی به ‌عنوان وکیل کار خود را شروع می‌کنید، باید انتظار حجم بالایی از کار و فشار مضاعف را داشته باشید. اینجاست که مهارت حفظ آرامش و تمرکز تحت شرایط سخت می‌تواند به یک وکیل خبره کمک کند تا در کار خود موفق شود.

 • دقت در جزئیات

وکلای خبره همیشه با پرونده‌های پیچیده و مستندات مهمی دست و پنجه نرم می‌کنند. توانایی بیرون کشیدن اطلاعات جزئی و مهم از خلال این پرونده‌ها، نقش مهمی را در پیشرفت پرونده بازی می‌کند. گاهی لازم است وکیل آنقدر در جزئیات یک پرونده ریز شود تا بتواند شواهد لازم را برای دفاع از موکل خود پیدا کند. ریزبینی و دقت به جزئیات آنقدر برای یک وکیل مهم است که ممکن است حتی جا انداختن یک کلمه یا پاراگراف کوتاه در یک قرارداد مهم بتواند سرنوشت یک پرونده را به‌طور کلی تغییر دهد. بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی های وکیل خبره دقت از جزئیات است.

 • هوش عاطفی زیاد

موکلان نیاز دارند تا از سوی وکیل به‌درستی درک شوند؛ به همین دلیل هوش عاطفی بالا مهارتی است که وکلا باید در خود تقویت کنند تا بتوانند به‌خوبی با موکل خود همدلی کرده و صحبت‌های او را بشنوند. در یک بازار رقابتی، وکلایی موفق هستند و می‌توانند افراد بیشتری را به خود جذب کنند که با همکاران و مراجعین خود روابط بهتری داشته باشند.

 

کلام آخر

وکیل دادگستری کسی است که ضمن بهره‌مندی از علم و دانش حقوقی، از هوش بالا و خلاقیت نیز برای نتیجه‌گیری در پرونده برخوردار است. شما می‌توانید با انتخاب یک وکیل پایه 1 دادگستری تهران که باتجربه باشد، تا حد زیادی نسبت به نتیجه‌گیری مثبت در پرونده‌تان، آسوده‌خاطر باشید. از دیگر ویژگی های وکیل خبره  می‌توان به قدرت حل مسئله، تفکر نقادانه، صبوری، امانت‌داری، دانش حقوقی بالا، مهارت‌ ارتباط کلامی و نوشتاری مناسب، استقلال فکری و اعتماد به ‌نفس اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *