بلاگ

وکیل کارآموز چه وظایفی بر عهده دارد؟

برای کسانی که به منظور پیشرفت در روند پرونده‌های حقوقی که دارند، دانستن این مطلب که وکلا به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و انواع مختلفی دارند، شاید جالب توجه باشد. یکی از انواع وکلا، وکیل کارآموز است که تعریف خود را داشته و وظایف مخصوص به خود را دارد. آگاهی به انواع وکلا از آن جهت مهم است که در جغرافیای پرجمعیتی که مسائل قضایی بیشتر بوده، دانستن انواع وکلا برای جلوگیری از یک سری اشتباهات، اهمیت دارد. مثلا آگاهی از این موضوع در تهران که بسیاری از افراد به دنبال وکیل پایه 1 دادگستری تهران هستند، مهم است.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

وظایف وکیل کارآموز  

 • انجام کارهایی که از جانب کانون وکلا به وی محول شده، مانند کار در دادگاه، دادسرا و…
 • وکیل کارآموز بایستی یک دوره آموزش رایانه را به تشخیص کانون وکلا بگذراند و گواهی مرکز آموزشی مورد تأیید کانون وکلا را ارائه نماید.
 • وکیل کارآموز پیگیری پرونده‌های مربوط به کارآموزی را تحت نظارت و راهنمایی وکیل سرپرست انجام داده و گزارش کار خود را به او ارائه می‌کند.
 • وکیل کارآموز بایستی کلیه امور وکالتی را که قبول پذیرفته، مانند تنظیم وکالت‌نامه، دادخواست، شکواییه، لایحه و … را با نظارت وکیل سرپرست صورت دهد.
 • وکیل کارآموز باید هر سه ماه گزارشی را از عملکرد خود ارائه کند که شامل حضور در جلسات دادگاه، سخنرانی و کارگاه آموزشی و دفتر است. او این گزارش را به وکیل سرپرست ارائه داده و وکیل سرپرست هم باید گزارش را مطالعه کند و تا یک هفته، نظر خود را به کمیسیون اعلام نماید. وکیل پایه 1 دادگستری تهران می‌تواند وکیل سرپرست یک وکیل کارآموز باشد.
 • وکیل کارآموز بایستی در جلسات دادرسی مدنی و کیفری دادگاه‌‌ها به صورت ماهیانه دو مرتبه شرکت و از پرونده‌‌ها گزارش تهیه نماید.
 • کارآموز باید در دوره کارآموزی خود در دایره معاضدت قضایی حضور داشته و با توجه به امکانات کانون و تصمیم کمیسیون، آموزش ببیند و در پایان دوره، گواهی دایره معاضدت را ارائه نماید.

 

وکیل کارآموز

 

 • کارآموز بایستی بعد از پایان دوره یا در مهلتی که کمیسیون مشخص می‌کند، پایان دوره خود را اعلام و مدارک انجام تکالیف را حداکثر ظرف ۲۰ روز به کمیسون کارآموزی تقدیم کند.

بعد از احراز انجام تکالیف توسط وکیلی که در دوره کارآموزی است، وی بایستی برای آزمون اختبار آماده شده و پس از قبولی در این آزمون و انجام مراسم تحلیف، پروانه وکالت پایه یک را دریافت نماید .از این پس او به عنوان وکیل پایه یک دادگستری شناخته می‌شود.

 

پرونده هایی که  وکیل کارآموز حق وکالت آنها را ندارد

۱. پرونده ‌هایی که قابل فرجام‌‌خواهی در دیوان عالی کشور هستند.

۲. پرونده‌‌هایی که رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه کیفری یک است.

۳. پرونده ‌های مالی با خواسته و یا ارزش خواسته بیش از دو میلیارد ریال

۴. پرونده‌های دادگاه انقلاب با تعدد قاضی

 

پایان وکالت یک وکیل به چه صورت است؟

براساس ماده ۶۷۸ قانون مدنی، وکالت وکیل به روش‌های مختلفی پایان می‌یابد که بدین شرح است:

 • پایان وکالت به عزل موکل

مطابق با ماده ۶۷۹ قانون مدنی، موکل هر زمان که بخواهد می‌تواند وکیل خود را برکنار کند؛ مگر اینکه وکالت وکیل با عدم عزل در ضمن عقد لازم شرط شده‌باشد.

 • پایان وکالت با استعفای وکیل

براساس ماده ۶۸۱ قانون مدنی، بعد از استعفای وکیل، تا هنگامی که مشخص شود موکل به اذن خود باقی است، وکیل می‌‌تواند در آنچه وکالت داشته اقدام کند .

 • پایان وکالت با فوت یا جنون وکیل یا موکل

مطابق با ماده ۶۸۲ قانون مدنی، محجوریت موکل باعث ابطال قرارداد وکالت می‌‌شود؛ مگر در اموری که حجر مانع از توکیل در آنها نباشد. همچنین محجوریت ‌وکیل هم باعث ابطال وکالت می‌شود؛ مگر در اموری که حجر مانع از اقدام در آن نباشد .

 • فسخ وکالت

در صورتی که متعلق وکالت از بین برود یا موکل عملی را که مورد وکالت است، شخصا انجام دهد و یا به طور کلی عملی که مخالف با وکالت وکیل ‌باشد به جا آورد، مانند آن که مالی را که برای فروش آن وکالت داده بود، خود بفروشد، مطابق با ماده ۶۸۳ قانون مدنی، وکالت وکیل فسخ خواهدشد.

 

وکیل دادگستری

انواع وکالت ‌نامه

 • وکالت ‌نامه رسمی

وکالت‌نامه رسمی وکالتی است که در دفتر اسناد رسمی ثبت می‌شود. وکالت‌‌نامه رسمی در حضور وکیل و موکل و با احراز هویت طرفین صورت می‌گیرد. اعتبار وکالت‌نامه رسمی برابر با اعتبار اسناد رسمی است. بسیاری از امور حساس مانند نقل و انتقال اموال، تنها با داشتن وکالت‌‌نامه رسمی صورت می‌گیرد.

 • وکالت ‌نامه عادی

وکالت‌نامه عادی بدون ثبت و نظارت دفتر اسناد رسمی نوشته می‌شود، مانند برگه‌های وکالتی که در اختیار وکلای دادگستری قرار دارد و این وکالت‌نامه‌ها برای مطرح‌کردن شکایت از موکل در شرایطی مانند فسخ قرارداد و … استفاده می‌شود. برای تایید وکالت‌نامه عادی شرایطی وجود دارد که مطابق با ماده ۳۴ قانون آیین دادرسی مدنی، عبارتند از:

۱. اگر وکالت ‌نامه عادی در ایران تنظیم شده، یک وکیل می‌تواند ذیل وکالت‌نامه تأیید کند که وکالت‌نامه عادی را موکل شخصاً در حضور او امضا یا مهر کرده یا انگشت زده‌است.

۲. در صورتی که وکالت‌نامه عادی در خارج از ایران داده شده، باید به گواهی یکی از مأمورین سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران برسد. مرجع گواهی وکالت‌نامه اشخاص مقیم کشورهای فاقد مأمور سیاسی یا کنسولی ایران، به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط وزارت دادگستری و با همکاری وزارت امور خارجه تهیه و به تصویب رئیس قوه قضاییه رسیده‌است.

۳. در صورتی که وکالت در جلسه دادرسی داده شود، در این صورت مراتب در صورت‌جلسه قید شده و به امضای موکل خواهد رسید.

۴. چنانچه موکل در زندان باشد و به شخصی وکالت دهد، رئیس زندان یا معاون وی باید امضا یا اثر انگشت او را تصدیق کند.

 

صدور پروانه کارآموزی وکالت برای وکیل کارآموز چه شرایطی دارد؟

براساس ماده ۲، برای اشخاصی پروانه کارآموزی وکالت (وکیل کارآموز) صادر می‌‌شود که علاوه بر دارا بودن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی‌ یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی، شرایط زیر را داشته باشند:

کارآموز دادگستری

‌الف. اعتقاد و التزام عملی به احکام و مبانی دین مقدس اسلام

ب. اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و قانون اساسی

ج. نداشتن پیشینه محکومیت مؤثر کیفری ‌

د. نداشتن سابقه عضویت و فعالیت در گروه‌های الحادی و فِرقه‌های ضاله و دشمن با اسلام و گروه‌هایی که مرام‌نامه آنها براساس نفی و رد ادیان الهی‌ ‌باشد.

ه. عدم وابستگی به رژیم منحوس پهلوی و تحکیم پایه‌های رژیم طاغوت

‌و. عدم عضویت و هواداری از گروهک‌های غیرقانونی و دشمن با جمهوری اسلامی ایران

‌ز. عدم اعتیاد به مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی ‌

وکیل پایه 1 دادگستری تهران هم قبل از رسیدن به این درجه، وکیل کارآموز بوده و این دوران را با موفقیت گذرانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *