بلاگ

وکیل دادگستری شدن چه شرایط تحصیلی دارد؟

وکیل دادگستری شدن

برای دفاع از حق موکلی که خودش راه و چاه حقوقی را نمی‌داند گرفتن وکیل بهترین گزینه است. وکیل کسی است که از طرف موکل نماینده انجام کاری می‌شود. شغل وکالت پر از دغدغه است. اینکه باید هر روز با افراد مختلف سر و کله بزنند، افرادی با مشکلات گوناگون که هر کدام بخاطر مشکلی که دارند ذهن آرامی هم ندارند. وکیل شغلی خصوصی است و مانند کارمندان درآمد دولتی ندارد. یک وکیل باید فن بیان خوب داشته باشد، مسلط به حرفه خود باشد تا بتواند دفاع خوبی داشته باشد. با این همه در میان تمام رشته‌های تحصیلی وکالت هم طرفداران خاص خودش را دارد. خیلی از دختران و پسران دانشجو و محصل علاقه دارند تا به سمتی بروند که به وکالت برسند. بعضی از محصلان تهرانی  هم همچون سایر محصلان  علاقه دارند وکیل پایه 1 دادگستری تهران شوند. ادامه این مقاله راه‌های تحصیلی وکیل دادگستری شدن را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

رشته تحصیلی وکیل دادگستری شدن

فردی که از بچگی علاقه دارد تا وکیل بشود باید در مدرسه رشته انسانی را انتخاب کند. پس از تمام کردن دوران مدرسه در این رشته، باید کنکور رشته انسانی بدهد و در یکی از رشته‌های حقوق یا فقه و یا مبانی حقوق قبول شود. البته کسانی که در حوزه تحصیل کرده‌اند اگر دروس فقهی را گذرانده باشند  با داشتن یک سری شرایط می‌توانند وارد رشته وکالت شوند.

 

رشته دانشگاهی برای وکیل دادگستری شدن

همان‌طور که گفتیم فرد پس از گذراندن رشته انسانی در مدرسه و شرکت در کنکور انسانی، باید وارد یکی از رشته‌های حقوقی شود. در دانشگاه با گذراندن یک سری درس‌ها با قوانین، مفاهیم و اصطلاحات حقوقی آشنا می‌شود. این آشنایی باعث می‌شود تا برای وکیل دادگستری شدن در آینده بتواند معلومات و اطلاعات خود را در این زمینه‌ها بالا ببرد اصلی‌ترین درس‌هایی که برای وکیل شدن نیاز است حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق کیفری و قوانین است.

 

قبولی رشته وکالت

آزمون  وکالت چه آزمونی است؟

پس از تمام شدن دوره کارشناسی و اخذ مدرک لیسانس، فرد می‌تواند خود را برای آزمون وکالت آماده کند. پس از نام‌نویسی در آزمون و خواندن دروس مربوط به آن، در دوره شرکت کند. اگر در آزمون قبول شد تازه وارد دوره کارآموزی تحت نظر وکیل سرپرست می‌شود. پسران برای شرکت در این آزمون باید کارت پایان خدمت داشته باشند. یعنی بدون گذراندن دوره سربازی و داشتن کارت پایان خدمت اجازه ورود به وکالت را ندارند اما برای دختران داشتن مدرک لیسانس کافی است تا  در آزمون وکلا شرکت کنند.

آزمون وکالت از طرف دو نهاد برگزار می‌شود. یکی کانون وکلای دادگستری یا اسکودا و دیگری مرکز مشاوران یا همان مرکز وکلا. مرکز مشاوران وابسته به قوه قضائیه است. هر کدام از این دو مجموعه سالی یک بار آزمون وکالت را برگزار می‌کنند. یعنی در واقع سالی 2 بار آزمون برگزار می‌شود. این آزمون‌ها با هم متفاوت است. آزمون کانون وکلا سخت‌تر است اما بعد از گذراندن آن و مراحل بعد از آن شخص پروانه وکالت پایه یک را دریافت می‌کند. اما کسی که در آزمون مرکز مشاوران شرکت کند ابتدا پروانه وکالت پایه 2 را می‌گیرد و بعد از یک آزمون دیگر وکیل پایه یک دادگستری می‌شود.

 

منابع درسی آزمون وکالت

منابع زیر از طرف هر دو نهاد نام‌برده شده معرفی شده است. اما در منابع دروس کانون وکلا درس اصول فقه هم به جمع این دروس اضافه می‌شود. در آزمون مرکز مشاوران (مرکز وکلا) به جای درس اصول فقه درس متون فقه و قانون ثبت  و قانون حسبی به عنوان منابع آزمون معرفی شده است. منابع آزمون شامل موارد زیر است:

  • قانون مجازات اسلامی
  • قانون مدنی
  • قانون تجارت
  • قانون آیین دادرسی مدنی
  • قانون آیین دادرسی کیفری

 

تفاوت کانون وکلا و مرکز مشاوران

این دو مرکز هر دو از مراکز برگزارکننده آزمون وکالت هستند اما تفاوت‌هایی در نحوه برگزاری آزمون با یکدیگر دارند. کانون وکلای دادگستری فقط یک آزمون تستی می‌گیرد تا وکیل را جذب کند. بر اساس این آزمون اگر فرد قبول شود و رتبه مناسب را دریافت کند وارد دوره کارآموزی خواهد شد. این آزمون همچون بسیاری آزمون‌های دیگر در کشور هرساله ظرفیت خاص خودش را دارد. کانون وکلای هر استان قبل از برگزاری امتحان، اعلام می‌کند که ظرفیت پذیرفته‌شدگان چه تعداد است. مثلاً فلان استان امسال 50 نفر ظرفیت قبولی دارد. نفر پنجاه و یکم دیگر قبول شده محسوب نمی‌شود و باید تا سال بعد صبر کند.

در آزمون مرکز وکلا از روی تراز و نمره مشخص می‌شود که چه کسی وارد حیطه وکالت شود. به همین خاطر این مرکز افراد بیشتری را برای شرکت در آزمون جذب می‌کند. این مرکز فقط یک آزمون تستی ندارد. بعد از قبول شدن در آزمون تستی فرد قبول شده محسوب نمی‌شود بلکه بعد از آن باید یک مصاحبه شفاهی هم بدهد تا مشخص شود صلاحیت ورود به وکالت را دارد یا خیر.

آزمون وکالت

دوره کارآموزی و اختبار برای وکیل دادگستری شدن

بعد از قبول شدن در آزمون وکالت از طرف هر نهادی که شخص به آن مراجعه کرده است او وارد دوره کارآموزی می‌شود. این دوره در بسیاری از مشاغل وجود دارد و برای آشنا شدن فرد با جوّ و محیط کار و تمام قوانین و مراحل شغل او است. در این دوره شخص تحت نظر وکیل سرپرست تجربیاتی به دست می‌آورد تا بعدها بتواند به صورت مستقل به کار وکالت مشغول شود. در این دوره وکیل کارآموز می‌تواند خودش هم پرونده حقوقی قبول کند و حق الوکاله دریافت کند.

پس از پایان دوره 18 ماهه کارآموزی وکیل کارآموز باید خود را برای آزمون بعدی آماده کند. این آزمون که به آن آزمون اختبار می‌گویند شامل دو مرحله آزمون کتبی و آزمون شفاهی است. مرحله کتبی همان دروس قانون ها به علاوه قانون ثبت است اما مرحله شفاهی فرد باید بتواند به سوالات مختلف حوزه وکالت پاسخ دهد. در این مرحله ممکن است پرونده ای به شخص معرفی شود و از او راه حل بخواهند. با دادن پاسخ‌های درست و اساسی نوبت مرحله تحلیف یا همان قسم وکالت می‌شود و فرد پروانه وکالت خود را دریافت می‌کند.

 

نتیجه گیری

همان‌طور که گفته شد شغل وکالت با همه دغدغه‌ها، سختی‌ها، مشکلات و یا حتی خطراتی که در پیش رو دارد طرفداران خاص خودش را دارد. قبول شدن در این حرفه و وکیل دادگستری شدن کار هر کسی نیست. باید یک سری دروس، مراحل و آزمون‌ها را پشت سر گذاشت تا به درجه وکالت رسید. فرد باید در دوره مدرسه رشته انسانی را انتخاب کند، کنکور انسانی را بدهد و در یکی از رشته‌های مربوط به حقوق و فقه قبول شود. او بعد از گرفتن مدرک لیسانس و داشتن گواهی پایان خدمت (برای پسران) صلاحیت شرکت در آزمون‌های وکالت را پیدا می‌کند. پس از قبولی در این آزمون وارد دوره 18 ماهه کارآموزی می‌شود. پس از موفقیت در این دوره و قبولی در آزمون اختبار وکیل پایه دار دادگستری خواهد شد و پروانه وکالت خود را دریافت خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *