بلاگ

وکیل خوب دادگستری را چطور پیدا کنیم؟ معرفی 5 مورد از ویژگی های یک وکیل خوب

تعداد زیادی از مردم امروزه به صورت روزمره با مسائل مختلف که بسیاری از آنها به پرونده های حقوقی و قضایی مربوط می‌شوند. درگیری با این مسائل نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد که غالبا از تحمل افراد معمولی جامعه خارج است. مردم عادی تخصص لازم برای انجام امور حقوقی را ندارند و به همین دلیل است که در اینجا نقش یک فرد متخصص به نام وکیل به میان می‌آید. وکیل پایه 1 دادگستری تهران در کنار سایر وکلا در شهرهای دیگر فردی است که می‌تواند با توجه به تخصص و روحیات اخلاقی که دارد، در بسیاری از این پرونده ها سربلند بیرون بیاید.

وکیل خوب کسی است که از طرف شخص دیگری ، اعم از حقیقی یا حقوقی به موجب عقد وکالت، مامور برای انجام کاری می‌‌شود.

اما سوال اینجاست که چگونه می‌توانم یک وکیل مناسب را پیدا کنم؟ اصلا با استفاده از چه راهی و چطور یک وکیل باتجربه را پیدا و انتخاب کنم؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله درصدد پاسخ به آنها هستیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

 

انواع وکیل دادگستری در ایران

خوب است بدانید که در حال حاضر و با توجه به تخصص‌های مختلف، هشت نوع وکیل دادگستری در ایران وجود دارد که عبارتند از:

۱. وکیل انتخابی

افراد می‌توانند در صورت نیاز به وکیل خوب، وکیل خود را شخصاً انتخاب کنند و با تنظیم قرارداد وکالت، او را برای دفاع و پیگیری از حقوق خود نایب قرار دهند که در این صورت، به آن وکیل انتخابی گفته می‌شود. وکیل پایه 1 دادگستری تهران می تواند یک وکیل انتخابی خوب برای پایتخت‌نشین‌ها باشد.

۲. وکیل معاضدتی

هرگاه شخصی برای دفاع از حقوق خود در دعاوی حقوقی به وکیل نیاز داشته‌باشد و توانایی مالی برای استخدام وکیل باتجربه را نداشته باشد، از سوی دادگاه یا تشخیص کمسیون معاضدت کانون وکلا، وکیلی به صورت رایگان برای دفاع از حقوق او انتخاب می‌شود که به او وکیل معاضدتی می‌گویند. گاهی وکیل پایه یک دادگستری تهران مشاوره رایگان هم دارد و به متقاضیانی که توانایی مالی ندارند در حد امکان به صورت رایگان مشاوره تلفنی می دهد.

 

وکیل خوب

 

۳. وکیل تسخیری

در صورتی که شخصی در دفاع از حقوق خود در دعاوی کیفری مانند مواد مخدر یا سرقت و … به وکیل نیاز داشته باشد، ولی از توانایی مالی لازم برای این کار برخوردار نباشد، دادگاه از میان وکلای دادگستری، وکیلی را به صورت رایگان برای وی انتخاب می‌کند که به او وکیل تسخیری می‌گویند.

۴. وکیل سازمانی

وکلایی که در مراجع قضایی از حقوق کارکنان دولتی دفاع می‌کنند، وکیل سازمانی شناخته می‌شوند. یک وکیل خوب سازمانی باید مورد اعتماد و امین مردم باشد.

 ۵. وکیل اتفاقی

در صورتی که شخصی دانش‌آموختۀ رشته حقوق باشد، اما شغل او وکالت نبوده و بخواهد برای حل مشکل حقوقی یا کیفری یکی از بستگان نزدیک خود وکالت او را قبول کند، می‌تواند خارج از چرخه و آزمون‌‌های کانون وکلای دادگستری، از کانون وکلا برای همان پرونده، پروانه وکالت موردی را گرفته و بعد از طی مراحل قانونی و پرداخت هزینه مربوطه، می‌تواند به این امر اقدام کند. این نوع وکیل را وکیل اتفاقی می‌گویند .

۶. وکیل کارآموز

وکلایی که در دوران کارآموزی زیر نظر وکیل سرپرست به وکالت می‌پردازند، وکیل کارآموز هستند. وکیل پایه 1 دادگستری تهران همچون وکلای پایه یک دادگستری در سایر شهرها دارای کارآموزانی است که با تبحر آنها را پرورش می دهد.

۷. وکیل قوه قضاییه

تمامی افرادی که در رابطه با اجرای ماده ۱۸۷ قانون پنج ساله سوم توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور از مرکز امور کارشناسان قوه قضاییه و مشاورین حقوقی پروانه وکالت دریافت کرده‌اند، به عنوان وکیل قوه قضا‌ییه شناخته می‌شوند .

۸. وکیل حمایتی

وکلای قضایی که در اجرای قانون حمایت قضایی و یا قانون سپاه از دفتر حمایت قضایی پروانه دریافت کرده‌اند، به عنوان وکیل ایثارگران و بسیجیان در مراجع قضایی قبول وکالت می‌کنند که به او وکیل حمایتی گفته می‌شود .

 

یک وکیل خوب با چه چیزهایی شناخته می شود؟

برای اینکه بتوانید با خیالی آسوده امور قضایی خود را به یک وکیل کارکشته بسپارید باید یک سری خصوصیات را در نظر بگیرید.

وکیل خوب پایه 1

 

به عنوان مثال جنسیت وکیل ربطی به خوب یا بد بودن آن ندارد. وکیل پایه یک دادگستری خانم ممکن است به مراتب بهتر از یک وکیل دادگستری آقا باشد و بالعکس. بنابراین باید دنبال خصوصیاتی بود که در زیر به آن اشاره شده است. ناگفته نماند اینها خصوصیات وکلای دادگستری گروه وکلای صبا نیز می‌باشد.

  •  امانت دار بودن‌

وکیل کاربلد محرم اسرار موکل خودش است؛ زیرا امکان دارد به دلیل ماهیت شغلی خود با اسرار زیادی از سوی موکلین خود روبرو شود و نباید اسرار موکلین را تحت هیچ شرایطی آشکار کند. در واقع فاش‌کردن اسرار موکلین، نوعی خیانت در امانت محسوب می‌شود.

  • متخصص و باتجربه بودن

وکیل خوب معمولاً در کلیه زمینه‌های حقوقی یا کیفری فعالیت نمی‌کند و تنها در یک یا چند زمینه فعالیت دارد، مثلاً وکیل امور خانواده، وکیل امور ملکی و وکیل مواد مخدر و … این امر به این خاطر است که بتواند در آن زمینه تخصص و مهارت کافی را به دست آورده و در روند دادگاه‌ها و مراجع قضایی و قوانین جدید، تجربه و تخصص کافی را به دست بیاورد. به این ترتیب درصد موفقیت او در پرونده ها بیشتر می‌شود.

بهتر است موکلین در انتخاب وکیل به این نکته توجه کنند و وکیلی را انتخاب نمایند که با توجه به نیاز آنها، تجربه و مهارت کافی را داشته باشد. بهترین وکیل پایه 1 دادگستری تهران کسی است که تخصص و تجربه کافی را در زمینه وکالت داشته باشد.

  •  صادق بودن

یکی از خصوصیات وکیل کاربلد، صداقت و درستکاری اوست. این نکته تا جایی مهم است که اگر وکیل در کار خود صادق نباشد، نمی‌توان به او اعتماد کرد و به جای اینکه به فکر حل مشکلات موکل خود باشد، تنها به سود خودش فکر می‌کند.

حتی ممکن است برخلاف انتظار و تصور موکلش به ضرر او نیز کار کند یا حتی با طرف مقابل در پرونده نیز تبانی نماید. بنابراین سعی کنید فردی انتخاب کنید که به درستکاری و صداقت مشهور باشد.

 

وکیل خوب دادگستری

  •  داشتن روابط‌ عمومی مطلوب

وکیل خوب باید بتواند با موکل خود و سایر افراد دخیل در پرونده، ارتباط خوب و موثری داشته باشد. همچنین یک ویکل برای کمک به حل پرونده موکلین خودش، نیازمند ارتباط با دیگر وکلا یا افراد متخصص در زمینه‌های مختلف می‌باشد؛ به همین دلیل وکیل بااخلاق باید روابط عمومی بالایی داشته باشد تا احتمال موفقیت در پرونده‌هایش افزایش یابد.

  •  برخورداری از اعتماد به نفس زیاد

یک وکیل کارکشته از توان تجزیه و تحلیل بالا برخوردار است و اعتماد به نفس بالایی دارد . وکیل پایه 1 دادگستری تهران هم این خصوصیات را باید داشته باشد تا از نظر موکلان، یک وکیل عالی باشد.

 

چرا بررسی پرونده توسط وکیل باتجربه مهم است؟

یک وکیل خوب پیش از پذیرش پرونده، ابتدا جلسه‌ای را با حضور موکل ترتیب می‌دهد تا با وی در مورد پرونده صحبت کرده و از موکل می‌خواهد کلیه اسناد و مدارک مربوط به پرونده را ارائه نماید تا بتواند با دقت آنها را بررسی کند. یک وکیل کاردرست با مطالعه و بررسی پرونده ، موکل را از نتایج احتمالی پرونده مطلع می‌سازد و احتمال موفقیت پرونده را با ذکر دلایل و مواد قانونی در اختیار موکل قرار می‌دهد.

همچنین موکل را در زمان تقریبی رسیدگی به پرونده و رویه مراجع قضایی و دادگاه‌ها و هزینه‌های دادرسی و حق الوکاله وکیل و سایر هزینه‌ها راهنمایی می‌کند. وکیل کاربلد همچون با مطالعه پرونده، کمبودها و نقص اسناد و مدارک موجود در پرونده را تشخیص داده و برای تکمیل مدارک و ادله موجود، موکل را راهنمایی می‌کند.

 

در آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا با معرفی خصوصیات یک وکیل موفق، شما را متوجه این مطلب کنیم که برای انتخاب یک وکیل خوب، به چه نکاتی باید توجه کنید. همچنین درباره انواع وکیل دادگستری در ایران مطالبی را آوردیم. همچنین وکیل پایه 1 دادگستری تهران را به صورت مختصر معرفی کردیم. در آخر امیدواریم با توجه به این موارد، در انتخاب خودتان موفق باشید وکیل کارکشته‌ای را استخدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *