حقوقی

وکیل ثبت اسناد با وکیل ثبتی متفاوت است؟ وظایف وکیل ثبت اسناد چیست؟

وکیل ثبت اسناد و املاک

وکیل ثبت اسناد و املاک، وکیلی پایه یک دادگستری بوده که درباره قوانین حقوقی و کیفری ایران آگاهی عمومی دارد. از طرفی بیشتر تخصص او در مورد قوانین ثبت اسناد و املاک می باشد. مسائل مرتبط با ثبت در بخش های مختلفی مطرح می‌شوند که یک وکیل ثبتی مناسب، توانایی این را دارد که صرفا با دانستن آیین‌نامه‌ها و قوانین حقوقی و ثبتی، درباره این مسائل کار کند.

به دلیل گستردگی و پیچیدگی مسائل مرتبط با ثبت، این نیاز در افراد به وجود می آید که به خاطر انجام یک کار اصولی و یا پیروزی در یک دعوای حقوقی، به سراغ وکیل ثبت اسناد بروند و از او مشاوره بگیرند.

تخصص چیزی است که نیاز به مشاوره با وکیل ثبت اسناد و املاک را به ما یادآور می‌شود. تخصصی که وکیل برای انجام مسائل ثبتی مانند تنظیم سند، تسهیل معاملات ثبتی، مشکلات و مسائل مربوط به ثبت املاک، ثبت علائم تجاری، بررسی تخصصی قراردادهای تجاری و … در اختیار دارد.

به خاطر همین موارد به شما توصیه می کنیم در صورتی که با مشکلات ناشی از ثبت اسناد و املاک روبرو شدید، از یک وکیل خوب و متخصص ثبت اسناد مشاوره بگیرید.

وکیل ثبت اسناد

خصوصیات وکیل ثبت اسناد و املاک

وکیل ثبت اسناد و املاک باید ویژگی‌هایی داشته‌باشد که عبارتند از: تنظیم اسناد رسمی، آسان سازی معاملات ثبتی و مسائل مربوط به ثبت املاک، ثبت علائم تجاری و برند تجاری، بررسی تخصصی قراردادهای تجاری و ثبت حق سرقفلی و ثبت حق و حقوق تاجران.

سازمان ثبت اسناد سازمانی دولتی است که به منظور ثبت معاملات و املاک، ثبت شرکت و دارایی افراد در ایران دایر شده است. هدف آن نیز جلوگیری از تنظیم اسناد عادی است. ثبت اسناد مطابق قانون، امری اختیاری است. مگر اینکه معاملات صورت گرفته درباره عین یا منافع املاکی باشد که قبلاً در دفتر املاک ثبت شده است. همچنین تمام معاملات راجع به حقوقی که قبلاً در دفتر املاک ثبت شده، از نظر ثبت سند اجباری به حساب می آید.

مراجع صالح برای انجام امور ثبت

به این خاطر که مسائل مربوط به ثبت گسترده است، مراجع قضایی رسیدگی به این مسائل نیز امکان دارد یکسان نباشد. وکیل ثبت در این خصوص می‌تواند مشاوره تخصصی و درستی به شما بدهد تا از طرح دعوای نادرست و مواجهه شما با قرار عدم استماع دعوا در دادگاه پیشگیری کند.

  •  دادگاه عمومی

صلاحیت این محاکم در قانون ثبت آورده شده است. از جمله این دعاوی می‌توانیم به دعاوی مرتبط با ثبت املاک و مصادیق آن، دعاوی مرتبط با ثبت، ابطال و اصلاح سند و دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی اشاره کنیم.

  •  هیأت نظارت

زمانی که درباره پذیرش تقاضای ثبت، اختلافی میان اشخاص و اداره ثبت به وجود بیاید و یا درباره تصرف افراد تزاحمی ایجاد شود. رفع اختلاف، تعیین تکلیف و کلیه اصلاح درخواست ثبت با هیأت نظارت می‌باشد. زمانی که این هیأت تشخیص دهد که در مراحل مقدماتی ثبت، اشتباهی رخ‌ داده و اقدامات بعدی که اشتباه رخ‌ داده در آن مؤثر بوده، سند باطل شده و ثبت مجدداً مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

زمانی که در ثبت ملک و نقل و انتقالات بعدی آن اشتباهات قلمی رخ دهد و یا ثبت دفتر املاک متفاوت از سند رسمی و یا حکم نهایی باشد. هیأت بعد از انجام رسیدگی دستور به اصلاح ثبت دفتر املاک و سند مالکیت می‌دهد.

هنگامی که پیش از ثبت ملک، اشتباهاتی در مورد مراحل مقدماتی ثبت رخ بدهد و زمان ثبت آن ملک در دفتر املاک مورد توجه واقع نشود و اداره ثبت بعداً متوجه آن شود. این مسئله در هیأت نظارت مطرح شده و پس از احراز اشتباه، هیأت نظارت دستور به رفع اشتباه وارده می‌نماید.

البته این مورد در صورتی است که اشتباه وارده موجب خلل به حق کسی نشود. بنابراین اگر هیات نظارت تشخیص دهد که این اشتباه به حق فردی ضرر وارد می‌کند، به ذی‌نفع اخطار می‌دهد که به دادگاه مراجعه کند. هیأت نظارت بعد از آن که دادگاه در این خصوص تصمیم نهایی خود را گرفت، اقدام به رفع اشتباه می کند.

درباره تعارضاتی که در سند مالکیت رخ‌داده، حال چه به اصل ملک اشاره داشته چه به حدود و حقوق آن، تصمیم‌گیری با هیأت نظارت است. اشتباهاتی که در عملیات تفکیکی رخ می‌دهد و به انتقال رسمی یا ثبت دفتر املاک منتهی می‌گردد نیز با هیأت نظارت است.

خصوصیات وکیل ثبت

مرجع رسیدگی به آرای هیأت نظارت

طبق ماده ۲۵ قانون ثبت اسناد و املاک، مرجعی که به اعتراضات وارده در خصوص آرای صادره از هیأت نظارت رسیدگی می‌نماید، شورای عالی ثبت است. این شورا دو شعبه دارد:

 شعبه مربوط به اسناد

 شعبه مربوط به املاک

شورای عالی ثبت نیز در مواردی به اختلافات و مسائل مطرح در خصوص ثبت رسیدگی می‌نماید. این هیأت مطابق قانون ثبت صرفاً به‌عنوان مرجع تجدیدنظر نسبت به احکام صادره از هیأت نظارت می‌باشد.

انواع دعاوی ثبت و اسناد

در ادامه به برخی از دعاوی مرتبط با ثبت اشاره خواهیم کرد:

  • ابطال سند

از آن جایی که بحث ابطال سند در حوزه رسمی مطرح می‌باشد. از این رو درخواست برای ابطال آن به تشریفات قانونی خاصی نیاز دارد. باید به دادگاه‌های صالح مراجعه نمود. دادگاه بعد از بررسی‌های لازم و تحقیق بر روی مدارک ارائه شده توسط وکیل ثبت اسناد، پرونده را به سازمان ثبت اسناد و املاک می فرستد. در صورت عدم نقض پرونده سند رسمی به درخواست خواهان ابطال می‌شود.

ابطال سند

  • اعتراض به ثبت ملک

هنگامی که در خصوص ثبت یک ملک اعتراضی وجود داشته باشد، به این معنا که ملک متعلق به شما، به نام دیگری ثبت شده باشد. در این حالت اگر شما مدارک لازم برای احراز مالکیت خود را داشته باشید، می‌توانید به راحتی در خصوص ثبت ملک به نام خود اقدامات لازم را انجام دهید. به کمک وکیل ثبت اسناد، ملک را به نام خود ثبت نمایید.

  • سهم مشاع و افراز

اعتراض در مورد بحث سهم مشاع و افراز به شکلی است که می‌تواند ناشی از اختلافات فی‌مابین شرکا و یا وراث باشد. یا اینکه دفتر ثبت در زمینه‌های مربوط به افراز ملک اشتباهی نماید. به سبب این اشتباه افراد ذی‌نفع نتوانند به حق قانونی خود دست پیدا کنند. از این رو متحمل خسارات فراوانی می شوند. به همین دلیل وکیل ثبت می‌تواند کمک‌دهنده خوبی باشد.

  • باطل کردن معامله معارض

یکی دیگر از دعاوی که امروزه مطرح می‌شود و ماهیت کیفری نیز دارد، بحث معامله معارض است. به این صورت که فردی ملکی را خریده و ملک خریداری شده او توسط مالک سابق به فرد دیگری نیز فروخته شده است. در اینجا فردی که ملک را خریداری کرده و مالک اول محسوب می‌شود، می‌تواند نسبت به فروش مال به دیگری شکایت کرده و در این راستا از وکیل ثبت کمک بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *