دسته‌بندی نشده

وکیل ثبتی چیست و چه کارهایی را باید انجام بدهد؟

وکیل ثبتی و حقوقی

امور ثبتی و مشکلات مربوط به آن، از جمله مسائل پیچیده حقوقی با میزان گستردگی زیاد، محسوب می‌شود. اداره ثبت و اسناد کشور، به عنوان متولی قانونی امور ثبتی در ایران شناخته می‌شود که تاریخ تشکیل این سازمان به زمان قاجار باز می‌گردد. برای آشنایی بیشتر خوب است بدانید که وابستگی سازمان ثبت اسناد به قوه قضاییه است و از زیرمجموعه‌های آن می‌توان به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق و دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد. معمولا کسی که امور ثبتی را انجام می‌دهد، وکیل ثبتی است. با مطالعه مقاله جواب پرسش وکیل ثبتی چیست را خواهید یافت.

قوانین ثبتی دامنه گسترده‌ای دارند؛ از جمله قانون ثبت اسناد و املاک، آیین‌نامه اجرای مفاد اسناد رسمی، قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری و طرح‌های صنعتی و آیین‌نامه‌ها و قوانین دیگر. بنابراین وکیلی که در زمینه امور ثبتی فعالیت می‌کند، بایستی احاطه کافی بر این مقررات داشته‌باشد.

وکیل ثبت

تعریف وکیل ثبتی چیست؟

وکیل امور ثبتی کسی است که با مقررات آیین‌نامه‌های ثبتی و حقوقی آشنا بوده و می‌تواند به صورت رسمی در دفتر اسناد رسمی، توسط موکل انتخاب شود. مراحل این انتخاب اینطور است که موکل با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی، شخصی را به عنوان وکیل رسمی، برای انجام امور ثبتی انتخاب می‌کند. در یک حالت دیگر، موکل به یکی از وکلای دادگستری که دارای پروانه وکالت است، تنها برای انجام امور ثبتی وکالت می‌دهد.

وظایف وکیل ثبتی چیست؟

وکیل ثبتی وظیفه دارد تا از طرف موکل، اقدام برای ثبت ملک یا منزل یا ثبت اعیان و عرصه ملک مورد نظر موکل را مطابق با طبق قانون ثبت انجام دهد. علاوه بر این انجام امور ثبتی مثل ثبت شرکت‌ها، ثبت برند و علائم تجاری، ارائه دادخواست و تشکیل پرونده و سایر امور مربوط به ثبت، همگی جزو وظایف وکیل ثبتی به حساب می‌آید.

 دعاوی ثبتی

انواع دعاوی ثبتی

 1. دعاوی ثبت املاک

اعتراض به ثبت ملک، اعتراض به اصل درخواست ثبت ملک، اعتراض به حقوق ارتفاقی ملک، دعوی ابطال سند رسمی ملک یا قرارداد رسمی ثبتی از حیث مجهول‌بودن سند و یا اینکه اسناد رسمی برخلاف قوانین موضوعه و یا خارج از حدود و اختیارات کارمندان اداره ثبت تنظیم شده است، الزام به تفکیک، ابطال سند مالکیت معامله معارض و غیره را شامل می‌شود.

دعاوی امور ثبت املاک را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  • اعتراض به تحدید حدود

زمانی که مامورین ثبتی حدود ملکی را مشخص می‌نمایند. تحدید حدود انجام شده به همسایگان مجاور آن ملک ابلاغ می‌شود. آنها می‌توانند اعتراض خود را ظرف مهلت معینی به اداره ثبت تقدیم نمایند.

  • ابطال سند رسمی

اگر سند صادر شده از اداره ثبت بنابر مستندات مدعی، مغایر با مالکیت وی باشد. نامبرده می‌تواند با طرح دعوای ابطال سند رسمی، متقاضی باطل‌کردن سند رسمی از دادگاه باشد.

  • اعتراض به تصمیم واحد افراز ثبتی

در صورتی که اداره ثبت درخواست تقسیم یا افراز را از متقاضی قبول نکند، نامبرده می‌تواند در دادگاه محل وقوع ملک به این تصمیم واحد ثبتی اعتراض نموده و از دادگاه خواهان افراز یا تقسیم ملک شود.

  • اعتراض به ثبت و عملیات ثبتی

امکان دارد شخصی متقاضی ثبت ملکی در اداره ثبت شود و فرد دیگری هم با در اختیار داشتن اسنادی که مبتنی بر مالکیت اوست، متقاضی ثبت همان ملک به نام خودش شود. در این صورت می‌تواند به عملیات ثبتی اعتراض کند. ابطال عملیات ثبتی را بخواهد.

البته توجه کنید که دعاوی ناشی از ثبت اسناد و املاک محدود به این موارد نیست و مشمول موارد دیگری هم می‌شود، ولی دعاوی مهم، همان است که ذکر کردیم.

وکیل ثبتی

2. دعاوی ثبت اسناد

دعاوی ثبت اسناد، اعتراض به ثبت سند، الزام به ثبت ولادت، اصلاح شناسنامه، تغییر نام، الزام به صدور شناسنامه، تغییر سن، حذف نام همسر سابق از شناسنامه، درخواست صدور سند مالکیت، اعتراض به ثبت علائم تجاری یا اختراع، رفع ممنوع الخروجی، اعتراض به تصمیم واحد ثبتی، تقسیم و فروش اموال مشاع، الزام به تفکیک، افراز، دستور فروش ملک مشاع و اصلاح سند را شامل می‌شود.

قانون‌گذار صراحتاً به این موضوع اشاره کرده که اسناد صادر شده از طرف اداره ثبت و همچنین دفاتر اسناد رسمی، به عنوان سند رسمی شناخته می‌شوند. خود اسناد رسمی در تقسیم‌بندی خاصی به اسناد رسمی لازم‌الاجرا و اسناد رسمی غیر لازم‌الاجرا تقسیم می‌شوند.

اسناد رسمی لازم‌الاجرا اسنادی هستند که یکی از طرفین متعهد به اجرای موضوع آن است. از همین رو شخص ذی‌نفع سند می‌تواند خواهان اجرای ثبت مربوطه اجرای سند مذکور شود. در این صورت اجراییه علیه متعهد سند صادر شده و او ملزم به اجرای مفاد سند می‌شود. مثلا مهریه که در سند ازدواج قید می‌گردد، قابلیت اجرا از طریق دوایر اجرای ثبت را دارد. ادارات ثبت ملزم می‌باشند که به درخواست زوجه، اجراییه علیه زوج صادر نموده و به او ابلاغ کنند. تا مفاد سند را اجرا نموده و مهریه را به زوجه پرداخت کند.

از طرفی همین عملیات ثبتی می‌تواند مورد اعتراض متعهد قرار بگیرد. مثلا در صورتی که زوجه مهریه خود را قبلاً از طریق حکم دادگاه و یا به صورت معمولی از زوج دریافت نموده و مجدداً از طریق سند رسمی که در اختیار دارد، درخواست اجراییه کرده باشد، زوج می‌تواند به استناد اسناد مبتنی بر پرداخت مهریه، تقاضای ابطال اجراییه و عملیات ثبتی را انجام دهد.

3. دعاوی اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا

دعاوی مربوط به اجرای اسناد لازم‌الاجرا شامل دعاوی اجرای ثبت، توقیف عملیات اجرایی و یا ابطال آن و ابطال اجراییه ثبتی می‌شود.

وکیل ثبتی ثبت اسناد

مرجع رسیدگی به دعاوی ثبتی کیست؟

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی ثبتی، براساس ماده ۱۳ الی ۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی صلاحیت محاکم رسیدگی کننده به دعوی تشخیص داده شده است. اما در برخی از موارد مرجع رسیدگی به امور ثبتی دادگستری نیست.بلکه در خود ادارات ثبت این رسیدگی صورت می‌پذیرد.

دسته‌ای از اختلافات که در صلاحیت ذاتی محاکم دادگستری می‌باشد، در ماده ۱۶ و ۲۰ قانون ثبت تصریح شده است. اما برخی از اختلافات و دعاوی دیگر طبق ماده 25 قانون ثبت مربوط به امور ثبتی در صلاحیت هیئت نظارت یا شورای عالی ثبت می‌باشد.

دعاوی صلاحیت محاکم دادگستری شامل دعاوی مربوط به ثبت املاک، دعاوی مربوط به ثبت اسناد و ابطال و اصلاح سند و همچنین دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی لازم‌الاجرا می باشد. اما دعاوی مربوط به هیئت نظارت و شورای عالی ثبت، بیشتر ناشی از رسیدگی به اختلافات و اشتباهات مربوط به ثبت اسناد و املاک و همچنین اشتباهات غیر موثر که در جریان ثبت اتفاق می‌افتد، می‌باشد.این موارد در شورای متشکل از رییس یا نماینده رئیس اداره ثبت و کارکنان ثبت که در قانون احصا گردیده‌، بررسی شده و تصمیم‌گیری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *