حقوقی

وکیل ثبتی اصفهان

وکیل ثبتی اصفهان

مسائل مربوط به ثبت و مشکلات ثبتی از جمله مسائل حقوقی گسترده است. متولی قانونی اسناد ثبتی کشور، سازمان ثبت و اسناد کشور بوده که سابقه آن به زمان قاجار باز می‌گردد. این سازمان زیرمجموعه قوه قضائیه بوده و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، تحت نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشوری فعالیت می‌کنند. در این میان با توجه به پیچیدگی‌هایی که وجود دارد، کمک گرفتن از وکیل ثبتی بسیار مناسب است. بنابراین به شما توصیه می کنیم با وکیل ثبتی در اصفهان مشورت کنید.

باید بدانید که قانون ثبت یکی از مهم‌ترین قوانین کشور است که صرفا با دانستن این قوانین نمی‌توان ادعا کرد که در امور ثبتی و مشکلات ناشی از آن موفق خواهید بود؛ پس به منظور رفع هرگونه مشکل حقوقی در رابطه با ثبت، توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی با یک وکیل ثبتی مشورت نمایید.

 

وکیل ثبتی اصفهان

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

این سازمان تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می‌کند. وظیفه انجام انواع خدمات ثبتی، مشخص‌نمودن و ثبت حد و مرز، مشخصات املاک، اقدامات لازم برای هرچه ساده‌تر نمودن معاملات رسمی، نظارت و بازرسی و اصلاح قوانین و مقررات و مطابقت آنها با استانداردهای کلی پذیرفته شده، اطلاع رسانی عمومی و پاسخگویی، تنظیم سندهای رسمی، ثبت ادارات و شرکت‌ها و اختراعات و همچنین ثبت علائم تجاری و بسیاری وظایف دیگر را بر عهده دارد.

وکالت امور ثبتی با وکیل ثبتی در اصفهان

وکالت امور ثبتی یکی از وظایف وکیل ثبتی می‌باشد. از آنجا که امروزه مشکلات ثبتی بسیار زیادی ممکن است برای افراد مختلف به وجود بیاید، وکیل امور ثبتی می‌تواند با اقدامات درستی که انجام می‌دهد، کمک کند تا موکل، امور ثبتی خود را با کمترین مشکل حل نماید.
اگر وکیل امور ثبتی در زمان انجام هرگونه عملیات ثبتی وارد این قضیه نشود، مشکلاتی که ممکن است به وجود آید، بسیار زیاد می‌باشد. وکیل امور ثبتی با اشرافی که نسبت به قوانین ثبتی دارد، می‌تواند کمک بسیار زیادی به انجام هرچه بهتر امور ثبتی بکند.

انواع دعوای ابطال سند

1. دعوای ابطال سند غیرمالی  

درخواست دعوای ابطال اسناد غیرمالی رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی یا اسناد عادی را در هر زمان و به هر دلیل قانونی می‌توان از دادگاه نمود. مثلاً در مواردی که سندی به طور صوری تنظیم شده یا معامله‌ای که فاقد یکی از شرایط اساسی بوده و ثبت شده است یا یکی از طرفین شرایط معامله را نداشته باشند یا ادعای تردید و انکار در مورد سند عادی و جعل در مورد سند رسمی در دادگاه ثابت شود.

2. دعوای ابطال سند مالی

مطابق با ماده ۱۲۸۴ قانون مدنی، سند عبارت است از هر نوشته‌ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. سند از حیث قدرت اجرایی و از آن جهت که نزد چه شخص تنظیم می‌شود و تا چه اندازه طبق قوانین تنظیم شده، می‌توان از آن به عنوان مدرک و دلیل قاطع ادعا، استفاده کرد، سند در قانون به دو نوع سند رسمی و عادی تقسیم شده است.
درخواست ابطال اسناد مالی رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی یا اسناد عادی را در هر زمان و به هر دلیل قانونی می‌توان از دادگاه تقاضا نمود.

 

ابطال سند مالی

اعتراض به ثبت و عملیات ثبتی با مشاوره وکیل ثبتی در اصفهان

امکان دارد شخصی نسبت به تقاضای ثبت شخص دیگری اعتراض داشته باشد و خود را محق بداند. در این صورت بر طبق قانون برای یک زمان محدود این امکان وجود دارد که به ثبت صورت گرفته اعتراض کند. علاوه بر این افراد ممکن است نسبت به عملیات مقدماتی ثبتی که در اداره ثبت انجام می‌شود، اعتراض داشته باشند.

 

اعتراض به تصمیم واحد افراز ثبتی

چنانچه واحد ثبتی درخواست تقسیم و افراز را رد نماید، می‌توان در دادگاه محل مال غیر منقول مشاع به این تصمیم واحد ثبتی اعتراض کرد.
امور ثبتی دیگری هم وجود دارد که وکیل امور ثبتی می‌تواند با پیگیری آنها به احقاق حقوق موکل کمک کند. برای مثال ممکن است دعوا مرتبط با سند مالکیت معارض و یا مربوط به تخلفات ثبتی باشد. علاوه بر این، در برخی از دعاوی خواهان، مدعی جعلی بودن سند است و یا معتقد است که سند خلاف قانون تنظیم شده است. در همه این موارد داشتن یک وکیل با تجربه در امور ثبتی، میزان موفقیت پرونده را افزایش می‌دهد.

ثبت ملک

ثبت ملک

مراحلی که در طول ثبت یک ملک طی می‌شود شامل افراز، تفکیک، انتقال رسمی ملک، رفع اختلافات و… می‌باشد که توضیح آن عبارت است از:

 

  • افراز ملک

مالی که مورد افراز قرار می‌گیرد حتما باید دارای چند مالک یا به اصطلاح حقوقی ملک مشاع باشد، در این صورت تمامی مدارک مورد نیاز، جمع‌آوری شده و به دادگاه انتقال داده می‌شود و دادگاه نیز با رضایت مالکان و بسته به سهم هرکدام، دستور تقسیم مال را صادر می‌کند تا هر شخص متناسب با سهمش از ملک بهره ببرد. افراز ملکی که جریان ثبتی آن خاتمه نیافته با دادگاه و در غیر این صورت با اداره ثبت است.

 

  • تفکیک ملک

تفکیک با افراز دو موضوع کاملا متفاوت است، در تعریف تفکیک مالک یا مالکان قصد دارند تا ملک خودشان را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنند که این کار با رضایت طرفین انجام می‌شود. در تفکیک، مشاع بودن ملک الزامی نبوده و مثلا حتی ممکن است یک شخص بخواهد زمین ۲۰۰متری خود را به ۲بخش ۱۰۰متری تقسیم کند. تفکیک نیز همانند افراز به طی کردن مراحل خاصی نیاز دارد.

 

  • انتقال رسمی ملک

برای اینکه ملکی به صورت رسمی ‌منتقل شده و برای تنظیم سند آماده شود، مراحل زیادی باید طی شود. مانند اتمام ساخت، مراجعه به شهرداری برای تایید عدم خلافی و… تایید کارشناسان ملک ،ارائه پایان کار و…
از آنجا که اکثر موارد حقوقی ثبت مربوط به املاک می‌شود، گاها افراد آن را با موارد حقوقی ملک اشتباه می‌گیرند در صورتی که این دو مورد کاملا از هم جدا و متفاوت است، به طوری که موارد حقوقی ملکی فقط در مورد قوانین ملک صحبت می‌کند و موارد حقوقی ثبتی در مورد ثبت اسناد ملکی و… صحبت می‌کند.

موارد ثبتی به طور کلی شامل املاک، اراضی و… بوده و یکی از زیرمجموعه‌های تخصصی آن، دفاتر ثبت اسناد رسمی، دفاتر رسمی ازدواج و طلاق می‌باشد .
در آخر به این نکته نیز توجه کنید که افراد می‌توانند مسائل ثبتی خودشان را به دو صورت حضوری و غیرحضوری (الکترونیکی) بررسی و پیگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *