حقوقی

وکیل امور ثبتی در چه مواردی وکالت میکند؟ وکیل ثبتی چه وظایفی دارد؟

وکیل امور ثبتی

جایگاه حقوق عمومی به همراه خصوصیت آمریت، جایگاهی است که برای حقوق ثبت در مجموعه قوانین وضع‌شده برای آن در نظر گرفته شده‌است. جایگاه وکیل ثبتی نیز به تبع آن معین می شود. به صورت کلی مسائلی که در حقوق ثبت مطرح می‌شود، عمدتا مربوط به نظارت و مداخله نهادهای عمومی و دولتی در آن است. خوب است بدانید که اِعمال و اجرای این مسائل جزو صلاحیت‌های سازمان ثبت اسناد و املاک بوده و انجام آن بر عهده دفاتر اسناد رسمی می‌باشد، همچنین باید بدانیم که این موارد مربوط به استان خاصی نیست، بلکه فرقی نمیکند وکیل قم باشد یا وکیل تهران، در هرصورت قانون در تمام کشور یکسان است.

در این بین وکیل امور ثبتی کسی است که حلقه میانی بین سازمان مربوطه و افراد عادی است. وکیل ثبتی با توجه به شناختی که از قوانین و مباحث حقوقی دارد، در واقع یکی از اجراکنندگان قوانین ثبتی محسوب می‌شود.

آگاهی عمومی از حقوق ثبت اسناد و املاک، موجب جلوگیری از بروز ادعاهای غیرضروری شده و کاهش مراجعات مردم به دستگاه قضا را در پی دارد. ثبت ملک و صدور سند مالکیت برای ملک، مشروط بر اینکه به ثبت ملک با توجه به قانون انجام شده باشد، افراد دیگر را از تعرض به آن ملک، باز می‌دارد. در بین قوانین ثبت اسناد و املاک، موارد مهمی وجود دارد که به خاطر ناآگاهی مردم از حقوق خود، به ایجاد اختلافات حقوقی منجر می‌شود.

وکیل امور ثبتی

چند سوالات مهم پیرامون وکیل امور ثبتی

 • آیا هر ملکی را می‌توان به نام خود ثبت کرد؟

 • نحوه تملک اراضی بدون صاحب چگونه است؟

 • ثبت ملک چه آثاری درپی دارد؟

 • موضوع حقوق ثبت چیست؟

 • ثبت اسناد و املاک از چه زمانی در ایران شروع شده‌ است؟

 • ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون ثبت درباره چیست؟ جرایم ثبتی چیست و در کدام مرجع رسیدگی می‌شود؟

 • اشتباهات ثبتی چیست و در چه مرجعی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

 • دفاتر اسناد رسمی چه وظایفی دارند؟

 • اسناد مالکیت معارض و نحوه حل مکل اسناد معارض چیست؟

 • وکیل متخصص امور ثبتی چه خصوصیاتی دارد؟

وکیل ثبتی کیست؟

وکیل ثبتی، کسی است که در دعاوی ثبتی فعالیت کرده و به صورت کامل به قوانین و مقررات ثبتی آشنایی دارد. او با استفاده از علم و تجربه خودش می‌تواند قدم‌های محکمی برای احقاق حقوق و منافع موکل خودش برمی‌دارد. وکیل ثبتی باید دانش، تجربه و تخصص لازم را در اختیار داشته باشد، خصوصا در پرونده‌ها و موضوعات ثبتی که گاهی همراه با پیچیدگی است، یک وکیل ثبتی باتجربه که تخصص لازم را هم دارد، می‌تواند به موکل خودش کمک کند.

وکیل دعاوی ثبتی به کلیه قوانین و آیین‌نامه‌های ثبت اشراف داشته و بنا به تخصصی که دارد، کلیه جوانب پرونده را سنجیده و بعد از آن، اقدام به دفاع از موکل می‌نماید. کسانی که با مشکلات حقوقی ثبتی درگیر هستند، به یک وکیل ثبتی توانمند نیاز دارند.

دعاوی ثبتی

آشنایی با اقسام دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی به دعاوی گفته می‌شود که در جریان ثبت املاک و اسناد و اجرای اسناد لازم‌الاجرا، موضوعیت پیدا می‌کند و به دعاوی مانند ثبت املاک، ثبت اسناد، اعتراض به ثبت املاک، اعتراض به تحدید حدود، اعتراض به حقوق ارتفاقی، اعتراض به رأی هیأت حل اختلاف، تعیین تکلیف اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی و غیره اطلاق و گفته می‌شود

اختلافات و دعاوی ثبتی در دو مرجع با صلاحیت ذاتی جداگانه قابل رسیدگی است :

 1. یک دسته اختلافات که رسیدگی به آن، در صلاحیت ذاتی محاکم دادگستری است که در ماده 16 و 20 قانون ثبت، به آن تصریح گردیده است.
 2. دسته دیگر که در صلاحیت هیأت نظارت و شورای عالی ثبت می‌باشد که در ماده 25 قانون ثبت، به آن اشاره شده است.

 

دعاوی ثبتی که رسیدگی به آن در صلاحیت محاکم دادگستری است به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

1. دعاوی مربوط به ثبت املاک

آن دسته از دعاوی هستند که در جریان ثبت املاک و قبل از ثبت ملک در دفتر املاک حادث گردیده‌اند و حل و فصل آن در صلاحیت ذاتی محاکم عمومی است که تحت عنوان اعتراض به ثبت مورد بررسی می‌گیرد، مثل معامله معارض، قانون نحوه صدور اسناد مالکیت، اسنادی که اسناد ثبتی آنها در اثر جنگ یا حوادث غیر مترقبه از بین رفته‌اند و قانون تعیین تکلیف پرونده‌های ثبت که فاقد سابقه بوده و غیره.

2. دعاوی مربوط به ثبت، اسناد، ابطال و اصلاح سند

دعاوی که بعد از ثبت ملک در دفتر املاک و صدور سند مالکیت حادث می‌گردد، مانند دعاوی مربوط به ابطال سند، دعوای اعتراض افرازی، دعاوی مربوط به اسناد مالکیت معارض و غیره.

 

3. دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا

آن دسته از دعاوی هستند که در جریان اجرای اسناد رسمی لازم‌الاجرا ممکن است حادث گردد که امکان دارد ناظر به دستور اجرای سند رسمی یا عملیات اجرائی و اقدامات اجرائی مأموران ثبت باشد که ممکن است شکایت از دستور اجرای سند رسمی به دلیل مجعول بودن سند با معرفی جاعل باشد یا شکایت از دستور اجرای سند رسمی با ادعای مجعول بدون سند بودن معرفی جاعل یا به دلیل ادعای مخالف بودن مدلول آن با قانون و امثال این موارد.

وکیل امور ثبتی

 

دعاوی ثبتی که رسیدگی به آن در صلاحیت هیأت نظارت و شورای عالی ثبت است، عبارتند از :

الف. هیأت نظارت

مطابق ماده 6 اصلاحی قانون ثبت برای رسیدگی به کلیه اختلافات و اشتباهات مربوط به ثبت اسناد و املاک در مقر هر دادگاه، هیأتی به نام هیأت نظارت تشکیل می‌شود. در حالی که به کلیه اختلافات و اشتباهات ثبتی رسیدگی می‌کند و در حدود و صلاحیت هیأت نظارت قرار دارد.

مطابق با ماده 25 قانون مذکور اشتباهات غیر موثر که در جریان ثبت  اتفاق می‌افتد، در این مورد رأسا دستور اصلاح و رفع اشتباه می‌نماید. مانند اشتباه در تاریخ و یا نام کوچک و در مورد اشتباهات موثری که در جریان ثبت ملک  پیش می‌آید. این اشتباهات موثر به صورت کلی جریان ثبت را باطل و تجدید می‌نماید. مثل اشتباه در نوع ملک (مانند دکان و باغ) یا اشتباه در شماره اصلی ملک.

ب. شورای عالی ثبت

یکی دیگر از مراجع اداری رسیدگی به مسائل و اشتباهات و اختلافات ثبتی شورای عالی ثبت است. مطابق ماده 25 مکرر اصلاحی قانون ثبت شورای عالی ثبت، فقط مرجع تجدید نظر نسبت به آرای هیأت نظارت است. دارای دو شعبه املاک و اسناد است. به صورت کلی رسیدگی هیأت نظارت واجد جنبه ترافعی نمی‌باشد و عملکرد آن تنها در رفع اشتباه، رفع اشکال و تشخیص صحت و سقم اقدامات خلاصه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *