بلاگ

وکالت در فروش ملک مشاع

ملک مشاع

از آنجایی که خرید ملک مشاع رایج تر از خرید یک ملک کامل است. در نتیجه وکالت در قم  نسبت به فروش ملک مشاع نیز از بازار خوبی برخوردار است. اما باید بدانید خرید ملک مشاع ممکن است با مشکلات قانونی مختلفی همراه باشد. بنابراین استخدام یک وکیل قم مطمئن می تواند و دادن وکالت به وی تا حدود زیادی به شما در این حل این مسائل کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این چگونگی وکالت نامه فروش ملک مشاع تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ملک مشاع چیست؟

ملک مشاع یک نوع مالکیت اشتراکی است که در آن، چند فرد یک ملک را به صورت مشترک می‌خرند. البته شامل هر ملکی نمی شود و فقط شامل املاک و اموال غیرمنقول مثل زمین، ساختمان‌، واحدهای مسکونی یا مناطق مشترک می شود.

ویژگی خاصی که مالک مشاع دارد این است که هر کدام از مالکین می توانند کل ملک را مشاهده و از کل ملک مشترک استفاده کنند. حال اگر هر یک از مالکین تصمیم به فروش سهم خود بگیرد. فقط در صورتی می تواند این کار را بکند که بقیه مالکان رضایت داشته باشند.

از طرف هر گونه تغییر در ملک از جمله ساخت و ساز، تغییر کاربری و … نیز نیاز به موافقت بقیه مالکین دارد. در صورتی که یکی از مالکین فوت کند. سهم او به وراث او منتقل می شود. سایر مالکین می توانند از طریق وکالت فروش ملک مشاع به حق و حقوق قانونی خود برسند.

فروش ملک

فرق ملک مشاع و مال مفروز چیست؟

مالک مفروز، مالکی است که قسمتی از ملک به صورت کامل متعلق به اوست. یعنی حدود ملک مشخص است و ملک قابل تقسیم و جدا شدن است. بنابراین مالک می تواند بدون توافق با سایر افراد، تصمیمات مستقل در مورد ملک خود بگیرد. مالک مفروز می‌تواند به تنهایی ملک خود را بفروشد یا اجاره دهد یا به هر نحو دیگر از آن استفاده کند. در حالی که در ملک مشاع، مالک اجازه تصرف در ملک مشاع به هر نحو را ندارد.

چرا مردم به دنبال خرید ملک مشاع می باشند؟

از آنجایی که با شرایط اقتصادی جامعه امروز ما مردم طبقه متوسط جامعه به راحتی قادر به خرید ملک نیستند. بنابراین با یک وکالت فروش ملک مشاع می توان به راحتی صاحب ملک شد. ملک مشاع گرچه دردسرهای قانونی زیادی در زمان فروش دارد. اما دارای مزایای فراوانی است و به راحتی در مدت زمان کوتاهی صاحب خانه می شوید. از مزایای خرید ملک مشاعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در ملک مشاع، هزینه‌های نگهداری، تعمیرات و سایر مسائل بین شرکا تقسیم می‌شود. بنابراین هزینه‌های هر فرد را به صورت چشمگیری کاهش می دهد.
  2. در ملک های آپارتمانی بزرگتر که دارای استخر، سالن ورزشی، پارکینگ و … هستند. فرد می تواند خیلی راحت از همه این ها استفاده کند. با خرید ملک مشاع، سایر خدمات را مجاناً مالک می شود. البته به صورت اشتراکی و تفاهمی.
  3. افراد می توانند طی تفاهم نامه به صورت نوبتی برای مدت طولانی در یک ملک مشاع زندگی کنند.
  4. در صورتی که یکی از مالکین یا هر دو قصد فروش سهم خود را دارد. هزینه های وکالت فروش ملک مشاع بین مالکین تقسیم می شود.

وکیل ملک مشاع

فروش ملک مشاع چگونه انجام می گیرد؟

مطابق ماده 30 قانون مدنی، مالک نسبت به ملک خود حق انجام هرگونه تصرفاتی دارد. این حق می‌تواند شامل انتقال ملکیت به شخص دیگری باشد. البته در صورتی که مالک مشاع، بخواهد سهم مشاع خود را بفروشد. نیاز به اجازه و رضایت سایر مالکان مشاع دارد. این کار برای حفظ حقوق همه مالکان و جلوگیری از اختلافات احتمالی ضروری است.

ملک مشاع را می توان به صورت اشاعه فروخت. به عنوان مثال، اگر کسی سهم مشاع خود را در یک ملک را به فرد دیگری بفروشد، این اقدام باید با انعقاد مبایعه‌نامه و با اجازه سایر مالکان مشاع صورت گیرد. همانگونه که در ماده 30 قانون مدنی آمده است.

مالک مشاع می‌تواند با استفاده از شیوه‌های دیگری مانند هبه، صلح یا وصیت حق مالکیت مشاع خود را انتقال دهد. در هر صورت، برای انجام هر یک از این اقدامات نیاز وکالت فروش ملک مشاع است.

همه مالکان باید در بنگاه یا دفتر اسناد رسمی فروش حضور داشته باشند و مبایعه‌نامه و سند انتقال مالکیت را امضا نمایند. در صورتی که هر یک از شرکا امکان حضور نداشته باشند. می‌توانند وکیل معرفی کنند تا به نیابت از آنها انتقال مالکیت مال مشاع را انجام دهد.

در صورتی که همه شرکا تصمیم به فروش ملک مشاع گرفتند، می‌توانند یک فرد را مسئول فروش کنند. هر فردی که می‌خواهد ملک مشاع را از طرف همه شرکا بفروشد. باید از هر یک از شریکان ملک مشاع، وکالت فروش ملک مشاع را داشته باشد. یعنی هر یک از مالکان باید به طور رسمی در دفاتر ثبت اسناد وکالت نامه فروش ملک مشاع را تنظیم کنند و آن فرد یعنی را به عنوان وکیل خود در فروش ملک مشاع معرفی کنند.

 

وکالت فروش ملک مشاع چیست؟

وکالت نامه ای که یک یا چند نفر از مالکان ملک مشاع برای خرید یا فروش ملک مشاع می گیرند. این وکالت نامه به وکیل اجازه می‌دهد تا به نیابت از مالکان ملک مشاع، معاملات مربوط به خرید یا فروش ملک را انجام دهند. بنابراین وکالت فروش ملک مشاع برای تسهیل مراحل معامله و اجتناب از مشکلات و تأخیرهای ممکن در تصمیم‌گیری‌های گروهی در مورد ملک مشاع انجام می‌شود.

طبق قانون مدنی، تا زمانی که ملک به نسبت سهم هر یک از مالکان میان آنها تقسیم نشده باشد، مالکیت شرکا به صورت مشاع خواهد بود. هر یک از مالکان در ملک مشترک، سهیم می‌باشند و نسبت به تصرف و انجام امور مربوط به ملک، باید توافق کنند و هماهنگی داشته باشند. برای حل مشکلات احتمالی بایستی توافقات کتبی در سند رسمی در مورد تقسیم ملک مشترک و حقوق و وظایف شرکا مشخص شود.

وکالت ملک

سند مالکیت در ملک مشاع با وکالت

سند ملک مشاع شامل اطلاعاتی در مورد ملک مشاع و حقوق مالکیت شرکا آن می باشد. سهم هر کدام از مالکان ملک مشاع به صورت دقیق مشخص می‌شود. این اطلاعات شامل اطلاعات دقیق سهم مالکیت و میزان مشارکت هر شخص، نسبت به کل ملک مشاع است. سهم هر کدام از شرکا معمولاً به صورت درصدی یا به ازای هر واحد مشخص ملک مشاع تعیین می‌شود و در سند ملک مشاع ذکر می شود. همچنین توضیحات دقیقی در مورد حقوق و وظایف هر مالک و نحوه تقسیم ملک مشاع بین اعضای شرکت مالکیت مشترک نیز بیان می شود. از نظر درجه اعتبار نیز این سند به عنوان یک سند رسمی معتبر می باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *