حقوقی

وظایف وکیل ثبتی ثبتی چیست و چه کارهایی را باید انجام بدهد؟

وکیل امور ثبتی

شاید سوالاتی مانند این موارد که وکیل امور ثبتی کیست؟ وظایف وکیل امور ثبتی چیست؟ وکیل امور ثبتی، پیگیری چه پرونده‌هایی را انجام می‌دهد؟ برای شما هم پیش آمده باشد. وکیل ثبتی کسی است که پیگیری دعاوی مربوط به ثبت را صورت می‌دهد. تعداد زیادی از افراد با شنیدن اسم وکیل ثبتی، دعاوی مرتبط با املاک ،به ذهنشان می‌رسد. البته این فکر، خیلی هم دور از ذهن نیست، ولی باید بدانید که پیگیری دعاوی مرتبط با بحث ملک، یکی از وظایف وکیل ثبتی است.

امروز در سایت وکلای صبا قصد داریم به همراه شما با وکیل ثبتی، وظایف و حدود اختیارات او آشنا شویم.

 

وکیل امور ثبتی

وکیل ثبتی

دنیای وکالت خیلی گسترده‌ است. وکیل امور ثبتی، کسی است که امور مربوط به ثبت اسناد، مدارک و املاک و تشریفات مربوط به آنها را صورت می‌دهد. به دانش و تجربه زیادی برای موفقیت در دادگاه نیازمند است.زیرا زمینه ی فعالیت سخت وپیچیده ای را می گذراند.

قوانین کشور ما ایران، در خصوص امور ثبتی بسیار سخت و پیچیده است. تنها اطلاع داشتن از آنها نمی‌تواند موفقیت شما در دعاوی حقوقی را تضمین کند. وکلایی که پرونده‌‌های مربوط به امور ثبتی را بر عهده می‌گیرند، بایستی بر روی پیچیدگی‌ها و نکات ظریف قوانین تمرکز داشته باشند.

گاهی اوقات دعاوی مربوط به امور ثبتی، از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است. در صورتی که شما شخصا برای اینگونه از پرونده‌‌ها اقدام کنید، به احتمال زیاد به نتیجه نخواهید رسید و زمان و هزینه زیادی را از دست می‌دهید. علاوه بر این خساراتی نیز متحمل می‌شوید که اگر از ابتدا با یک وکیل امور ثبتی مشورت کرده بودید، متحمل این هزینه‌ها نمی‌شدید.

وکیل امور ثبتی

وظایف وکیل امور ثبتی  

وکیل امور ثبتی چه کارهایی انجام می‌دهد؟ وظایف وکیل امور ثبتی کدامند؟ یک وکیل ثبتی خوب باید بتواند در گام نخست، توانایی بررسی موشکافانه پرونده شما و دادن مشاوره را داشته باشد.

نظم در کار همیشه حرف اول را می‌زند. هر یک از پرونده‌های حقوقی نیاز به رسیدگی‌های منظم دارد و یک وکیل خوب بایستی بتواند زمان‌های رسیدگی را فراموش نکند. یک وکیل ثبتی خوب امور مربوط به جریان انداختن پرونده‌ها را به سرعت انجام می دهد.همینطور به صورت منظم رسیدگی و مواعد قانونی را در موعد مقرر صورت می‌دهد. در ادامه انواع دعاوی ثبتی را برای شما توضیح خواهیم داد:

انواع دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی ممکن است با دعاوی ملکی اشتباه گرفته شوند. اولی، مربوط به خود ملک می‌شود، اما دعاوی ملکی درباره تشریفات ثبتی می‌باشد. دعاوی ثبتی که توسط وکیل امور ثبتی پیگیری می‌شوند، به سه دسته مختلف تقسیم بندی می‌شوند:

 

1.دعاوی ثبتی مربوط به املاک

دعاوی ثبتی مربوط به املاک دعاوی هستند که به تشریفات ثبت ملک مربوط می‌شوند، مانند درخواست ثبت ملک، اعتراض به ثبت سند ملک، الزام به تفکیک، ابطال سند رسمی ملک، اعتراض به قراردادهای رسمی مغایر با قانون، اعتراض به قرارداهایی که توسط افراد فاقد صلاحیت تنظیم شده‌اند، ابطال سند مالکیت ناشی از معامله معارض و اعتراض به مجهول بودن سند

 

2.دعاوی ثبتی مربوط به اسناد

دعاوی ثبتی مربوط به اسناد که توسط وکیل امور ثبتی پیگیری می‌شوند، دعاوی هستند که به اسناد رسمی که در ادارات ثبت تنظیم شده‌اند، مربوط می‌شود. اسناد رسمی تنها به اسناد ملکی محدود نمی‌شود و اسناد مربوط به احوال شخصی افراد را نیز شامل می‌شود، مانند دعاوی مربوط به الزام به صدور شناسنامه، اصلاحات شناسنامه شامل تغییر نام، تغییر نام خانوادگی و تغییر سن، ثبت ولادت،ثبت نکاح، حذف نام همسر در صورت جدایی، ثبت ازدواج، ثبت طلاق، دعاوی مربوط به ثبت اختراعات، ثبت علائم تجاری، ثبت‌ نام تجاری، دعاوی مربوط به اصلاحات اسناد رسمی، درخواست صدور سند رسمی، اعتراض به اسناد رسمی، رفع ممنوع‌الخروجی و اعتراض به واحد‌های ثبت.

3.دعاوی ثبتی مربوط به اجرای اسناد لازم الاجرا

اگر بخواهیم دعاوی ثبتی مربوط به اجرای اسناد لازم‌الاجرا را به صورت خلاصه و شفاف برایتان بازگو کنیم، باید بگوییم این دعاوی زمانی مطرح می‌شوند که سندی در حال اجرا بوده و موضوعی باعث اعتراض یا ایجاد خلل در روند قانونی آن شده‌است. مواردی که باعث این اختلال می‌شوند عبارت‌ هستند از: اعتراض به اجرائیه ثبتی، درخواست ابطال اجرائیه ثبتی و توقیف عملیات اجرایی.

 

مطابق با ماده 1 قانون اصلاح بعضی از مواد قانون ثبت و قانون دفاتر اسناد رسمی: ” هرکس دستور اجرای اسناد رسمی را مخالف با مفاد سند یا مخالف قانون دانسته یا از جهت دیگری شکایت از دستور اجرا سند رسمی‌ داشته باشد، می‌تواند به ترتیب مقرر در آیین دادرسی مدنی، اقامه دعوی نماید. ”

طبق ماده 2 همین قانون مرجع رسیدگی به دعاوی، ناشی از دستور اجرای اسناد رسمی دادگاه صلاحیت‌دار محلی است.که در حوزه آن دستور اجرا داده شده است.” این ماده عنوان می‌کند که برای رسیدگی به دعاوی ناشی از اجرای اسناد لازم‌الاجرا بایستی به دادگاه عمومی حقوقی محلی که در آنجا اجراییه ثبتی صادر شده است، مراجعه شود.

ماده 5 قانون مدنی در این خصوص می‌گوید:” اگر شخص مدعی ادله کافی برای دادگاه بیاورد که دادگاه دلایل را کافی ببیند، به طوری که اجرا شدن آن ضرر جبران‌ناپذیری را برای شخص ایجاد کند، می‌تواند حکم به عدم اجرای سند رسمی بدهد. البته شخص مدعی بایستی تامین قرار توقیف عملیات اجرایی را به دادگاه تحویل دهد.

 

حالا این سوال مطرح می‌شود که تامین قرار چیست؟

تامین در آیین دادرسی آورده شده‌است. اگر موضوع سند لازم‌الاجرا وجه نقد باشد، فرد مدعی باید وجه نقد را به صندوق ثبت محل تحویل دهد و تامین دیگری نیاز نیست.

در دو مورد اجرای سند لازم‌الاجرا متوقف می‌شود. نخست اینکه دادگاه دلایل و مدارک فردی که اعتراض دارد را بسیار محکم و قانونی بداند. دیگر اینکه اجرای سند باعث به وجود‌آمدن ضرر غیر قابل جبران برای درخواست‌کننده شود. در این شرایط فرد مدعی تامین را مطابق با آیین دادرسی مدنی تحویل می دهد.قاضی حکم به توقیف عملیات اجرایی می‌دهد.

 

دعاوی ثبتی

نحوه‌ رسیدگی به دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی به قسمتی از قانون اساسی مربوط می‌شود که خیلی حساس است. مراتب قانونی بایستی به درستی طی شوند. یکی از مهم‌ترین مواردی که به خاطر آن به وکیل امور ثبتی مراجعه می‌شود، اعتراض به ثبت املاک است. اعتراض به ثبت از طریق اداره ثبت و یا دایره ثبتی مطرح می‌شود. در آگهی ثبت نیز مشخص شده است. اگر فردی که معترض است،‌ اعتراض خود را از طریق مرجع دیگری مطرح و پیگیری نماید و ظرف 90 روز آگهی به اداره ثبت مربوطه ارسال نشود، رسیدگی به آن منتفی است.

برای اینکه دعاوی ثبتی پیگیری و رسیدگی شوند بایستی برای آنها دادخواست تهیه شود. این دادخواست‌ها بایستی مطابق دادخواست‌هایی باشند که به مراجع قضایی ارائه می‌شوند. تنظیم این دادخواست‌ها بسیار اهمیت دارد و افرادی بایستی این کار را انجام دهند که از تجربه کافی برخوردارند.

 

هزینه رسیدگی به دعاوی ثبتی

هزینه رسیدگی به دعاوی ثبتی با توجه به پرونده متفاوت است و عوامل زیادی در سنجش آن موثر است. این عوامل شامل موضوع دعوا، روند حل پرونده، ارزش ملکی که برای آن اقامه دعوا شده ،همچنین مدارک و ادله‌ ی موجود و …هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *