بلاگ

میزان تحصیلات وکیل چقدر باید باشد؟

میزان تحصیلات وکیل

وکیل خوب وکیلی است که از تمامی جهات خوب و نمونه باشد. منظور از جمیع جهات یعنی در اموری مانند ویژگی‌های اخلاقی، میزان تحصیلات، مهارت‌های کلامی و … . یکی از  موارد مهم در این زمینه، میزان تحصیلات وکیل است که اهمیت ویژه‌ای در آینده شغلی یک وکیل می‌تواند داشته‌ باشد، خصوصا که این مورد از جمله مواردی است که افراد در زمان مراجعه به یک وکیل به آن توجه می‌کنند. حال ببینید در شهرهای پرجمعیتی مانند تهران که مردم به دنبال وکیل پایه 1 دادگستری تهران هستند، وضع چگونه خواهدبود.

 

انواع رشته های تحصیلی وکلا  

هر وکیل باید در یکی از رشته‌های زیر، به تحصیل پرداخته باشد که عبارتند از:

۱. مدرک کارشناسی یکی از رشته‌های حقوق یا الهیات و معارف اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی)

۲. وکیل می‌تواند مدرک کارشناسی ارشد رشته هایی مانند حقوق خصوصی ، حقوق سردفتری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق بین‌‌الملل، حقوق حمل‌‌ونقل، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق عمومی، حقوق نفت و گاز، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق اقتصادی، حقوق دادرسی اداری، حقوق هنری و ادبی، حقوق محیط زیست، حقوق تجارت بین‌الملل، حقوق خانواده، حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی، حقوق شرکت‌‌های تجاری، حقوق ارتباطات، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی و مدیریت دادگستری را داشته باشد.

۳. همچنین وکیل می‌تواند از فارغ‌التحصیلان حوزه های علمیه نیز باشد .

میزان تحصیلات وکیل

تعهدات وکیل به موکل

تعهداتی که وکیل نسبت به موکل دارد، بستگی به حدود اختیاراتی دارد که وکیل براساس وکالت‌نامه با موکل تنظیم کرده‌ است. در وکالت‌نامه‌ رسمی که از سوی دفاتر اسناد رسمی صادر می‌‌شود و یا وکالت‌نامه قضایی، حدود اختیارات وکیل مشخص شده که وکیل و موکل می‌‌توانند مطابق با خواسته خودشان حدود اختیارات وکیل را اعلام نمایند.

 

چه نیازی به وکیل دارم؟

شما می‌توانید با همراهی یک وکیل باتجربه، با راهکارهای حقوقی و رویه دادگاه‌ها آشنا شوید و برای حل مسائل حقوقی خودتان به راحتی و در زمانی کم اقدام کنید. میزان تحصیلات وکیل در انتخاب آن مهم است. در واقع با سپردن پرونده به وکیل مناسب، مشکل افراد با صرفه‌جویی در زمان و هزینه حل خواهد شد. چنانچه افراد تهرانی بدون حضور یک وکیل پایه 1 دادگستری تهران در پرونده خودشان، برای حل مشکل خود به مراجع قضایی مراجعه کنند، به دلیل ناآگاهی از مقررات و روند دادگاه، امکان دارد حتی در صورت محق بودن در پرونده، موفق به احقاق حق خودشان نشوند.

 

در چه مواردی وکیل حق وکالت ندارد؟

تعدادی از موارد و موضوعات هستند که وکیل نمی‌تواند در آنها قبول وکالت کند، این موارد عبارتند از:

۱. اگر وکیل یا همسر او با دادرس یا دادستان یا دادیار یا بازپرس پرونده خویشاوندی نسبی یا سببی تا درجه سوم از طبقه دوم داشته باشد، نمی تواند در این دادگاه قبول وکالت کند.

۲. براساس ماده ۳۷ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵، زمانی که وکیل در پرونده‌ای از وکالت استعفا دهد یا مدت قرارداد وکالت به پایان برسد یا از سوی موکلش معزول شود، نمی‌تواند وکالت طرف مقابل پرونده‌ای که در گذشته وکالت آن را بر عهده داشته، بپذیرد.

۳. براساس ماده ۴۰ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵، وکیل نباید وکالت پرونده‌ای را بپذیرد که قبلا درباره آن به خاطر داشتن سمت قضایی یا حکمیت، اظهارنظر کتبی کرده است.

 

تحصیلات وکیل

 

۴. مطابق با ماده ۶۲۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، در جرائم علیه امنیت کشور یا در موضوعاتی که پرونده مشتمل بر اسناد و اطلاعات سری است و رسیدگی به آنها در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح می‌باشد، طرفین دعوی نمی‌توانند هر کسی را به عنوان وکیل خود انتخاب نمایند، بلکه باید وکیل یا وکلای خود را از میان وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح باشند، انتخاب کنند. از این رو میزان تحصیلات وکیل باید آنقدری باشد که از این سازمان تأییدیه بگیرد.

تمام مواد ذکر شده بالا شامل وکیل پایه 1 دادگستری تهران نیز می‌شود.

 

وکیل پایه یک و پایه دو دادگستری چه تفاوتی دارند؟

حتما عبارات وکیل پایه یک و وکیل پایه دو دادگستری را بسیار شنیده‌اید. میزان تحصیلات وکیل پایه 1 و وکیل پایه 2 در دانشگاه ممکن است به یک اندازه باشد. اما بین این دو تفاوت‌هایی وجود دارد؛ به عنوان مثال می‌توان به این مورد اشاره کرد که وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند بدون محدودیت در کلیه پرونده‌های حقوقی و کیفری قبول وکالت نماید کند، ولی وکیل پایه دو حق حضور در کلیه پرونده‎‌های حقوقی یا کیفری را نداشته و تنها می‌تواند در آن دسته محاکم کیفری را دارد که به جرائم تعزیری حبس کمتر از ۱۰ سال ، شلاق و جزای نقدی و همچنین در محاکم حقوقی پرونده‌ های مالی کمتر از ۵۰ میلیون تومان و خواسته‌ های غیرمالی به جز اصل نکاح و طلاق و اثبات نسب و نفی نسب، شرکت داشته باشد.

 

حق الوکاله وکیل چگونه محاسبه می شود؟

  • در دعاوی مالی

گرچه میزان تحصیلات وکیل مهم است. اما در  مورد دعاوی مالی مانند دعاوی چک، سفته و بیشتر دعاوی ملکی، حق ‌الوکاله وکیل براساس ارزش مال مورد دعوا دریافت می‌‌گردد. حق‌الوکاله دعوای مالی، طبق توافق بین وکیل و موکل، شرایط دعوا، سختی یا آسانی و نیز میزان رفت و آمد وکیل برای رسیدگی به پرونده مشخص می‌‌شود.

عرف وکلا برای محاسبه حق‌‌الوکاله در دعاوی مالی معمولاً از ۱۰ درصد ارزش خواسته مالی آغاز می‌‌شود ؛ اما با توجه به تعدادی از شرایط، امکان دارد حق‌الوکاله بیشتر و یا کمتر نیز مشخص شود.

 

تحصیلات وکیل دادگستری

 

  • در دعاوی کیفری

میزان حق ‌الوکاله وکیل در دعاوی کیفری، عرف خاصی نداشته و تابع دعوی، وضعیت طرفین، روند دادرسی، حجم پرونده و … است. حق‌الوکاله وکیل در هر مرحله از دادرسی به صورت جداگانه محاسبه شده و دریافت می‌شود و در مراحل دیگر مثل تجدیدنظر، فرجام‌‌خواهی، اعاده دادرسی اعمال ماده ۴۷۷ و اجرای حکم به صورت جداگانه مشخص شده و دریافت می‌گردد .

 

اجرت مطالعه پرونده چقدر است؟ 

زمانی که موکل تنها برای مطالعه پرونده به یک وکیل مراجعه می‌کند، با هدف اینکه با مطالعه پرونده، وکیل بتواند وضعیت دعوا را بررسی نموده که آیا امکان موفقیت در آن وجود دارد یا خیر. گاهی هم امکان دارد وکیل پرونده را به منظور تنظیم لایحه برای موکل مطالعه کرده که هزینه آن هم بستگی به شرایط و نوع دعوا دارد .

 

یک وکیل چقدر مالیات می پردازد؟ 

یک وکیل براساس حق‌الوکاله‌ای که از موکل می‌گیرد، مالیات و سهم کانون وکلا را پرداخت می‌کند. برای پرداخت مالیات از سوی وکیل پایه 1 دادگستری تهران ، او باید بر وکالت ‌نامه، تمبر مالیاتی الصاق نموده که این تمبر، مبنای تعیین میزان مالیات او در اداره مالیات می‌‌باشد. وکیل پرونده وظیفه دارد در هر مرحله از روند دادرسی، تمبر مالیاتی آن را الصاق کرده و بایستی حق‌‌الوکاله مشخص‌شده برای آن مرحله را دریافت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *