بلاگ

10نکته طلایی نحوه تنظیم لایحه برای دادگاه|عریضه نویسی بزبان ساده

نحوه تنظیم لایحه و ارائه آن

. نحوه تنظیم لایحه از مسائل مهم در زمان پیش آمدن یک مشکل حقوقی می باشد.در دنیای پیچیده امروز و با توجه به تخصصی شدن امور ، انجام کلیه کارها توسط یک فرد میسر نمی باشد. این امر بخصوص در مسائل حقوقی بیشتر نماد پیدا می کند. همانطور که برای مثال رسیدگی به دعاوی ملکی تهران را به وکیل ملکی تهران و اختلافات قم را به وکیل قم می سپاریم. انجام کلیه امور حقوقی هم بهتر است به وکیل متخصص حقوقی بسپاریم.

برای شرکت کردن در دادگاه و بررسی و رسیدگی به امور قانونی یکی از مهمترین موضوعات برای شرکت کنندگان که می‌تواند مانند امتیازی برای برنده شدن آنها باشد. لایحه هایی است که به دادگاه ارائه میدهند. بر این اساس نحوه تنظیم لایحه بسیار مهم است . چگونگی تنظیم آن امری حرفه ای است و معمولاً عموم جامعه توانایی نوشتن آن را ندارند.

نحوه تنظیم لایحه و ارائه در دادگاه

چگونگی تنظیم لایحه و ارائه در دادگاه

در اینجا این موضوع را مطرح می‌کنیم که چگونه می توانید لایحه بنویسید و چه مواردی را باید برای نوشتن آن باید رعایت کنید . چنانچه در نوشتن و استفاده از مواد قانون در ضمن آن مشکل داشتید بهتر است از افراد متخصصی که در این زمینه توانمند هستند . مثل وکلا و یا مشاوران حقوقی کمک بگیرید.تا بتوانید در دادگاه تاثیر گذار باشید.

لایحه چیست و چگونگی تنظیم آن

منظور از لایحه نوشتن یک متن در رابطه با موضوع دعوا و اختلاف می باشد. و تحت عنوان عریضه نوشته می‌شود. موضوع آن تا حد زیادی مربوط به دادرسی پرونده می باشد.  شخصی که عریضه تنظیم میکند، یکی از دو طرف دعوا می باشد، چه خواهان و چه خوانده . همچنین افرادی که در رابطه با پرونده های دادگاهی اطلاعات دارند.

و می دانند که چگونه پرونده ها را به مقامات قانونی دادگاه ارائه دهد.قادر خواهند بود عریضه بنویسند.

نمونه نوشتن لایحه به دادگاه

نحوه تنظیم لایحه به صورت حرفه ای و زمان ارائه لایحه به دادگاه برای دفاع خوب. توسط یک فرد متخصص مرتبط با همین حوزه انجام می شود. وکلا مخصوصاً وکلایی که متخصص تر و شناخته شده تر هستند، افرادی که با حقوق آشنایی دارند یا رشته‌های مرتبط خوانده‌اند توانایی نوشتن لایحه قوی را دارند .

اما گاهی ممکن است افرادی که اقدام به نوشتن عریضه می کنند ، زیاد در این رابطه سررشته نداشته باشند. و ممکن است آن طور که باید به صورت حرفه‌ای آن را آماده نکنند. اگر میخواهید عریضه ای کامل و بی نقص بنویسید ،باید مواردی را دقت کند.

نحوه تنظیم لایحه و ارائه آن

خصوصیات یک لایحه حرفه‌ای

نمونه لایحه دفاعیه در جلسه رسیدگی چه خصوصیاتی دارد؟

 • اولین موردی که باید برای تنظیم آن باید دقت کنید نوشتن متن آن است .                                                                   در نحوه تنظیم لایحه ، نوشتن متن آن بسیار موثر است. در نحوه نگرش مقامات دادگاه باید دقت کنید الزاما نباید در عریضه کلمات سخت و عجیب و غریب به کار برد. به علاوه استفاده از کلمات بیش از حد عامی و غیر مرتبط با موضوع نشان دهنده یک لایحه ابتدایی دارد . لازم است متعادل باشید . در کنار متن قوی ، استفاده از علائم نگارشی در جای مناسب بسیار موثر است.
 • دومین مورد مهم در لایحه حقوقی رعایت لحن مناسب است. لحن لایحه باید بسیار حرفه‌ای و مناسب نوشته شود. احترام به خوانندگان مطلب، شخصیت آن ها و مقام و موقعیتشان باید در نظر گرفته شود. احترام گذاشتن به طرف مقابل متن از امور بسیار مهم در تنظیم لایحه است.
 • از ویژگی های دیگر در زمان نحوه تنظیم لایحه تمرکز روی موضوع و به حاشیه نرفتن است. اگر فقط در نوشتن عریضه به مسائل حاشیه‌ای بپردازیم . و از موضوع اصلی دور شویم ، باعث میشود ضربه به اعتبار لایحه بخورد. باید دقت داشته باشیم به تا حد امکان از موضوعاصلی فاصله نگیریم.
 • همچنین در تنظیم یک عریضه باید به قوانین هم دقت شود. به عبارت دیگر در توضیح موضوع آن باید تا حد امکان استناد به قوانین مرتبط کنیم تا اعتبار آن بالا برود.

نکات ضروری و لازم در نحوه تنظیم لایحه

در بین نکات نحوه تنظیم لایحه و برای نوشتن آن باید به نکات مربوط به آن توجه کنیم تا بتوانیم به خوبی از عهده آن برای این لایحه قوی و حرفه ای داشته باشیم:

نحوه تنظیم لایحه خوب

نکات ضروری و لازم در نحوه تنظیم لایحه

 1. متن لایحه بایدن طولانی و کوتاه باشد به اندازه مناسب باشه و زیاده گویی نکنید.
 2. جمله های تکراری و موضوعات تکراری را مدام در قالب‌های مختلف تکرار نکنید و به اصل مطلب بپردازید.
 3. در مورد موضوع عریضه کاملاً با توضیحات شرح دهید. موضوع را عوض نکنید یا آن را ناقص ننویسید.
 4. نگارش کلمات و جملات را باید دقت و آن ها را به درستی بنویسید . علائم نگارشی در جای مناسب به کار رود تا خوانایی نوشته شما تا حد بالایی ارتقا پیدا کند.
 5. نحوه بیان لایحه و لحن آن باید محاوره نباشد. برای راحت تر شدن می توانید از ضمیر سوم شخص استفاده کنید. البته این برای تمام امور کارایی ندارد.
 6. اگر لازم باشد به طرف دیگر دعوا پاسخ دهید، باید آن را در متن بنویسید.
 7. اگر لازم باشد باید سند و مدرک بیاورید و به آنها استناد کنید.
 8. متن عریضه را بعد از نوشتن بارها بخوانید و بهتر است آن را به افراد متخصص نشان دهید.
 9. زمانی که در لایحه شخصی را مخاطب می کنید. مواظب نوشتن متن خود باشید که با احترام به آنها انتقال دهید.
 10. بیش از حد لازم یک موضوع را مطرح نکنید و جوانب پرونده را بسنجید.

چگونه یک لایحه را برای دفاعیه تنظیم کنیم/نحوه تنظیم لایحه دفاعیه کیفری

در نحوه تنظیم لایحه برای اینکه بتوانیم یک عریضه موثر و تاثیر گذار طراحی کنیم . یکی از بهترین کارها بررسی متن هایی است که قبلاً برای دادگاه ارائه شده . که با مطالعه آن ها و یافتن متن های مشابه موضوع دعوی ما می توانیم اصول لازم در نوشتن یک عریضه استاندارد را بهتر رعایت نماییم.

نحوه تنظیم لایحه

نحوه تنظیم لایحه دفاعیه کیفری

در زیر یک نمونه لایحه برای دادگاه قرار داده شده که می‌تواند تا حدی یک دید کلی به تنظیم کنندگان عریضه ارائه نماید.

مسئول محترم…..
با عرض سلام
احتراماً ، اینجانب…………. وکالت از متهم پرونده آقا/خانم………. در رابطه با شکایت آقای /خانم…….. و کیفرخواست دادستان شهرستان ……….. در تاریخ………….. موضوع ………………………………………. ناظر بر جرم سرقت عرض می کند. این شکایت و کیفر خواست بنا به دلایل زیر اعتبار قانونی ندارد و اصول قانون اساسی برخی دیگر را نقض می‌کند. پس لازم است که با استناد به موارد ذیل رای صادره تجدید نظر گردد.
در ادامه نیز خلاصه‌ای از پرونده و موارد لازم به ذکر خواهد شد.

حرف پایانی

نحوه تنظیم لایحه کار ساده ای نیست و در بیشتر مواقع توسط متخصص همین امر انجام میگیرد. در این مقاله سعی کردیم ضرورت دقت و تخصص در نوشتن یک لایحه حقوقی و اهمیت آن در تاثیرگذاری بر دادگاه را متذکر شویم. و توضیح دادیم که با توجه به تخصصی بودن این امر نیاز است حتما در نوشتن آن با یک مشاور حقوقی مشورت کنیم.

و یا کل مراحل تنظیم آن را به یک وکیل متخصص بسپاریم تا در اولین مرحله دفاعیه موفق عمل نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *