بلاگ

فسخ قرارداد با وکیل به چه صورت است؟ هزینه فسخ قرارداد با وکیل

فسخ قرارداد با وکیل

همانطور که می‌دانیم وکیل دادگستری نماینده موکل خود در دادگاه است. برای کمک و دفاع از موکل با او قرارداد می‌بندد و برای حل پرونده او، از موکل خود دفاع می‌کند. بابت این کار وقت می‌گذارد و در نتیجه هزینه ای را به عنوان حق الزحمه وکالت دریافت می‌کند. این قرارداد ممکن است به خاطر یک سری شرایط، مشکلات به وجود آمده و یا هر چیز دیگری از جانب یکی از طرفین فسخ شود. حال سوال اینجاست که فسخ قرارداد با وکیل به چه صورت است؟  در کلان شهر تهران که تعداد مراجعین به دادگاه‌ها زیاد است و پرونده های مختلفی در جریان است چگونه می شود با یک وکیل پایه 1 دادگستری تهران قرارداد را فسخ کرد؟ آیا این کار به راحتی انجام می‌شود؟ اگر یکی از طرفین نخواهد قرارداد را فسخ کند تکلیف چیست؟ به کجا باید مراجعه کرد و آیا حق شکایت وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که در ادامه مقاله به آنها پرداخته ایم. اگر دنبال فسخ قرارداد با وکیل خود هستید و نمی دانید چکار کنید با ما همراه باشید.

قراردادهایی که غالباً بین دو طرف برقرار می‌شود کتبی و گاهی شفاهی است. اما قرارداد بین وکیل دادگستری و موکل اکثراً به صورت کتبی است. حال سوال اینجاست: این قرارداد که به صورت کتبی درج شده و مهر و امضا شده است آیا قابل فسخ هم است؟ آیا موکل و یا حتی خود وکیل اجازه فسخ این قرارداد کتبی را دارد؟ اگر دارد به چه صورت است؟

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

بر هم زدن قرارداد

فسخ قرارداد با وکیل به چه صورت ممکن است؟

باید گفت امکان فسخ قرارداد به دلایلی که در ذیل به آن اشاره شده وجود دارد. این دلایل عبارت است از:

  1. قرارداد با درخواست و اجازه موکل صادر شده است بنابراین او می‌تواند از این عمل خود منصرف شود و حق این کار را دارد.
  2. قرارداد بین وکیل دادگستری و موکل می تواند (طبق قانون) فسخ شود. یعنی وکیل هر زمان که بخواهد می‌تواند از وظیفه خود استعفا بدهد. موکل هم می تواند از داشتن این وکیل پشیمان شده و او را عزل کند و قرارداد نوشته شده را فسخ کند. البته ناگفته نماند که این در صورتی است که در قرارداد ثبت شده باشد. اگر حق فسخ طرفین در قرارداد درج نشده باشد و وکالت بلاعزل باشد دیگر این حق از طرفین برداشته می‌شود. بنابراین هنگام ثبت قرارداد با وکیل باید به این نکته توجه داشت.

 

بر هم زدن قرارداد از طرف موکل

اگر شما برای حل مشکل خود با وکیلی قرارداد بسته اید، سپس بنا به دلایلی تصمیم به فسخ قرارداد با وکیل دارید ابتدا باید خود وکیل را از این تصمیم باخبر کنید. نحوه اطلاع دادن به وکیل می‌تواند به صورت تلفنی، پیامک یا اظهانامه باشد.  اگر به وکیل دادگستری خود اطلاع ندهید او می تواند کارهای وکالت را پیش ببرد و شما بعد از آن حق اعتراض ندارید. به غیر از وکیل باید دادگاه را هم در جریان بگذارید. باید به دادگاه رفته و به قاضی اطلاع بدهید که فلان وکیل دیگر وکیل من نخواهد بود، من او را عزل می‌کنم و قصد فسخ قرارداد خود را با او دارم. وقتی دادگاه از این قضیه مطلع شود دیگر به وکیل اجازه حل پرونده و مداخله در کار را نخواهد داد.

 

بر هم زدن قرارداد از طرف وکیل

پس از عقد قرارداد بین وکیل و موکل اگر پس از مدتی وکیل به دلایلی بخواهد از این پرونده استعفا بدهد دو حالت دارد. اگر وکیل در ابتدا دادخواست را تقدیم کرده باشد باید علاوه بر دادگاه موکل خود را نیز در جریان تصمیم خود قرار بدهد. اما اگر دادخواست نداده باشد باید فقط به دادگاه رفته و اطلاع بدهد. دادگاه به موکل ابلاغ می کند که یا به دنبال وکیل جدید باشد و یا به تنهایی به دنبال حل پرونده خود باشد.

 

فسخ قرارداد

هزینه فسخ قرارداد با وکیل چقدر است؟

هزینه برهم زدن قرارداد بین وکیل و موکل بستگی به این دارد که در وکالت نامه چه چیزی درج شده است. متأسفانه وکیلانی هستند که بدون انجام کار خاصی و پس از عزل شدن و فسخ قرارداد باز هم حق الوکاله خود را طلب می‌کنند و موکل بیچاره را زیر منگنه قرار می دهند. موکل هم بی خبر از قوانین به ناچار این هزینه را پرداخت می کند. در صورتی که اگر وکیل هنوز کار خاصی انجام نداده و قرارداد فسخ شود دیگر نباید چیزی به او تعلق بگیرد. اما اگر در وسط کار قرارداد فسخ شود باید طرفین طبق قرارداد وکالت نامه پیش می‌روند و تکلیف حق الزحمه وکیل روشن شود. ناگفته نماند بهتر است تا خطایی از وکیل ندیده ایم او را عزل نکنیم و حقی را برای او در نظر بگیریم. وکیل تا میانه راه وظیفه خود را انجام داده است مگر اینکه جایی تقصیری از او سر زده باشد و کوتاهی کرده باشد. در این صورت می توان قرارداد را فسخ کرد.

 

مشاوره حقوقی فسخ قرارداد 

اگر به دلایلی تصمیم به فسخ قرارداد با وکیل خود را دارید و نمی دانید از کجا و چطور شروع کنید گرفتن مشاوره حقوقی به صورت تلفنی و یا حضوری می‌تواند شما را در این امر کمک کند. با گروه وکلای صبا در تماس باشید. آنها با راهنمایی دقیق به شما خواهند گفت که چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا به حق خود برسید.

 

فسخ کردن قرارداد

قانون و مقررات فسخ قرارداد وکالت

  • طبق قانون آیین دادرسی مدنی ماده 37 هرگاه موکلی بخواهد وکیل خود را عزل نماید، باید به دادگاه و همچنین به وکیل عزل شده اطلاع بدهد. این عزل باید در صورت جلسه قید شود و موکل آن را امضا کند. همچنین قابل ذکر است که پس از عزل وکیل و فسخ قرارداد، جریان دادرسی همچنان ادامه دارد.
  • طبق قانون آیین دادرسی مدنی ماده 39 اگر وکیل بخواهد قرارداد را فسخ کند و از ادامه کار با موکل خود دست بکشد باید ابتدا به دادگاه اطلاع بدهد. دادگاه به موکل اخطار می دهد که یا جریان پرونده را شخصاً پیگیری کند یا وکیل جدیدی را برای خود معرفی کند. جریان دادرسی تا مراجعه موکل و معرفی وکیل جدیدش به دادگاه، حداکثر تا یک ماه به تعویق می افتد.

اگر وکیل دادخواست داده باشد و استعفا بدهد باید علاوه بر دادگاه به خود موکل هم اطلاع بدهد که می‌خواهد استعفا بدهد. پس از آن دادگاه به موکل اطلاع می دهد که برای گرفتن وکیل جدید اقدام کند یا جریان پرونده را به تنهایی پیش ببرد.

 

حرف آخر

قرارداد بین وکیل و موکل همیشه ممکن بر اثر یک سری مسائل به هم بخورد و به بیان دیگر فسخ قرارداد با وکیل انجام شود. در این صورت اگر وکیل دادگستری باشد باید دادگاه در جریان عزل وکیل و یا استعفای او قرار بگیرد و از دخالت او در ادامه پرونده ممانعت کند. برای اطلاع دادن فسخ قرارداد کار خاصی لازم نیست انجام شود. با یک تماس هم می‌توان این اطلاع را به وکیل، موکل و یا دادگاه داد. اما همیشه ارسال اظهارنامه بهتر از تماس تلفنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *