بلاگ

راه های دور زدن مهریه | 5 راه برای فرار از مهریه

انواع راه های دور زدن مهریه

راه های دور زدن مهریه از مواردی است که زمان پیش آمدن مشکل خانوادگی ، دغدغه مرد می شود. برای هرنوع اقدام حقوقی وموفقت در آن لازم است به متخصص آن مراجعه نمود.مثلا اگر مشکل ملکی در تهران دارید باید به وکیل ملکی تهران مراجعه نمایید . اگر در زمینه مهریه مشکل داشته و نیاز به کمک دارید می توانید از وکیل خانواده در قم با عنوان وکیل قم یا سایر شهرها در حوزه تخصصی مهریه کمک بگیرید.

با برقراری عقد ازدواج بین دو نفر مبلغی تحت عنوان مهریه تعیین می شود که متعلق به زن و عند المطالبه است.  یعنی هر زمانی که زن اراده کند، باید به او پرداخت شود. میزان مهریه یکی از مهمترین مسائل خواستگاری کردن و ازدواج است چرا که افراد در آن زمان احساسی عمل نموده و ممکن است هر مبلغی را بپذیرند و در صورت آشنا نبودن آنها با قانون مهریه و بی توجهی به تمکن مالی مرد مشکلات زیادی در ابتدا و پایان این ازدواج یعنی هنگام طلاق به وقوع بپیوندد .

راه های دور زدن مهریه

راههای دور زدن مهریه

نظر به اینکه بسیاری افراد در آغاز زندگی فقط برای پیش بردن خواسته هایشان هرنوع دینی را قبول می نمایند . بر همین اساس در سال های اخیر در قانون مهریه تغییراتی انجام شده است. با توجه به اینکه هر سال تعداد زیادی از مردان به دلیل قانون مهریه به زندان می رفتند.

بنابراین قانونگذار نحوه وصول مهریه را تغییراتی داد تا زندانیان مهریه کم شود. اما دست مردان برای دور زدن مهریه هنوز باز است. از طرفی باید بررسی کرد که چرا با وجود تغییراتی که در قانون انجام گرفته همچنان زندانی برای مهریه داریم؟

مشاوره حقوقی و خانوادگی با وکیل دادگستری خانواده در رابطه با مهریه و جدایی

برای شکایت علیه مرد و ندادن مهریه ممکن است زوج از شش ماه تا دو سال به طور میانگین در زندان بماند . و این دوران طلایی هست که ممکن بود این زندگی درست شود. و زن و مرد به هم رجوع کنند .بنابراین ، این زمان عاملی می شود که به طور کامل موجب فروپاشی یک زندگی خواهد شد.

در کنار راه های دور زدن مهریه ، امید هایی که برای بدهکاران مهریه وجود دارد خیرین می باشند . و همچنین ستادهای دیه در کل کشور به کمک زندانیان در این زمینه می آیند. البته اولویت با زندانیان مهریه نیست . و بعد از اولویت های دیگر قرار دارند . پس بهتر است با دید باز برای تعیین مهریه اقدام کنید .

راه های فرار از مهریه

چرا که تنها کمکی که ستاد برای زندانیان مهریه انجام میدهد، کمک و همراهی برای گذشت شاکی و کم کردن میزان مهریه است .و یا کمک نمودن به زندانیانی که دستشان خالی است .برای اینکه مهریه را قسط بندی نموده و به مرور پرداخت کنند. پس با این حساب رویکرد اصلی ستاد های دیه و مهریه کمک به زندان می باشد که با شاکی صحبت نموده و آنها را دعوت به صلح و سازش و کم کردن بار مهریه نمایند.

قانون جدید مهریه ۱۱۰ عدد سکه

در سال های اخیر و در سال ۱۳۸۶ برای حمایت از خانواده ها لایحه به مجلس وارد شد که در سال ۹۱ تصویب شد. بخشی از این قانون مربوط به ازدواج است . و طبق ماده ۲۲ قانون اساسی در آن ذکر شده است که هر زمانی اگر مهریه یک خانم در هنگام عقد نکاح تا مبلغ ۱۱۰ سکه یا معادل با آن باشد .

دریافت آن می تواند طبق قانون انجام گیرد و مهریه های بیشتر از این مقدار فقط در صورت توانمند بودن مرد امکان پذیر است . و در واقع بیشتر از ۱۱۰ سکه در صورتی که فرد توانایی نداشته باشد اجرایی نخواهد بود. البته این قانون راه های دور زدن مهریه را نیز برای مرد فراهم آورده که در ادامه توضیح می دهیم.

راه های دور زدن مهریه و

انواع مهریه و بهترین راه فرار از پرداهت مهریه

در اینجا برای گرفتن مهریه سه حالت به وجود می آید:
  • زمانی که مبلغ مهریه از ۱۱۰ سکه و یا معادل آن یا کمتر باشد: در صورت باید مرد کلیه مبلغ مهریه را به زن پرداخت نماید . و اگر نتواند طبق قانون با او برخورد میشود.در این صورت راه های دور زدن مهریه تقریبا بسته است.

 

  • اگر مبلغ مهریه دقیقا برابر با ۱۱۰ سکه ا ی معادل آن باشد: در این حالت نیز مانند حالت قبل باید کل مبلغ مهریه داده شود و اگر توان آن را نداشته باشد طبق قانون با او رفتار می شود و آن فرد برای زندان می شود.

 

  • زمانی که مبلغ مهریه از ۱۱۰ سکه فراتر است: در حالت سوم،  ابتدا ۱۱۰ سکه از آن جدا شده و طبق قانون باید پرداخت شود. اگر فرد از پرداخت آن ممانعت کند راهی زندان می‌شود. اما برای مابقی مبلغ هر شخصی وقتی که طبق قانون محکوم میشود .که مالی را به دیگری پرداخت کند .
  • در صورت دریافت دقیق آن و یا قیمت معادل آن و یا ضرر و زیان وارد شده مثل دیه، دادگاه حکم می کند که این فرد لازم است اگر مالی در دسترس دارد مثلاً ملک یا خانه‌ای دارد آن را ضبط می کند . و میزان بدهی از آن مال کم می شود .ولی اگر مالی نداشته باشد، تا زمان پرداخت آن اگر محکوم له تقاضا کند و ممتنع معسر نباشد، باید تا زمان پرداخت حبس شود.

انواع راه های دور زدن مهریه

انتقال اموال برای فرار از مهریه

مهریه در صورت کلی هر چقدر هم که باشد باید پرداخت شود. اما برای اجرایی نمودن آن فقط تا ۱۱۰ سکه قابل اجرا است . و اگر پرداخت نشود فرد می تواند حکم جلب طرف مقابل را بگیرد.  اگر مبلغ مهریه بیشتر از این میزان باشد .با توجه به توان پرداخت مرد باید تصمیم گرفت. اگر مرد توانایی مالی داشته باشد مال او ثبت و ضبط میشود.

اما در این صورت شرایطی پیش می‌آید که زن باید اثبات کند که مرد توانایی مالی دارد. و از نهادهای مختلف استعلام بگیرند. بیشتر افرادی که در رابطه با مهریه به زندان افتاده اند تا مقدار ۱۱۰ سکه حکم زندان برای آنها صادر می شود. اما زمانی که مبلغ مهریه ۱۱۰ سکه بالاتر باشد. پرداخت نمودن آن دیگر مشروطه است و شرط آن توانایی داشتن مرد در پرداخت است.

 

تا حدودی در این موارد راه های دور زدن مهریه برای مرد بوجود آمده است. اگر مهریه بیشتر از مبلغ بود دادگاه بررسی می کند که آیا مرد توانایی مالی برای پرداخت بیشتر از ۱۱۰ سکه را دارد یا خیر. بنابراین فقط تا ۱۱۰ سکه فرد به زندان میرود . و پرداخت مابقی آن منوط به داشتن توانایی مالی مرد است امکان بازداشت فرد وجود ندارد.

دور زدن مهریه

قانون جدید پرداخت مهریه

با وجود قانون جدیدی که در مهریه ثبت شده هنوز هم محکومان زیادی در زندان برای به مهریه به سر می برند. حال سوال اینجاست که آیا راه های دور زدن مهریه باز است و افراد ترجیح می دهند مدتی را حبس بکشند و همزمان به دنبال راه حل های فرار از مهریه باشند؟ هنوز افراد زیادی هستند که حاضر نیستند ۱۱۰ سکه را پرداخت نمایند.

همچنین مردهایی که بابت ندادن مهریه به زندان رفتنه اند، می توانند خیلی راحت از داخل زندان درخواست اعسار دهند. و مهریه را قسطی پرداخت نمایند. به این صورت که مثلاً مرد ملزم می شود سالی یک عدد سکه پرداخت نماید.

صلح عمری برای فرار از مهریه

باید توجه کرد که  اعسار شامل همه نمی شود. و بستگی به این موضوع دارد که مرد بتواند ثابت کند که توانایی مالی ندارد. با اجرایی شدن این قانون مهریه برای حمایت از خانواده امروزه پرونده های اعسار تعدادشان بیشتر شده . و همزمان پرونده های مهریه و اعسار در دادگاه ها رسیدگی می شوند.  اما در گذشته وضعیت طوری بود که مرد هایی که بدهکار بودند تا زمانی که رای دادگاه صادر نشده باید در زندان می ماندند.

 

و بعد از صادر شدن رای تقاضای اعسار میدادند . ولی اکنون شرایط پیش آمده که مرد میتواند همزمان با پرونده مهریه خود تقاضای اعسار نیز بدهد. دیگر نیاز نیست راهی زندان شود. اما اگر تقاضای اعسار مرد در دادگاه مورد پذیرش قرار نگرفت و مردود شد. و دادگاه اعلام نمود که مرد تمکن پرداخت مهریه را دارد در این حالت زن میتواند شوهرش را به خاطر ندادن مهریه به زندان بیندازد.

روش ها و راه های دور زدن مهریه

البته در رابطه با  قانون جدید راه های زیادی وجود دارد که افراد از دادن مهریه معاف شوند. و در واقع راه های دور زدن مهریه را بوجود آورده است.و شرایط و امکانات زیادی برای دور زدن مردان از پرداخت مهریه فراهم می آورد. به این صورت که بسیاری از مردها قبل از تقاضای اعسار دارایی های خود را به نام شخص دیگری مثل فرزند و یا پدر و مادر آیا افرادی که مورد اطمینانشان هستند می زنند.

و در واقع قبل از بررسی و نظر دادگاه هیچ مالی نخواهند .داشت و زن دیگر نمی تواند توانایی مالی او را در دادگاه اثبات کند.

توان پرداخت مهریه را ندارم | توصیه مشاوران حقوقی

مهریه امری بسیار منطقی برای شروع یک رابطه دو طرفه و پشتوانه ای برای خانم می باشد. اما در زمان تعیین آن نباید احساسی عمل نمود . تا در زمان گرفتاری و مشکلات عامل استرس مرد و یا انتقام جویی زن نشود.

متاسفانه در رابطه با راه های دور زدن مهریه هیچ کار خاص از طرف قوه قضائیه انجام نگرفته است. پس در وهله اول توصیه به مراجعه به مشاوران خانواده و رفع مشکل است. و اگر راهی نبود برای انجام سایر مراحل جدایی می توان به وکیل خانواده مراجعه نمود.تا راه شما را هموارتر سازد.

 

 

 

1 دیدگاه در “راه های دور زدن مهریه | 5 راه برای فرار از مهریه

  1. رقیه گفت:

    ما دچار همچین مشکلی هستیم دختر خانواده مطلقه رو خواستگاری کردیم وکلی هزینه حالا مهریه گذاشته اجرا ونفقه چندین بار از دوست واشنا درخواست تمکین وادامه زندگی دادیم وحالا برایمون ثابت شده دختره برای فرار از پدر ازدواج کرده تا بخواسته هاش برسه واین وسط بدبختی دامن مارو بگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *