بلاگ

ازدواج آریایی و عقد محمدرضا گلزار وآیسان در هاله ای از ابهام

عقد محمدرضا گلزار وآیسان

عقد محمدرضا گلزار وآیسان به شیوه آریایی وجهه قانونی و شرعی دارد؟ گاهی اوقات در زندگی مسائلی به ظاهر ساده برمی خوریم که از کنار آنها بی تفاوت عبور میکنیم. در حالی که عدم توجه به برخی مسائل و ساده انگاری ، موجب تبعات قانونی و شرعی برای ما می شود. همانطور که برای مسائل حقوقی ملکی به وکیل ملکی تهران مراجعه می کنیم . البته باید بگویم که هر شهری وکلای خاص خودش را دارد، یعنی فرقی نمیکند که وکیل قم باشد یا تهران یا مشهد.

در مورد مسائل پیرامونمان می توانیم به مشاوران حقوقی مراجعه و تبعات قانونی آن را بررسی نماییم. یکی از این موارد عقد آریایی می باشد که در عقد محمدرضا گلزار و آیسان مشاهده نمودید و به تازگی در بین برخی زوج های جوان رایج شده است.

عقد آریایی چگونه است؟

عقد آریایی یک نوع عقد تشریفاتی و صوری می‌باشد که در سال های اخیر در ایران بین زوج‌های جوان رایج شده است . این عقد به نوعی عقد غیر رسمی باشد . و در اسلام قبل از چنین اقدامی باید عقد رسمی و شرعی به زبان عربی خوانده شود، تا عروس و داماد با هم محرم شوند. بعد از اینکه اسم عروس و داماد رسما در شناسنامه ثبت شد می توان برای تشریفات بیشتر عقد آریایی را جاری نمود.

 

عقد محمدرضا گلزار وآیسان

عقد محمدرضا گلزار وآیسان به شیوه آریایی

عقد آریایی از نظر شرعی

همانطور که در عقد محمدرضا گلزار وآیسان هم دیدید ، زمانی که عروس و داماد در سالن به صورت تشریفاتی عقد آریایی میخوانند این عقد باعث محروم شدن آنها نمی شود . و تا زمانی که صیغه عقد به صورت رسمی  و عربی بین زن و شوهر به صورت عربی جاری نشود آن دو نفر به هم محرم می شوند و جنبه قانونی نیز در قانون اساسی ندارد.

به چه دلیل این مدل عقد آریایی در مردم رایج شده

دلیل رواج پیدا کردن عقد آریایی در بین مردم و زیاد شدن طرفداران آن ،حتی در بین سلبریتی های ما مثل عقد محمدرضا گلزار وآیسان ، جدا از مسائل مربوط به تشریفات و چشم هم چشمی و مد بودن .شاید بتوان به فضاهای ضد اسلامی – عربی حاکم بر برخی افکار جامعه دانست . هرچند تعداد این افراد کم است. برخی افراد هم از روی نادانی و عدم شناخت قوانین مربوط به این عقد ، فقط به دلیل فارسی بودن آن و مد بودن، این عقد را ترجیح می دهند .

بعضی نیز فقط به خاطر اینکه در فیلم عروسیشان مراسم عقد آریایی باشد اقدام به برگزاری آن می نمایند. شاید یکی دیگر از دلایل رواج یافتن عقد آریایی در بین ایرانیان ، علاقه خانواده های ایرانی به گرفتن جشن های بزرگ و چشم هم چشمی می باشد.  این خانواده ها برای تنوع بخشیدن به مراسمات و جشن های مربوط به ازدواج و مانند آن تمام تلاش خود را می‌کنند .

حتی بودجه زیادی را صرف این موارد می نمایند. از لحاظ روانشناسی و جامعه شناسی اینگونه مراسمات و عادت ها در یک برهه زمانی و یکباره زیاد میشود . و اصلا اساس سنتی ندارد و بعد از مدتی از مد می افتد . و تبش زود می خوابد .ازدواج به شیوه آریایی از نظر قانونی هم مشروعیت ندارد.

 

عقد محمدرضا گلزار وآیسان به صورت آریایی

ازدواج آریایی

و نمی‌تواند به عنوان عقد رسمی از آن استفاده کرد . برای رسمیت پیدا کردن ازدواج و جاری شدن تمام حقوق زن و مرد پس از ازدواج، لازم است در یک دفتر ازدواج صیقه عقد به زبان عربی جاری شود . دو نفر بهم محرم شده و مدارک خود را ارائه و عقد آن ها در محضر ثبت شود.

 

 

ازدواج آریایی چگونه برگزار می شود

چگونگی برگزاری ازدواج آریایی و مراسم عقد همچون عقد محمدرضا گلزار وآیسان اینگونه است که دو نفر یعنی عروس و داماد روبروی هم می ایستند و دستهای همدیگر را می گیرند. پس از آن عاقد خطبه عقد را به شیوه آریایی جاری میکند. در قسمتی از آن جملاتی چون تعهد و وفاداری به همسر در طی عقد بارها تکرار میشود.

سپس از عروس و داماد میخواهند سوگند هایی را نسبت به وفاداری به زندگی مشترک شان بیان کنند. و متن توسط عاقد خوانده می شود و عروس و داماد تکرار می کنند. این سوگند به صورت زیر است:

متن عقد آریایی

جملات قابل بیان در ازدواج آریایی همچون عقد محمدرضا گلزار وآیسان یکسان و به صورت ذیل می باشند.

  • سوگند هایی که از طرف عروس گفته می شود:

در این انجمن عروس خانوم ( نام عروس ) ، آیا به سبزی باربری تابستان سوگند می‌خوری که با همسرت همواره همدل و همزبان باشی؟ و احترام او را همواره به جا آوری؟ نیاز او را همچون نیاز خود بدانی و همواره همگام و همراه باشی؟

عروس در پاسخ می گوید: سوگند میخورم.

  • سوگند نامه داماد

در این محفل آقای داماد ( نام داماد ) ، آیا به زیبایی پاییز قسم میخوری که همیشه پشتیبان و همراه باشی . و در تمام حالات چه غم ها و شادی ها ، بیماری و تندرستی ، مقام او را حفظ کنی و به او احترام بگذاری ؟ داماد می گوید : قسم میخورم.

 

متن عقد آریایی عقد محمدرضا گلزار و آیسان

متن عقد آریایی عقد محمدرضا گلزار و آیسان

عاقد بعد از قرائت سوگند نامه ها ، متن را به صورت شعر زیبا برای عروس و داماد می خواند و آن را تکرار می کنند:

به نام نامی یزدان
تو را برگزیدم از میان این همه خوبان
برای زندگی با تو، میان همه گواهان
بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند
در هر لحظه وهر جا، پذیرا می شوی آیا؟
تو با من این چنین هستی که من با تو؟

بعد از تکرار این شعر عروس متن پیمان نامه را به صورت زیر تکرار می کند:

به نام نامی یزدان
پذیرا میشوم مهر تو را از جان
هم اکنون باز میگویم میان این محفل با تو
وفادار تو خواهم ماند در هر لحظه و هر جا
برای زندگی با تو
تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

بعد از گفتن جملات شعری عروس و داماد متن زیر را با هم تکرار میکنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من
تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن
با تو
بهشت عشق سازم خانه را
سرشار از مهر و عطر یاسمن با تو
شاهدان این پیمان
همایون باد، این پیمان
همایون باد،این پیوند

عقد آریایی متن کامل

بعد از آنکه عاقد این جملات را خواند جملاتی از زبان خود بیان می‌کند:

شادباش ما و محفل ما را پذیرا باشید.
بعد از اینکه پیمان بسته شد عاقد دعای زیر را میخواند:

به نام دادار نیک اندیش
پروردگار دانا و توانا، ایزد پاک ، ای گرداننده شبان و روزان،

ای سامان بخش نابسامانی‌ها و هستی ده و هستی بخش

متن پیمان نامه را به صورت آریایی

متن پیمان نامه را به صورت آریایی

تو را سپاس که به این دو یار مهربان ، مهر خویش ارزانی داشتی . تا زندگی شان را با پیوند دست ها و دل هایشان شروع کنند.
بهترین آگاهان ، سختیها ، ناپاکی‌ها ، ستیز ها و رنج های زمان را از ایشان دور ساز و دروازه های نیکی و خوشبختی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را مانند امروز گرم و درخشان ساز. سفره زندگیشان را گسترده و پر برکت بدار. به آنان فرزندانی ده که با نیکی در پندار و کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان بکوشند. پروردگارا جام عشق و احترام و گذشت و وفاداری را میان این دو یار نشکن و آن را جاوید نگه دار.
پروردگارا وقتشان را به بلندای آسمان و غرورشان را به شکوه ستیغ های البرز . آرامششان را به نرمی گندم زار دشت مغان همانند گردان. تا در پرواز زندگی هم بال یکدیگر مانند عقابان تیزپرواز پشتیبان و یکدل باشند.
پروردگارا چنان کن شقایق های خود روی دشت های دور در هنگامی رقص با نسیم بهار آن قصه گویی مهرشان باشد و گل های کوهی روییده در کنار سنگهای از آفتاب در چشم انداز جویبار های زلال یاداور فاداریشان را به یکدیگر گردند.و..
گواهی میدهم پیمان بستن شما را.

آیا برگزاری عقد آریایی در محضر عقد ایا دفترهای ازدواج مجاز است

با توجه به تقاضای برخی زوج های جوان مبنی بر قرائت عقدشان یصورت آریایی مانند عقد محمدرضا گلزار وآیسان . برخی از دفترهای ازدواج ویژه خود سالن عقدی دارند که در آن خطبه عقد جاری میشود. و یا اینکه به صورت آریایی عقد جاری می کنند. اما با توجه به اینکه عقد آریایی از لحاظ قانونی مجاز نمی باشد.

عقد محمدرضا گلزار وآیسان به روش آریایی

آیا برگزاری عقد آریایی در محضر عقد ایا دفترهای ازدواج مجاز است

بنابراین در بسیاری از این محضر ها بدون هزینه و پس از آنکه خود به عقد رسمی و شرعی جاری شد خوانده می شود . این عقد فقط برای ظاهر است. البته دفتر ها خانه هایی هم وجود دارند که برای برگزاری این مراسم هزینه اضافی دریافت می کنند. باید دقت شود که اجرای این نوع عقد احتیاج به مجوز خاصی یا قدرت خاصی ندارد.  و هر کسی می تواند آن را اجرا کند.
در اکثر اوقات دیده شده که عروس ها و داماد ها پس از اینکه در محضر و سالن عقد به صورت شرعی خطبه عقد را جاری میکنند. در تالار به صورت تشریفاتی عقد آریایی می خوانند که بیشتر مواقع آن را یکی از بزرگان فامیل و دوستان می خوانند. محلی که عقد آریایی قرار است در آن برگزار شود کمی متفاوت است.

در این محیط بهتر است نور کم و شمع آرایی باشد و کمی مه در هوا پراکنده شود. بر عکس عقد شرعی که عروس و داماد کنار هم می‌نشینند . در عقد آریایی مانند عقد محمدرضا گلزار وآیسان باید دو طرف روبروی هم بایستند . دست همدیگر را بگیرند و جملات را تکرار کنند.

عقد آریایی چه معایبی دارد

  • عقد آریایی برای طرفین تعهدی از نظر قانونی به وجود نمی آورد
  • با اجرای عقد آریایی حیا و وقار زنان در جامعه عزت آنها پایین می آید
  • جملات ازدواج آریایی ریشه و اساس تاریخی ندارند
  •  ازدواج آریایی از نظر قانونی مورد پذیرش نیست از نظر شرعی نیز درست نیست

سخن پایانی

در پایان باید یاد آور شد که اگر قرار باشد همه امور مربوط به ازدواج و حقوق قانونی مرد و زن پس از ازدواج ، اجرایی باشد. حتما لازم است عقد قانونی و شرعی در محضر جاری شود. و پس از آن چنانچه علاقمند بودید می توانید مثل عقد محمدرضا گلزار وآیسان ، مراسم ازدواج آریایی را هم بصورت تشریفاتی اجرا نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *