بلاگ

چگونگی شکایت از وکیل دادگستری | بهترین روش شکایت از وکیل

بهترین وکیل امور ثبتی و ملکی

کسانی که وارد شغل وکالت می‌شوند همچون سایر افراد، دارای وجدان کاری متفاوتی هستند. گاهی وکلا در پرونده‌هایی که به آنها محول می‌شود چنان خوب می‌درخشند که از آنها به خوبی یاد می‌شود. گاهی هم با تمام سعی و تلاش خود ممکن است پرونده را به نتیجه درست نرسانند. در این صورت همانقدر که وظیفه اصلی و قانونی خود را انجام داده‌اند و با جان و دل برای به نتیجه رساندن پرونده تلاش کرده‌اند نیازمند تشکر و حق الوکاله مناسب از طرف موکل خود هستند. در کلان شهر تهران همچون سایر شهرها وکیل پایه 1 دادگستری تهران ممکن است یک وکیل درستکار باشد و یا حتی ممکن است اهمالگر و خطاکار باشد. شکایت از وکیل خطاکار، حق موکل است.

گاهی وکیلانی هستند که با وجود دریافت حق الوکاله طلب‌شده، در حق پرونده کوتاهی می‌کنند، آن را جدی نمی‌گیرند، یکی در میان در جلسات دادگاه حضور می‌یابند و یا حتی بدتر از اینها ممکن است به موکل خود خیانت کنند و پرونده را به سمت و سوی بدی بکشانند. در این صورت موکل حق دارد از او شکایت کند. چگونگی شکایت از وکیل دادگستری موضوع این مقاله است. با ما همراه باشید.

 

چگونگی شکایت از وکیل دادگستری

اولین قدم برای شکایت از وکیل دادگستری چیست؟ در قدم اول به سراغ یک حقوقدان باتجربه بروید. موضوع پرونده خود، روند رسیدگی به آن از طرف وکیل و نتیجه نهایی صادر شده از طرف دادگاه را با حقوقدان مطرح کنید. سپس در مورد کیفیت کار وکیل خود، از او نظرخواهی کنید. رفتن به سراغ یک حقوقدان به خاطر جمع کردن دلایل موجه و کافی برای شکایت از وکیل دادگستری است.

از آنجایی که فرآیند کار دادگاه‌ها و دادسراها یک فرآیند زمانبر و طولانی است بهتر است قبل از مراجعه به آنجا دلایل موجه خود را به کمک یک حقوقدان خوب جمع‌آوری کنید. حتی گاهی بعد از نافرجامی در نتیجه پرونده، موکل ناراحت و آشفته می‌شود. از این رو ممکن است بی‌دلیل وکیل خود را مقصر بداند و فوراً تصمیم بگیرد از او شکایت کند. بنابراین عاقلانه‌ترین کار در قدم اول مشورت با یک حقوقدان ماهر است.

 

نحوه شکایت از وکیل

 

 

چنانچه بعد از صحبت و مشورت با حقوقدان باتجربه، کوتاهی و اهمال‌گری وکیل مد نظر ثابت شد و دلایل کافی برای شکایت از وکیلی که به پرونده ضرر رسانده جمع‌آوری شد زمان اقدام است. در این زمان وقت آن است که به سراغ کانون وکلایی که وکیل دادگستری پرونده شما عضو آن است بروید. سپس در آنجا برای طرح شکایت از وکیل اقدام کنید. بعد از شکایت کتبی یا شفاهی شما در آنجا، متن شکایت‌نامه به امضای شما ثبت می‌شود. سپس به دادستان انتظامی فرستاده می‌شود. این دادستان در دادسرای انتظامی وکلا مشغول به کار است. از اینجا به بعد زمان رسیدگی به شکایت شما آغاز می‌شود.

در قدم اول دلایل شاکی مورد بررسی قرار می‌گیرد تا ثابت شود آیا شکایت او موجه است یا خیر. دادستان مورد نظر به اتهامات علیه وکیل رسیدگی می‌کند و اگر طبق شواهد ادعاها قابل قبول بود، کیفر خواست صادر می‌شود. بعد از این مرحله پرونده برای نهایی شدن و رسیدگی بیشتر به دادگاه انتظامی وکلا فرستاده می‌شود.

از طرف دیگر ممکن است دلایل ارائه شده علیه وکیل برای دادستان کافی و موجه نباشد. در این صورت با توجه به گفته‌ها و شواهد، شکایت را غیر قابل موجه اعلام می‌کند و قرار منع تعقیب وکیل را صادر می‌کند. با این قرار دیگر وکیل مورد نظر بی‌گناه اعلام شده، شکایت موکل رد می‌شود و پرونده بسته می‌شود.

 

دلایل شکایت موکل از وکیل خود

برخی از تخلفاتی که از یک وکیل پایه یک و یا وکیل پایه 2 دادگستری ممکن است سر بزند و موکل حق شکایت علیه وکیل را پیدا می‌کند شامل موارد زیر است:

 1. خیانت به موکل ( این خیانت ممکن است تبانی با طرف دعوای موکل باشد.)
 2. فاش کردن اسراری که مربوط به موکل و یا پرونده او است. (این هم نوعی خیانت محسوب می‌شود.)
 3. جدی نگرفتن پرونده و بی‌نظمی در حضور هنگام جلسات دادگاه
 4. در جریان کار قرار ندادن موکل از طریق خودداری از تحویل نسخه‌ای از وکالت‌نامه به موکل مورد نظر
 5. استعفا از کار و کنار گذاشتن پرونده در زمان نامناسب (زمانی که دیگر وقت گرفتن وکیل دیگری را ندارید.)

 

چگونگی شکایت

نحوه رسیدگی به شکایت از وکیل دادگستری

همان‌طور که گفتیم بعد از بررسی ادعاها و قبول دلایل موکل علیه وکیل خود، دادستان کیفرخواست را صادر می‌کند. بعد از آن پرونده برای تعیین تکلیف به دادگاه انتظامی قضات فرستاده می‌شود. خیلی از شاکی‌ها فکر می‌کنند بعد از اینکه کیفرخواست صادر شد وکیل مورد نظر صد در صد متخلف و محکوم است. در حالی که اینطور نیست. کیفرخواست به معنی این است که امکان دارد اتهام وکیل و تخلف آن صحت داشته باشد. بعد از آن که پرونده به دادگاه انتظامی فرستاده شد ابلاغیه‌ای از رونوشت ادعانامه از طرف دادگاه به وکیل ارسال می‌شود.

ممکن است لازم باشد که وکیل متخلف برای بیان برخی اظهارات و دفاع از خود در دادگاه حضور یابد. در این صورت دادگاه او را احضار می‌کند. در غیر این صورت، دادگاه بدون اینکه جلسه‌ای تشکیل دهد رأی نهایی را صادر می‌کند. در این رأی ممکن است دادگاه وکیل را متخلف اعلام کند و برایش مجازاتی را اعلام کند. از طرف دیگر ممکن است کاملاً او را بی‌گناه تشخیص دهد. در این صورت حکم بی‌گناه و تبرئه او صادر می‌شود. سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که دادگاه چه مجازاتی را برای وکیل خاطی در نظر خواهد گرفت؟ مجازات‌ها شامل موارد نام برده زیر است:

 • اخطار کتبی به وکیل متخلف
 • تنزل درجه وکیل
 • توبیخ او همراه با درج آن در پرونده وکالت وکیل
 • توبیخ او همراه با درج آن در روزنامه کانون وکلا
 • محرومیت مدت‌دار وکیل از شغل وکالت (به مدت 3 ماه تا 3 سال)
 • محرومیت مادام العمر وکیل از شغل وکالت

مشخص است که این مجازات‌ها با توجه به میزان اهمال‌گری وکیل متفاوت است. مثلاً وکیلی که میزان تخلف او بالا باشد و ادعای موکل درست و ثابت‌شده باشد پرونده وکالت او باطل و برای همیشه از این شغل محروم خواهد شد.

 

وکیل خاطی

نحوه اعتراض به رأی دادگاه و دادسرای انتظامی وکلا

همان‌طور که گفتیم دادسرا ممکن است بعد از شکایت از وکیل قرار منع تعقیب را صادر کند و یا دادستان در دادگاه انتظامی وکلا با توجه به شواهد و ادعاها، وکیل را بی‌گناه خوانده و پرونده را تمام‌شده اعلام کند. با این حال ممکن است شاکی(موکل) همچنان حق را به خود بدهد و از این رأی دادگاه معترض باشد. در این صورت رئیس کانون وکلا و یا خود شاکی حق اعتراض به رأی دادگاه را دارند. شاکی و یا رئیس کانون وکلا تنها ظرف مدت 10 روز بعد از ابلاغ رأی دادگاه فرصت دارند به دادگاه انتظامی وکلا مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند. در این صورت اگر دادسرا قرار منع تعقیب را صادر کرده باشد ولی دادگاه آن را درست تشخیص ندهد، پرونده وارد مرحله رسیدگی مجدد خواهد شد و رأی جدید صادر می‌شود. بعد از صدور این رأی، می‌توان ظرف مدت 10 روز تقاضای تجدید نظر از دادگاه عالی انتظامی را کرد. ناگفته  نماند این حق فقط برای شاکی در نظر گرفته شده و رئیس کانون وکلا به جز در موارد محدودی حق تقاضای تجدید نظر را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *