بلاگ

نحوه سفته اجرا گذاشتن 10 روزه | سریعترین راه وصول سفته

نحوه سفته اجرا گذاشتن آسان

 نحوه سفته اجرا گذاشتن مطلب پر کاربردی است که قرار است در این مقاله کامل با آن آشنا شویم. هرچند برای امور تخصصی ناگزیریم به متخصص همان امر مراجعه نماییم ، مثلا برای مشکل ملکی در تهران به وکیل ملکی تهران و در قم به وکیل قم مراجعه می کنیم، اما بهتر است قبل از مراجعه به هر نوع وکیلی ، اطلاعاتی کلی در رابطه با موضوع حقوقی خود پیدا نماییم.تا بتوانیم اقدامی موثر انجام دهیم.

طریقه سفته اجرا گذاشتن

نحوه سفته اجرا گذاشتن کار روتین و مشخصی است. بدلیل اینکه این سند، یک سند اجرایی بسیار قوی می‌باشد که معمولاً بابت تعهد یک فرد برای پرداخت مبلغی در آینده استفاده می‌شود .و تا حدودی می‌توان گفت که جایگزین چک است. این سند برای متعهد ماندن فردی که مبلغی بدهکار است استفلده می شود. و همچنین برای آن زمان تعیین می شود.

نحوه سفته اجرا گذاشتن

شخصی که آن را صادر میکند موظف است در زمان مشخص شده یا زمانی که دریافت کننده تعیین می‌کند، تعهدش را عملی نماید. این سند می‌تواند هم به نام فرد و هم در وجه حامل صادر شود.
در تجارت امروز استفاده از این نوع سند زیاد رواج ندارد و مردم راحت ترند از طریق چک اقدام نمایند. البته قابل ذکر است که دریافت سفته مبلغ جزئی هزینه دارد. اما با این حال گاهی افراد به دلیل نداشتن چک و دلایل دیگر ترجیح می‌دهند از سفته استفاده نمایند . و استفاده از آن برای برخی موارد الزامی است .

مراحل نحوه سفته اجرا گذاشتن

امروز چک و سفته از اسناد تجاری بسیار رایج می باشند و برای پیگیری آنها قوانینی قرار داده اند.که در این مقاله کامل در مورد نحوه سفته اجرا گذاشتن توضیح خواهیم داد. طبق قانون ۳۰۷ تجارت این برگه ، نوعی سند می باشدکه بر اساس آن شخصی که آنرا امضا می‌کند. متعهد می شود مبلغ معینی را در زمان تعیین شده به صورت عندالمطالبه در وجه فرد و یا وجه حامل به گیرنده بدهد.

و اگر به تعهداتش عمل نکند، گیرنده می تواند طبق قانون آن را به اجرا درآورد. در کشور ما در حال حاضر این سند به صورت یک کاغذ چاپ شده بوده که از بانک ها تهیه می شود .هزینه ای که برای خرید آن باید مصرف شود ۵۰۰ تومان به ازای هر یک میلیون تومان است. هر چند در قانون تجارت برات با آن تفاوت دارد، اما قوانین اجرایی مربوط به این دو سند ، هر دو شبیه هم هستند.

نحوه سفته اجرا گذاشتن واخواست سفته
یکی از مسائل مهم در رابطه با سفته اجرا گذاشتن آن می باشد. و به این صورت است که فرد به دادگاه مراجعه میکند و طلب مبلغ آن را می نماید . در وهله اول کاری که انجام می‌دهد واخواست این سند است .

آیا سفته حکم جلب دارد؟

واخواست مثل برگشت چک ، بعد از اینکه زمان آن به پایان رسید ، شخصی که دارنده آن است تا ده روز از تاریخ سررسید میتواند اقدام به واخواست نماید. و فرم آن را تکمیل کند . واخواست در واقع یک نامه چاپی می باشد که هم از بانک و هم از دادگاه میتوان دریافت کرد. و بعد از پر کردن ، آن را با دادخواستی به دادگاه تحویل می دهند که یک نسخه از آن به صادرکننده این سند ارسال میشود.

دقت کنید اگر واخواست در زمان مشخص  انجام نگیرد ، سفته خاصیت تجاری اش را از دست می دهد و اجرا گذاشتن آن مانند سایر سند های تجاری در قانون تجارت نیست و مانند یک بدهی عادی قابل مطالبه است. البته درخواست نمودن یک سفته هزینه زیادی را دارد . که شامل ۲ درصد ارزش آن است .

مثلاً اگر ارزشش ۱۰۰ میلیون باشد ، دو میلیون باید هزینه واخواست بدهیم . اما در عوض این کار باعث میشود که فرد از مزایای تجاری بودن سفته خود استفاده کند. البته بدونه هیچ دادخواستی هم می توان آن را از طریق دادگاه پیگیری نمود.

نحوه سفته نوشتن

مزیتهای واخواست سفته چیست؟

همانطور که ذکر شد یکی از راه های نحوه سفته اجرا گذاشتن واخواست آن است. که مزیت هایی دارد. یکی از مزیت‌هایش این است که با استناد به آن می‌توانیم تقاضا کنیم تامین خواسته صادر شود. اما در شرایط معمولی تقاضای تامین خواسته فقط به شرط تودیع خسارت احتمالی می باشد. همچنین اگر تا ۱۰ روز این سند تنظیم شده باشد ، خسارت ناشی از تاخیر آن از تاریخ واخواست حساب می‌شود. در غیر این صورت تاریخ ثبت دادخواست در قانون ملاک قرار می‌گیرد.

پس از تنظیم سند ، فرد تا ۱۰ روز می‌تواند به مدت یک سال برای به اجرا گذاشتن سفته از طریق دادگاه اقدام کند. و طرح دعوا نماید تا بتواند مبلغ آن را دریافت نماید. که این دادگاه، دادگاهی حقوقی است.
دقت کنید بعد از گذشتن یک سال از سر رسید آن ، دیگر نمی توان از طرف ظهر نویسان اقامه دعوا کرد. همچنین لازم به ذکر است که شورای حل اختلاف صلاحیت این را دارد که به مبالغ سفته تا ۲۰ میلیون را رسیدگی کند . و اگر مبلغ بیشتر از ۲۰ میلیون بود دادگاه حقوقی مسئولیت رسیدگی به آن را دارد.

هزینه اجرا گذاشتن سفته

برای بررسی در دادگاه حقوقی هزینه لازم با توجه به نحوه سفته اجرا گذاشتن ،  حدود سه و نیم درصد مبلغ کل آن می باشد.
زمانی که می خواهید این سند را به اجرا بگذارد و از طریق دادگاه اقدام کنید. ابتدا باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست مطالبه وجه نمایید .

نحوه سفته اجرا گذاشتن سریع بجای خوانده نام صادرکننده نوشته می شود. بخش تعیین قیمت و خواسته باید عبارت مطالبه وجه را تا مبلغی که مورد نظر ازست به همراه خسارت های قانونی بنویسید. همچنین قسمت مستندات هم باید کپی برابر اصلی از سفته و واخواست آن تهیه کنید. همچنین در کنار این‌ها مدارک شناسنامه‌ای و هویتیتان را ضمیمه کنید . و اگر از صادر کننده این سند اموالی را سراغ دارید آن ها را می‌توانید به دادگاه معرفی کنید.
در این زمان شورای حل اختلاف و دادگاه رسیدگی به دادخواست بررسی می کند و اگر شرایط قانونی فراهم باشد . حکم پرداخت وجه سفته را صادر می کند. اگر شخص صادر کننده این سند، بدهی اش را نپردازد. در حالی که اموالی دارد، میتوانیم نسبت به توقیف اموال اقدام کنیم. در غیر این صورت باید صادرکننده بازداشت شود . مگر این که درخواست اعسار بدهد. اگر عدم توانایی وی احراز شود بدهی اش قسط بندی میشود.

نحوه سفته اجرا گذاشتن از طریق ثبت

تا اینجا متوجه شدیم که چگونه می توان از طریق دادگاه این سند را به اجرا گذاشت. همانطور که ذکر شد این سند یک نوع سند تجاری محسوب می شود. اسناد تجاری دو حالت دارند .بعضی از آن ها لازم الاجرا بوده و بعضی هم لازم الاجرا نیستند. برای اسناد تجاری لازم الاجرا می توان از طریق اداره ثبت هم اقدام نمود.

اما با توجه به اینکه سفته سندی غیر لازم الاجراست برای اجرایی نمودنش نمی توان به ثبت مراجعه کرد. و لازم است حتما به دادگاه مراجعه شود. به این صورت که خواهان میتواند به دادگاه حقوقی مراجعه نماید و اجرای آن را از طریق دادگاه تقاضا کند.  و بعد از اینکه حکم دادگاه صادر شد نسبت به توقیف اموال صادر کننده یا دریافت وجه خود اقدام نماید.

نحوه سفته اجرا گذاشتن آسان

سریع ترین راه وصول سفته

همانطوری که در بالا در مورد نحوه سفته اجرا گذاشتن توضیح داده شد ، بایددقت شود، در صورتی که صادر کننده این سند به تعهدات خود عمل نکرد. برای اینکه سریع بتوانید مبلغ آن را وصول نمایید لازم است حتما در زمان مشخص شده برای واخواست و یا شکایت نسبت به فرد صادرکننده اقدام نمایید.

تا سریع از طریق قضایی بتوانید مبلغ آن را وصول کنید. در غیر اینصورت ممکن است زمان دریافت وجه آن طولانی تر شود. پس در مورد این سند برای وصول سریع باید به زمان سر رسید آن دقت کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *