بلاگ

آیادیوارکشی دور زمین کشاورزی جرم است؟|راه های گرفتن مجوز فنس

دیوارکشی به دور زمینه کشاورزی

دیوارکشی دور زمین کشاورزی جرم است؟ این سوال بسیاری از افراد است که به تازگی یا مدتی زمین کشاورزی یا زمینی خارج از محدوده گرفتن و قصد دارند دور آن را با حصار و یا دیوار یا فنس از بقیه جداسازی کنند تا حریم مشخصی داشته باشند با توجه به اینکه کلیه موارد مربوط به املاک در حیطه وکیل ملکی تهران یا شهرستان می‌باشد در این مقاله وکیل ملکی تهران شهرستان کلیه جزئیات مربوط به این موضوع را به شما توضیح خواهد داد.

مجوز دیوارکشی از دهیاری و قانون دیوارکشی زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها

برای شروع بهتر است بدانیم که زمین کشاورزی چیست ؟ اراضی کشاورزی به زمین‌هایی می‌گویند که به صورت آبی ،دیم و آیش کشت می‌شوند. به عنوان نمونه از آنها می‌توان به باغ‌ها ، نهالستان و زمین‌های کشاورزی اشاره کرد. قانون در رابطه با این زمین‌ها توضیح را می‌دهد . که قطعه قطعه کردن زمین‌های کشاورزی ممنوع است .

و هر اقدامی که در جهت جداسازی و دیوارکشی دور زمین کشاورزی انجام گیرد، مانند تفکیک نمودن به طوری که حد نصاب‌های اقتصادی و فنی را نداشته باشد .به عنوان نمونه‌ای از خرد شدن زمین کشاورزی تلقی شده و ممنوع می‌باشد. خیلی از افرادی که باغ ملک یا زمین کشاورزی دارند ، برای اینکه بتوانند آن را جدا کرده و از آن محافظت کنند ،دور آن حصار می‌کشند .

به علاوه کشیدن حصار می‌تواند از لحاظ عدم ورود افراد دیگر و حیوانات به داخل باغ یا زمین جلوگیری کند. اما کشیدن حصار نرده دور زمین ممنوع می‌باشد .البته استثناهایی هم دارد . و آن اینکه اگر یک زمین کشاورزی وجود داشته باشد که احتمال خسارت از طرف حیوانات وحشی به محصولاتش باشد ، در این صورت مجوز فنس با شرایط خاصی به او داده می‌شود .

اما قبل از آن باید بدانیم که چطور می‌توان برای باغ یا زمین کشاورزی مجوز حصار گرفت . و در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که برای گرفتن مجوز فنس یا حصار چه راه‌هایی را باید برویم.

قوانین مربوط به کشیدن حصار و دیوارکشی دور زمین کشاورزی

موضوع کشیدن فنس دور زمین زراعی باغ همیشه مبحث بحث برانگیزی بوده است. ایجاد کردن یک فنس حول زمین برای اینکه محدوده زمینمان را مشخص کنیم. و امنیت آن را بالا ببریم . قانونگذار در این رابطه می‌گوید هر نوع فنس‌کشی یا دیوارکشی که باعث شود زمین کشاورزی قطعه قطعه شود و به بهره‌برداری از آن ضرر برساند، ممنوع است.

دیوارکشی دور اراضی کشاورزی
اما اگر کشیدن فنس دور زمین کشاورزی برای کشاورزی مشکلی پیش نیاورد و جز مصادیق تغییر کاربری نباشد بلامانع است.
پس وقتی یک شخصی بنا دارد دور زمین کشاورزی یا باغ خود حصاری بکشد. بهتر است قانون را رعایت کند و ابتدا مجوز آن را دریافت کند . و سپس اقدام نماید تا شهرداری دیوارهای او را خراب نکند.

فنس کشی و دیوارکشی دور زمین کشاورزی و باغ چه شرایطی دارد؟

در ابتدا باید گفت هر نوع فنس کشی و ساختن دیوار دور زمین‌های کشاورزی ممنوع است . و جهاد کشاورزی اجازه دیوارکشی زمین‌های کشاورزی را نمی‌دهد . اما استثناهایی هم وجود دارد .به این صورت که اگر احتمال نابود شدن محصولات کشاورزی از طرف حیوانات وحشی وجود داشته باشد، می‌تواند تقاضا دهد . که در کمیسیونی بررسی می‌شود و اگر مدیر جهاد کشاورزی تایید کند مجوز حصارکشی به او می‌دهند.
از طرفی دیگر ساختن فنس یا دیوارکشی دور زمین کشاورزی یا باغ برای ملک‌هایی که مشاع هستند . اگر آن فنس پی ریزی ممتد نداشته باشد و موجب تکه تکه شدن زمین نشود . با گرفتن مجوز جهاد ساخت آن مشکلی ندارد.
به علاوه باغ‌هایی که سند رسمی دارند کشیدن دیوار تا ارتفاع ۸۰ سانت و یا تعمیر دیوارهای قدیمی که دور باغ بوده بلامانع است. اما باید دقت شود دادن مجوز فنس برای باغ‌هایی که کمتر از یک هکتار مساحت دارند ممنوع است. اما اگر چند باغ در کنار هم باشند مجوز فنس مشترک برای چند باغ امکان‌پذیر است.

قانون جدید ساخت خانه باغ و مجازات فنس کشی بدون مجوز

اگر فردی بدون گرفتن مجوز خودسرانه اقدام به فنس کشی یا دیوارکشی دور زمین کشاورزی نماید، از طرف مقامات قضایی جرم تخریب آن صادر می‌شود . همچنین اگر بنایی در آن ساخته باشد مجرم شناخته شده و به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شود.

دیوارکشی دور زمین کشاورزی و باغ

مرجعی که مسئول رسیدگی به این گونه اختلافات در رابطه با  حصارکشی غیرقانونی است ، دادگاه‌های عمومی کیفری می‌باشد. پس بهتر است قبل از خرید چند و چون یک ملک را بررسی کرده و با مشاور حقوقی مشورت کنید.

گرفتن مجوز حصار کشی چه مراحلی دارد

برای اینکه بخواهید برای دیوارکشی دور زمین کشاورزی یا باغ  مجوز حصار دریافت کنید باید مراحل زیر را طی کنید:

  • اولین مرحله فردی که تقاضای حصارکشی دارد ، باید سند ملک خود و مدارک هویتی اش را همراه با یک درخواست ایجاد فنس به شهرداری مربوط ببرد تا درخواستش به مدیر جهاد ارسال شود.
  • در دومین مرحله فرد با استفاده از مشاوران فنی کروکی زمین خود را تهیه کند.
  • سومین مرحله کارشناس زمین‌های کشاورزی در آن شهرستان ملک او دیدن می‌کنند و استعلام لازم را می‌گیرند.
  • چهارمین مرحله این است که پرونده ملک از طریق مدیر جهاد در آن شهرستان به دبیرخانه کمیسیون استان فرستاده می‌شود.
  • پنجمین مرحله پرونده وی بررسی می‌شود و نواقص مشخص وسپس پرونده در کمیسیون مطرح می‌شود.
  • و در ششمین مرحله اگر شورای دبیرخانه با درخواست موافقت کردند. رای صادر میشود و در نتیجه برای گرفتن فنس به طرف ، مقامات ذیربط به متقاضی مجوز فنس کشی صادر می‌شود . و در این صورت ایجاد فنس بلامانع است.

دیوارکشی دور زمین های کشاورزی

نتیجه

بر اساس مواردی که ذکر شد دولت برای جلوگیری از قطعه قطعه شدن زمین‌های کشاورزی، دیوارکشی دور زمین کشاورزی را ممنوع کرده است. اما در شرایط خاص این مجوز از طرف جهاد کشاورزی صادر می‌شود البته کشیدن فنس یا دیوار دور باغ‌هایی که بالای یک هکتار می‌باشند بدون اشکال است.

و برای کمتر از آن اگر فنس پی ریزی ممتد نداشته باشد بلا مانع است. همچنین مجوز کشیدن دیوار تا ۸۰ سانتی‌متر داده می‌شود.
اگر فردی بدون مجوز اقدام به کشیدن فنس یا حصار دور زمین کشاورزی اش کند . از طرف مقام‌های قضایی دستور تخریب آن صادر می‌شود و همچنین متخلف ممکن است محکوم به پرداخت جریمه شود.

برای گرفتن مجوز فنس کشی ابتدا باید مراحل آن را طی کرد تا شرایط داشتن این اجازه بررسی شود و از طرف جهاد کشاورزی مجوز آن صادر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *