بلاگ

معرفی شروط درخواست طلاق از طرف زن

درخواست طلاق از طرف زن

درخواست طلاق از طرف زن جزء سخت‌ترین پرونده‌های خانوادگی است. چرا که در قانون و مقررات فقهی، حق طلاق همیشه با مرد است و اگر مرد نخواهد طلاق جاری نمی‌‌شود. بالعکس دادخواست طلاق از طرف مرد حتی اگر زن راضی به طلاق گرفتن نباشد باز هم قابل اجرا است. برای گرفتن طلاق بدون رضایت شوهر یا همان دادخواست طلاق از طرف زن، باید حتماً با وکیل مجرب و متخصص در این زمینه مشورت شود. بدون گرفتن وکیل کار بسیار سخت می‌شود. در کلان شهر تهران روزانه دادگاه‌های خانواده مملو از جمعیت می‌شود. زوج‌های زیادی به دنبال گرفتن طلاق و مسائل مربوط به آن هستند. گاهی وکلای تهرانی با پرونده‌های درخواست طلاق از طرف زن مواجه می‌شوند. این نوع پرونده‌ها نیاز به وکیل پایه 1 دادگستری تهران دارد که مجرب، کاربلد و متخصص در زمینه طلاق باشد. اگر یک زن بخواهد بدون گرفتن وکیل به دنبال طلاق از همسر خود باشد به دلیل آشنا نبودن با مفاهیم و اصطلاحات قانونی و پیچیدگی‌های آن، بیشتر سردرگم و خسته می‌شود. در ادامه قصد داریم به بیان شرایط طلاق از طرف زن بپردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

تأثیر گرفتن وکیل برای دادخواست طلاق از طرف زوجه

طلاق از طرف زوجه جزء سخت‌ترین کارها در دستگاه قضا است. زن فقط در صورتی که طلاق توافقی باشد و یا اینکه حق طلاق داشته باشد (وکالت در طلاق داشته باشد) حق دارد برای گرفتن طلاق اقدام کند. وکلا اکیداً به خانم ها پیشنهاد می‌کنند که درخواست طلاق را بدون گرفتن وکیل و یا مشورت با آن شروع نکنند. چرا که ارائه دلایل طلاق و مراحل آن در این شرایط خاص (درخواست طلاق از طرف زوجه) کار پیچیده و سختی است. زنی که بخواهد درخواست طلاق بدهد باید اطلاعات کافی در زمینه رویه دادگاه‌های خانواده، دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی داشته باشد. بنابراین گرفتن وکیل مجرب کار را برای او بسیار راحت‌تر خواهد کرد. چرا که ارائه دلایل محکمه پسند برای درخواست طلاق از طرف خانم بسیار مهم است.  مشورت نکردن با وکیل ممکن است باعث باخت پرونده، اتلاف وقت و انرژی و نهایتاً سردرگمی زوجه شود.

دادخواست طلاق

مراحل طلاق از طرف زن از کجا شروع می‌شود؟

برای ثبت مراحل طلاق باید از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شروع کرد. سپس دادخواست طلاق به دادگاه خانواده ارسال می‌شود. البته در بعضی شهرها قبل از ارجاع زن و مرد به دادگاه، زن و شوهر به شورای حل اختلاف و یا مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند تا اگر احتمال سازش است طلاق فسخ شود.

اگر طلاق بین زوجین توافقی نباشد و زن حق طلاق (وکالت در طلاق) نداشته باشد دادخواست او به دادگاه تقدیم می‌شود. زوجه می‌تواند هم در دادگاه خانواده شهری که در آن زندگی می‌کند و هم در دادگاه خانواده محل اقامت شوهرش درخواست طلاق بدهد. طلاق بدون اجازه شوهر شامل 3 مرحله است: دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور. بدوی همان حکم اول دادگاه است. اگر این حکم به ضرر یکی از زوجین باشد تا بیست روز فرصت دارد تا درخواست تجدید نظر بدهد. سپس پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان فرستاده می‌شود. بعد از صدور رأی توسط دادگاه تجدید نظر، مجدداً هر کدام از دو طرف که رأی به ضرر او صادر شده است بیست روز مهلت دارد تا فرجام‌خواهی کند. نهایتاً پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده خواهد شد.

البته باز هم ممکن است کار تمام نشود. ممکن است دیوان عالی کشور از رأی دادگاه تجدید نظر ایراد بگیرد و رأی او را نقض کند و پرونده دوباره به دادگاه تجدید نظر فرستاده شود. پس از صدور رأی از این دادگاه، مجدداً امکان فرجام‌خواهی از زن یا مردی که رأی به ضرر او صادر شده وجود دارد. به این ترتیب مشخص است که پرونده طلاق یک پرونده زمان‌بر است و با عجله و سریع به نتیجه نهایی نمی‌رسد. این روند در صورتی زمان کمتری می‌گیرد که طلاق غیابی باشد. در این صورت یکی از زوجین حضور ندارد و بنابراین اعتراضی در روند پرونده نمی‌تواند بکند و پرونده سریع‌تر پیش خواهد رفت.

درخواست طلاق

معرفی شرایط طلاق از طرف زن

اولین شرطی که امکان طلاق از طرف زن را صادر می‌کند طلاق توافقی است. اگر طلاق توافقی باشد درخواست آن هم از طرف مرد است و هم از طرف زن.

دومین شرطی که زن می‌تواند درخواست طلاق بدهد این است که حق طلاق یا همان وکالت طلاق داشته باشد. داشتن حق طلاق می‌تواند از شرایط ضمن عقد باشد.

سومین شرط، اثبات یکی از شروط مندرج در سند ازدواج است. در سند ازدواج 12 شرط عقدنامه ذکر شده است. اگر می‌خواهید درخواست طلاق بدهید با وکیل متخصص این زمینه مشورت کنید. ایشان با توجه به شرایط شما می‌تواند عنوان کند که کدامیک از شروط عقدنامه مناسب شرایط شما برای درخواست طلاق است.

چهارمین شرط، اثبات عسر و حرج زن است. عسر و حرج یعنی برای زن در زندگی زناشویی وضعیتی وجود دارد که ادامه زندگی با صبر و تحمل و مشقت زیاد ممکن است.

مهم‌ترین دلایلی که جزء عسر و حرج زن محسوب می‌شود و زن می‌تواند با استناد به آن طلاق بگیرد عبارت است از:

 • اعتیاد زیاد همسر
 • مریضی لاعلاج شوهر
 • بچه دار نشدن شوهر
 • ترک زندگی توسط زوج
 • پرداخت نکردن نفقه حداقل 6 ماه
 • داشتن مریضی‌های مقاربتی مرد
 • ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول
 • داشتن زندگی نامتعارف و عدم تهیه مسکن
 • اثبات خیانت همسر در دادگاه
 • برقراری رابطه جنسی نامتعارف از طرف مرد
 • نداشتن رابطه جنسی به مدت غیر متعارف
 • و…

 

درخواست طلاق از طرف زن باکره چه شرایطی دارد؟

اجازه پدر برای زن باکره‌ای که دادخواست طلاق می‌دهد واجب نیست. مهریه زن باکره بعد از درخواست طلاق نصف می‌شود. اگر باکره بودن زن، به خاطر عدم تمایل مرد و یا هر دلیلی که به مرد مربوط می‌شود باشد زن می‌تواند از دادگاه رأی طلاق را بگیرد. درخواست طلاق از طرف زن در صورتی که هنوز زندگی مشترک‌شان شروع نشده است و زن باکره است یک پرونده خاص است که حتماً باید تحت نظر یک وکیل خوب و مجرب پیگیری شود.

 

طلاق و حضانت فرزندان

حضانت فرزندان بعد از طلاق از طرف زوجه

طبق ماده 29 قانون حمایت از خانواده اگر تکلیف حضانت فرزندان از قبل مشخص نشده است در ضمن حکم طلاق باید تکلیف آن مشخص شود. حضانت و سرپرستی فرزندان تا پایان هفت سالگی با مادر است. و بعد از آن حضانت فرزند دختر با پسر متفاوت است. چرا که سن بلوغ دختران با پسران فرق دارد. دختر تا سن 9 سالگی می‌تواند تحت سرپرستی پدر باشد و پسر تا سن 15 سالگی تحت حضانت پدر خانواده می‌تواند باشد. بعد از سن بلوغ فرزندان هر کدام خودشان حق دارند تصمیم بگیرند که با کدامیک زندگی کنند. اما گاهی قاضی بایستی مصلحت فرزندان را رعایت کند. در این صورت برای قاضی مهم نیست قانون حضانت چه می‌گوید، بچه چند سال دارد و جنسیت او چیست. او بر طبق شرایط باید تشخیص بدهد که بهتر است کودک نزد پدر باشد و یا نزد مادر زندگی کند.

 

 

 

2 دیدگاه در “معرفی شروط درخواست طلاق از طرف زن

 1. افسانه گفت:

  مشاوره خواستم که واقعا روشن شدم اول چه اقدامی انجام بدم که به ضررم تموم نشه ،تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *