بلاگ

جرایم کیفری چه جرایمی هستند؟

جرایم کیفری

جرایم کیفری چه جرایمی هستند؟

امروزه جرایم کیفری و جنایی از جرایم کوچک تا جنایات بزرگی مانند قتل، سرقت، تجاوز و سایر کارهای غیرقانونی تبدیل به یک چالش بزرگ و جدی در جامعه شده است. البته این جرایم خود به خود در جامعه زائیده نشده اند. بلکه عوامل مختلفی از جمله فقر، بیکاری، افت اخلاقی، اعتیاد به مواد مخدر و مشکلات اجتماعی در افزایش جرایم تأثیر دارد. برای کسانی که در شهر قم مورد ظلم قرار گرفته اند بارحتما با وکیل متخصص در امور کیفری از ضایع شدن حق و حقوق خود جلوگیری کنند با در خدمت گرفتن یک  وکیل متخصص امور کیفری و ماهر در ضمینه سرقت  ، کلاهبرداری ، انتقال مال غیر ، سرقت ،دعوا و هر گونه ضرب و جرح  قبلا از هر گونه اقدام خود سرانه حتما باید از علم و تخصص یک   وکیلکیفری ماهر  در امر کمک بگیرد تا با داشتن یک وکیل قم خوب می تواند به دفاع از حقوق تضییع شده بپردازد. البته ناگفته نماند که برنامه‌ها و تدابیر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌توانند برای کاهش این جرایم مؤثر باشند. برای آشنایی با انواع جرایم کیفری و جنایی و مجازات آن ها تا پایان مقاله همراه ما باشید.

جرایم مالی

جرایم کیفری چیست؟

هر اقدامی که با قوانین و مقررات جامعه در تضاد باشد و باعث تضییع حقوق دیگران و آسیب رساندن به آن ها شود، جرم است. بنابراین از جرایم کوچک مانند سرقت و تخریب اموال گرفته تا جنایات بزرگ و جدی مانند قتل و تجاوز جزو جرایم کیفری و جنایی محسوب می شود.

همان طور که می دانید همه افراد در جامعه از حقوق احترام، حفظ اموال، آزادی و حقوق اساسی دیگری برخوردارند. علاوه بر این یک سری قوانین نیز در جامعه برای حفظ نظم و امنیت آن تعیین شده اند و تخطی از هر کدام از آن ها باعث اخلال در نظم جامعه می شود و امنیت افراد را به خطر می اندازد. برای همین منظور دولت و نهادهای قضائی مسئولیت اجرای عدالت و تعیین مجازات‌ها را بر عهده می گیرند.

افرادی که به جرمی متهم می‌شوند بایستی در دادگاه محاکمه شوند و در صورت اثبات جرم، مجازات‌های مختلفی متناسب با جرم از جمله حبس، جریمه و مجازات‌های دیگر برای آن ها تعیین می شود. برای آشنایی بیشتر به شما توصیه می کنیم به گروه وکلای صبا مراجعه کنید.

انواع جرایم

جرایم در جامعه به طور کلی به جرایم کیفری و جنایی تقسیم می‌شوند. جرایم کیفری محدوده خیلی گسترده ای دارند که عبارتند از هر اقدام خلاف قانون و امنیت جامعه است. شامل قتل، سرقت، تجاوز، آتش سوزی، تبانی، تخریب مال، مواد مخدر و اقدامات تروریستی هستند. این جرایم با توجه به نوع و شدت جرم مشمول مجازات‌های مختلفی می شود.

جرایم جنایی مفهوم محدودتری نسبت به جرایم کیفری دارند و شامل هر گونه اقدام علیه فرد یا افراد جامعه می شود. بنابراین شامل هر گونه قتل، کلاهبرداری، سرقت غیر مسلحانه، ضرب و شتم، توهین و افترا می شود.

در یک دسته بندی دیگر می توان جرایم را به 6 دسته کلی تقسیم بندی کرد.

جرایم جنایی

دسته بندی جرایم کیفری

 1.  جرایم علیه شخص که عبارتند از قتل، آسیب جسمی، ترک نفقه، تجاوز به عنف، اسیدپاشی، سقط جنین، ایجاد رعب و وحشت است.
 2. جرایم مالی شامل سرقت، کلاهبرداری، اختلاس، قاچاق، صدور چک بی محل، بانکی، جعل و پولشویی می باشد
 3. جرایم علیه امنیت عمومی عبارتند از تروریست، قاچاق مواد مخدر، تولید و فروش سلاح، مزاحمت، تخریب اموال عمومی، ایجاد رعب و وحشت عمومی، سوء استفاده از رسانه های اجتماعی، کلاهبرداری های سایبری و رایانه ای و اینترنتی.
 4. جرایم علیه دولت شامل جاسوسی، خیانت، جرایم سیاسی، اخاذی، آدم ربایی، افساد فی الارض، مشروبات الکلی، افشای اسناد محرمانه و سری دولتی، جرایم انتخاباتی، جرایم مطبوعاتی، جرایم نظام پزشکی، اقدام علیه امنیت نظامی، تصرف عدوانی، روابط نامشروع و اعمال منافی عفت، قمار بازی و رباخواری، توهین به مقدسات، قاچاق اطلاعات، ارتشاء، تهدید امنیت ملی و تبانی مالیاتی می شود.
 5. جرایم تجاری عبارتند از تقلب در معاملات تجاری، کلاهبرداری تجاری، اخلال در نظام اقتصادی، تشویش بازار، سوء استفاده از اطلاعات داخلی و قاچاق کالا و جرایم علیه حقوق بشر.
 6. جرایم علیه محیط زیست شامل آلودگی عمدی محیط زیست، صدمه به طبیعت و حیوانات و تخریب عمدی محیط زیست می شود.

مجازات جرایم کیفری

 مجازات جرایم کیفری

مجازات‌ جرایم کیفری و جنایی به نوع جرم و میزان شدت آن بستگی دارد. البته در سیستم قانونی هر کشور مجازات‌ها متفاوت است و حتی نحوه اجرای آن نیز گوناگون است. رایج ترین مجازات هایی که در جامعه اعمال می شود عبارتند از:

 • اعدام

این مجازات را برای جرایم کیفری و جنایی خاص در نظر می گیرند. برخی از این جرایم عبارتند از قتل عمدی، جرایم انفجارها، حمله به اماکن عمومی و حکومتی، فعالیت های تروریستی، تجاوز به عنف، اعتداء بر جان مقامات حکومتی یا نهادهای نظامی و جرایمی از این قبیل.

 • حبس و زندانی

مجازات برخی جرایم کیفری با توجه به شدت و عمق جرم ، حبس و زندانی است. مدت زمان زندانی هم متناسب با نوع جرم و شرایط محکوم شونده است. ممکن است یکی به حبس ابد محکوم شود و ممکن است یکی به مدت محدود و کوتاهی. جرایمی مانند سرقت و دزدی، تجاوز و اعتداء، فروش یا توزیع یا مصرف غیرقانونی مواد مخدر، جرایم تروریستی، اعمال کلاهبرداری، احتیال و فریب به منظور کسب منافع غیرقانونی، اقدامات تبانی و تخریب مال عمومی دارای مجازات حبس می باشند. البته جرایم دیگری نیز ممکن است برایشان زندان تعیین شود. مدت زمان مجازات حبس متناسب با شرایط مختلف می‌تواند متغیر باشد.

 • جریمه

ممکن است برخی از جرایم کیفری با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه مالی به دولت به عنوان جزء مجازات یا کل مجازات محسوب شود. در جرایمی مانند کلاهبرداری، سرقت غیرمسلحانه، ضرب و جرح، توهین و افترا، رانندگی بدون گواهینامه، تخریب اموال عمومی، نشر اکاذیب و قاچاق کالا در همه این موارد پرداخت مبلغی از مال را بعنوان جزئی از مجازات در نظر می گیرند. میزان این جریمه نقدی به نوع جرم بستگی دارد.

 • کار خدمتی

گاهی برخی از مجازات ها را به جای حبس بعنوان انجام خدمتی در جامعه در نظر می گیرند. این کار خدمتی معمولا برای انجام خدمات رایگان به مدت معین در یکی از ارگان های دولتی یا غیر دولتی یا شهرداری‌ها می باشد. این جرایم عبارتند از رانندگی بدون گواهینامه، تخریب اموال عمومی، نشر اکاذیب و قاچاق کالا، کلاهبرداری، سرقت غیرمسلحانه، ضرب و جرح، توهین و افترا می باشند.

 • مصادره دارایی

در برخی موارد، دولت ممکن است دارایی‌های متهم را با توجه به نوع جرم مصادره کند.

 • تربیت و تأدیب

برخی از مجازات‌ها به منظور تربیت و تأدیب افراد با عنوان حضور در کلاس‌های تربیتی یا خدمات اجتماعی تعیین می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *