حقوقی

تفاوت وکیل ثبتی با وکیل دادگستری

وکیل دادگستری

تفاوت وکیل ثبتی با وکیل دادگستری

درگیر شدن در یک پرونده ثبتی می‌تواند بسیار پیچیده و خسته‌کننده باشد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای برطرف شدن این مسائل، به یک وکیل ثبتی خوب و مناسب مراجعه کنید.البته نباید از تفاوت وکیل ثبتی با وکیل دادگستری غافل شد. وکیل ثبتی کسی است که به این پیچیدگی‌ها آشنا بوده و راه‌های مناسبی برای برون‌رفت از این مسائل را در اختیار دارد، حال فرقی نمیکند که وکیل تهران باشد یا وکیل قم و یا وکیل مشهد و…. ، وکلای ثبتی مطمئن‌ترین اشخاص در حل دعاوی ثبتی هستند و با آگاهی که در امور ثبتی دارند، می‌توانند پرونده را در مسیر مناسبی هدایت کنند.

علم حقوق مانند کلیه علوم، گسترده بوده و به چند شاخه تقسیم می‌شود. حقوق ثبت یکی از شاخه‌های علم حقوق به حساب می‌آید که اتفاقا پیچیدگی‌های بسیاری هم دارد و همین پیچیدگی‌ها باعث بروز مشکلات گوناگون در این زمینه برای افراد می‌شود.

به همین دلیل بعضی از وکلا و کارشناسان حقوقی، این شاخه از علم حقوق را دنبال می‌کنند. این اشخاص تمام تمرکز خود را به قوانین ثبتی، ماده‌ها و تبصره‌های آن منعطف کرده و در نهایت پس از کسب علم و مهارت در این زمینه، پیچیدگی‌های دعاوی ثبتی را از میان برداشته و به موفقیت موکل خود کمک می‌کنند.

توجه داشته باشید که صرف اطلاع از قوانین ثبتی، افراد را به وکیل ثبتی تبدیل نمی‌کند. بلکه وکیل دعاوی ثبتی نیز مانند وکلای متخصص در دیگر شاخه‌های علم حقوق، در این شاخه مهارت داشته و تحت نظر اتحادیه وکلا فعالیت می‌کند.

 

وکیل ثبتی

انواع تخصص وکیل ثبتی  

دعاوی ثبتی در مجموع به دو گروه دعاوی مربوط به املاک و دعاوی مربوط به اسناد تقسیم می‌شوند. به طور مثال درخواست ثبت ملک یک دعوای ثبتی در حیطه ثبت املاک و یا دعاوی مربوط به شناسنامه و اسناد سجلی، زیر مجموعه ثبت اسناد قرار دارند.

وکیل ثبتی باید در زمینه تمام قوانین مربوطه تخصص داشته باشد. علاوه بر این باید بتواند با مشاوره حقوقی، نکات لازم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین بعد از قبول وکالت پرونده ثبتی شما نیز باید توان پیگیری پرونده را داشته باشد.

 

مراجع اداری و رسمی رسیدگی به اختلافات ثبتی

1.هیأت نظارت

مطابق ماده 6 اصلاحی قانون ثبت برای رسیدگی به کلیه اختلافات و اشتباهات مربوط به ثبت اسناد و املاک در مقر هر دادگاه، هیأتی به نام هیأت نظارت تشکیل می‌شود و به کلیه اختلافات و اشتباهات ثبتی رسیدگی می‌کند که در حدود و صلاحیت هیأت نظارت قرار دارد.

مطابق ماده 25 قانون مذکور اشتباهات غیر موثر که در جریان ثبت اتفاق می‌افتد، در این مورد راسا دستور اصلاح و رفع اشتباه می‌نماید، مانند اشتباه در تاریخ و یا نام کوچک و در مورد اشتباهات موثری که در جریان ثبت ملک پیش می‌آید، این اشتباهات موثر به صورت کلی جریان ثبت را باطل و تجدید می،نماید، مثل اشتباه در نوع ملک (دکان، باغ) یا اشتباه در شماره اصلی ملک.

2.شورای عالی ثبت

یکی دیگر از مراجع اداری رسیدگی به مسائل و اشتباهات و اختلافات ثبتی، شورای عالی ثبت است. مطابق ماده 25 مکرر اصلاحی قانون ثبت، شورای عالی ثبت، تنها مرجع تجدید نظر نسبت به آرای هیأت نظارت است که دارای دو شعبه املاک و اسناد است. به صورت کلی رسیدگی هیأت نظارت واجد جنبه ترافعی نمی‌باشد و در رفع اشتباه و رفع اشکال و تشخیص صحت و سقم اقدامات خلاصه می‌شود.

 

نحوه رسیدگی به دعاوی ثبتی

به این خاطر که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور زیر نظر وزارت دادگستری فعالیت می‌کند، بنابراین رسیدگی به هرگونه اعتراضات در حیطه امور ثبتی توسط این وزارت پیگیری می‌شود.

برای اعتراض به هرگونه مشکلات ثبت ملک باید به محاکم عمومی دادگستری درخواست بدهید و آنها حق رسیدگی به این روند را دارند. در ضمن براساس ماده 25 قانون رسیدگی به دعاوی ثبتی در قانون اساسی کشور، امکان رسیدگی به پرونده‌های ثبتی با شرایط خاص در صلاحیت هیات نظارت و شورای عالی ثبت نیز می‌باشد که البته تشخیص این امر بر عهده وزارت دادگستری است.

 

وکیل دادگستری

تفاوت دعاوی ثبتی و دعاوی ملکی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند دعاوی ثبتی با ملکی یکسان است، در حالی که در حقیقت این دو با همدیگر تفاوت دارند. دعاوی ملکی مرتبط به خود ملک است، در حالی که دعاوی ثبتی مرتبط به عملیات ثبت سند می‌باشد.

این موارد از جمله اشتباهات و ریزه‌کاری‌های ضابطه ثبت است که به یک وکیل خوب دعاوی ثبتی نیازمند بوده و امروزه این نیاز بیش از پیش مشهود است. شایان توجه است که مرجع قانونی حل و فصل اختلافات و بررسی دعاوی ثبتی، محاکم عمومی شهرستان‌ها می‌باشند.

 

دستمزد وکیل ثبتی

وکیل ثبتی دستمزد و هزینه‌ای دارد که توسط موکل به عنوان حق‌الزحمه او بایستی پرداخت شود. با توجه به فعالیت‌های وکیل ثبتی و میزان مهارت‌هایی که دارد، باید بگوییم که این دستمزد معمولا عادلانه تعیین می‌گردد، چرا که جریان پرونده‌های ثبتی دارای پیچیدگی‌ و گستردگی‌های بسیار زیادی است که تنها یک فرد متخصص و حرفه‌ای مانند وکیل ثبتی می‌تواند آنها را به سرانجام برساند.

در حالت کلی شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که فعالیت‌های مختلف وکیل ثبتی به موارد متعددی در جریان پرونده‌های مختلف بستگی دارد و از آنجا که موضوع پرونده‌ها، در کلیه مباحث مربوط به ثبت یکسان نیست، دستمزد وکیل ثبتی نیز متفاوت بوده و براساس ملاک‌های خاصی تعیین می‌گردد.

از جمله ملاک‌هایی که برای تعیین دستمزد وکیل ثبتی بسیار اهمیت دارد و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت، مواردی مانند نوع پرونده و جریان آن و میزان تخصص وکیل ثبتی است. هزینه وکیل ثبتی با توجه به اثر مهمی که در جریان پرونده دارد، کاملا مقرون به صرفه خواهدبود.

 

بهترین وکیل ثبتی

خدشه‌دارشدن اسناد رسمی به ندرت اتفاق می‌افتد. انتخاب و بکارگیری یک وکیل ثبتی مناسب، گام مهمی در جهت کاهش جرایم کار ثبتی محسوب به حساب می‌آید.

اعتقاد به افزایش فعالیت‌های تجاری، تمایل اشخاص به ثبت شرکت‌های تجاری و متعاقبا لزوم تغییرات و ثبت آنها در اداره ثبت شرکت‌ها افزایش پیدا کرده و با این تغییرات، لزوم حضور وکیل ثبتی به شدت احساس می‌شود.

وکیل ثبتی با اشراف کامل به کلیه قوانین و آیین‌نامه‌های ثبت و با توجه به تجاربی که دارد، کلیه جوانب پرونده را بررسی و سنجش کرده و سپس با استفاده از داده‌ها و اطلاعات، نسبت به تنظیم دادخواست و یا دفاع از موکل اقدام می‌نماید.

وکیل امور ثبتی وکیلی است که به طور معمول توانایی گسترده‌ای در شناخت و عمل به حیطه قوانین ثبتی دارد. ایشان ابتدا پرونده و مربوط به ثبتی موکل خود را بررسی می‌کند و سپس از تضییع حقوق او خودداری می‌کند.

همچنین سند رسمی سندی است که در دفتر اسناد رسمی ثبت می‌شود. این سند معتبر بوده و لازم‌الاجرا است. سند رسمی نسبت به دو جانب و اشخاص ثالث توانایی اعتبار دارد و اگر کسی اعتراضی به آن دارد، می‌تواند ادعای جعل سند کند.

بهترین وکیل

معیار حق الوکاله وکیل ثبتی

حق الوکاله وکیل ثبتی، با توجه به چند عامل محاسبه می‌شود:

  • نوع دعوای ثبتی و موضوع دقیق آن
  • ارزش مالی موضوع دعوا (در صورتی که از نوع دعاوی ملکی باشد)
  • روند پیگیری پرونده ثبتی و مدت زمان موردنیاز برای صدور رای نهایی
  • تخصص و سابقه وکیل

 

تفاوت وکیل ثبتی با دیگر وکلای دادگستری  

وکیل ثبتی در واقع وکیل دادگستری است که در مباحث ثبتی، تخصص و تجربه بیشتری دارد. وکلای ثبتی نیز مانند وکلای دادگستری باید در جلسات دادگاه شرکت کرده و با تقدیم دادخواست و لوایح، پرونده را در مسیری که منجر به پیروزی موکل‌شان می‌شود، هدایت کنند.

البته توجه داشته باشید که وکیل ثبتی قدرت قبول وکالت پرونده‌های حقوقی و کیفری دیگر را نخواهد داشت و صرفا مجوز قبول وکالت پرونده‌های ثبتی را دارد؛ بنابراین تفاوت اصلی میان وکلای ثبتی و وکلای دادگستری نخست در تخصص آنها و ثانیا در حدود اختیارات و صلاحیت آنها می‌باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *