بلاگ

تفاوت مشاور حقوقی با وکیل دادگستری| 4 فرق مشاور حقوقی با وکیل

تفاوت مشاور حقوقی با وکیل

امروزه با گسترش تکنولوژی و حضور افراد در جامعه بیش از گذشته شاهد مشکلات حقوقی و کیفری هستیم. دادگاه‌ها و دفاتر حقوقی مملو از کسانی است که برای حل مشکلاتشان به دنبال یک وکیل خوب و خبره می‌گردند. مشکلات مختلفی از جمله مشکلات خانوادگی، حق نفقه، ارثیه، مهریه، حضانت فرزندان، مشکلات کیفری، دعاوی مختلف، مشکلات ثبتی، ملکی و… در بین افراد وجود دارد. عده‌ای به دنبال مشاور حقوقی و عده‌ای دنبال وکیل دادگستری هستند. در تهران که شهر شلوغ و پرجمعیتی است این مسئله بیش از دیگر شهرها مشهود است. کسانی به دنبال وکیل پایه 1 دادگستری تهران هستند و عده‌ای فقط به مشورت و مشاوره حقوقی اکتفا می‌کنند. حالا یک سؤال؟ آیا می‌دانید تفاوت مشاور حقوقی با وکیل دادگستری چیست؟ آیا یک وکیل می‌تواند مشاور حقوقی هم باشد؟ آیا مشاور حقوقی می‌تواند وکیل هم باشد؟ وکیل دادگستری می‌تواند به عنوان مشاور حقوقی به طور رسمی در سازمان و اداره‌ای استخدام شود؟ برای پاسخ به این سؤالات در ادامه با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

وکیل چه کسی است؟

از نظر لغوی وکالت یعنی واگذار نمودن. از نظر حقوقی وکالت عقدی است که بین دو طرف (وکیل و موکل) برقرار می‌شود و به موجب آن یکی از طرفین (موکل) طرف دیگر (وکیل) را به عنوان نایب خود در انجام یک کار انتخاب می‌کند. وقتی این قرارداد بسته می‌شود وکیل و موکل هر دو نسبت به هم وظایفی بر عهده دارند که باید طبق آن عمل کنند. وکیل مانند خیلی از شغل هایی که با مردم سر و کار دارد مراجعین خاص خود را دارد. وظیفه وکیل دادن مشاوره حقوقی به مراجعین خود است. پس از مشاوره حقوقی و بستن قرارداد، وکیل موظف است به عنوان نماینده از حق موکل خود در دادگاه و مراجع قضایی دفاع کند.

 

وکیل چه وظایفی بر عهده دارد؟

وکلا در حوزه های مختلفی مشغول به فعالیت هستند. انواع وکیل پایه یک دادگستری مانند وکیل خانواده، وکیل ملکی، ثبتی، وکیل کیفری و… در مراکز حقوقی و دادگاه‌ها فعالیت می‌کنند. همه این وکلا جدا از حوزه و تخصص مربوط به خود، وظایف مشترکی به عهده دارند. مهم‌ترین این وظایف شامل موارد زیر است:

 

وکیل دادگستری

 

 • مشاوره دادن به مراجعان خود در خصوص مشکلات حقوقی و کیفری
 • بستن قرارداد و تهیه پیش نویس برای شروع کار با موکل و پیشبرد پرونده محول شده
 • حضور در جلسه دادگاه به عنوان حامی و نماینده موکل خود
 • افزایش دادن اطلاعات و آگاهی خود نسبت به پرونده و به روز کردن اطلاعات خود در جهت پیشبرد کار موکل
 • داشتن صداقت و راستی با موکل خود و در جریان گذاشتن او در روند پرونده
 • جمع آموری و نگهداری از مدارک و مستندات موجود برای ارائه در دادگاه
 • حفظ مدارک موجود و محرم راز و امانت دار بودن نسبت به مستندات
 • ارائه مستندات و مدارک به دادگاه برای دفاع از موکل
 • نتیجه گیری درست و دقیق و فن بیان خوب برای دفاع نهایی

 

مشاور حقوقی چه کسی است؟

مشاور حقوقی همان‌طور که از نامش مشخص است وظیفه مشاوره دادن را دارد. او با توجه به دانش و مهارتی که در زمینه حقوق دارد می‌تواند به شرکت‌ها، سازمان‌ها و اداره‌های مختلف مشاوره بدهد. از آنجایی که اطلاع داشتن در زمینه مسائل حقوقی و قوانین مربوط به آن کار هر کسی نیست مدیران و مسئولان این مراکز با گرفتن مشاور حقوقی رایگان و یا پولی می‌توانند در روند کارهایشان تصمیمات درست تر و منطقی‌تری بگیرند. اگر این افراد به سراغ مشاوران حقوقی نروند ممکن است در جریان کارهایشان دچار ضرر و زیان‌های سخت و یا گاهی جبران‌ناپذیر شوند. این خسارت‌ها ممکن است مالی و یا حتی حیثیتی باشد. از این رو اهمیت مشاور حقوقی در مراکز و شرکت‌ها احساس می‌شود. بنابراین در بعضی مراکز و سازمان‌ها قسمتی به نام مشاور حقوقی وجود دارد که کارشناسان و مشاوران حقوقی در آن قسمت فعالیت می‌کنند. مشاور حقوقی هم مانند وکیل، حوزه‌های مختلفی دارد که هر کدام در زمینه و تخصص ویژه‌ای فعالیت می‌کند. مشاور توسعه کسب و کار، مشاور مدیریت، مشاور کسب و کار دیجیتالی، مشاوره سرمایه‌گذاری در بورس و… از جمله مشاوران حقوقی در سازمان ها و مراکز دولتی است.

 

مشاور حقوقی چه وظایفی بر عهده دارد؟

مشاور حقوقی در هر زمینه و حوزه‌ای که فعالیت می‌کند باید یک سری وظایف را انجام دهد. این وظایف شامل موارد زیر است:

 • وظایف مربوط به دعاوی

ادارات‌، شرکت ها و ارگان‌های مختلف یک سری کارهای گروهی را انجام می‌دهند. بعضی از این مراکز مستقیماً با مردم سر و کار دارند و بعضی‌ها به طور غیرمستقیم کار مردم را انجام می‌دهند. طبیعی است که در طول فعالیت خود درگیر یک سری دعاوی می‌شوند. در این دعاوی گاهی نقش دعواکننده را دارند و گاهی دعوایی بر علیه آنها صورت می‌گیرد. در این گونه مواقع لزوم داشتن یک مشاور حقوقی آشکار می‌شود. مشاور حقوقی شرکت یا سازمان به جای وکیل دادگستری می‌تواند وارد کار شود. همچنین اگر خودش دارای پروانه وکالت است می‌تواند به عنوان وکیل شرکت وظیفه دفاع را بر عهده بگیرد.

وکیل و مشاوره حقوقی

 

 • تنظیم قراردادها و پیش نویس

یک مشاور حقوقی باید تمام قوانین حاکم بر کشور را در تنظیم قرارداد در نظر داشته باشد و بدون کوچکترین ابهامی برای کارفرمای خود قرارداد را ببندد.  او باید نسبت به شغل خود آینده‌نگر باشد و تمام خسارت‌ها، مسئولیت‌ها و فسخ قراردادها را در موقع بستن قرارداد پیش‌بینی کند. از دیگر وظایف مشاور حقوقی نوشتن پیش‌نویس قراردادهای تجاری، فعالیت‌های تجاری و… است. تمام قراردادها، نامه ها و توافق‌نامه‌هایی که بین شرکت‌ها و افراد داد و ستد می‌شود ابتدا باید توسط مشاور حقوقی بررسی شود تا نتیجه بهتری بدهد و مشکلی برای سازمان بوجود نیاید.

 • وظایف مربوط به تحقیق و پژوهش

یک مشاور خوب حقوقی برای ارائه مشورت بهتر و دقیق‌تر باید در زمینه مشکل بوجود آمده تحقیقات لازم را انجام دهد.  برای این کار مشاور حقوقی باید مطالعه حقوقی داشته باشد، اطلاعات حقوقی خود را به روز نگه دارد، سپس پیشنهادات و نظرات خود را به کارفرما ارائه دهد. گاهی این پیشنهادات باعث می‌شود یک قانون و لایحه جدید به سازمان، شرکت و یا ارگان خاص اضافه شود و یا برخی قوانین تغییر پیدا کند.

 

تفاوت مشاور حقوقی با وکیل دادگستری

همان طور که گفتیم وکیل دادگستری نماینده و حامی موکل خود است و در پیش برد پرونده در مسیر درست تمام تلاش خود را می‌کند. حالا می‌خواهیم فرق مشاور حقوقی با وکیل دادگستری را بررسی کنیم.

 1. اولین تفاوت مشاور حقوقی با وکیل دادگستری در این است که تمام فارغ التحصیلان رشته حقوق می‌توانند به عنوان مشاور حقوقی در دفاتر، شرکت ها و سازمان‌ها مشغول به کار شوند اما وکیل دادگستری باید آزمون خاصی را بگذراند. این آزمون که از طرف کانون وکلا یا مرکز مشاور قوه قضاییه برگزار می‌شود آزمون چندان راحتی نیست. پس از قبولی در آزمون وکالت و سپری کردن دوره کارآموزی وکالت تحت نظر وکیل سرپرست، مجدداً آزمون دیگری برگزار می‌شود. با قبولی در آزمون نهایی پروانه وکالت پایه 1 یا 2 دادگستری به فرد اعطا می‌شود. فرق وکیل پایه یک با وکیل پایه 2 در حدود اختیارات آنها است. یک مشاور حقوقی با داشتن پروانه وکالت می‌تواند به عنوان وکیل شرکت در برخی مسائل حاضر شود.
 2. مشاوران حقوقی معمولاً به صورت رسمی در یک شرکت استخدام نمی‌شوند و قراردادی کار می‌کنند. بنابراین به صورت ساعتی قرارداد می‌بندند و بر اساس آن حقوق و دستمزد می‌گیرند. مثلاً به مدت 60 ساعت با یک شرکت قرارداد می‌بندند و به ازای هر ساعت مبلغی دریافت می‌کنند. در مقابل وکیل دادگستری بر اساس پرونده‌ای که به او واگذار می‌شود و پیچیدگی آن پرونده دستمزد می‌گیرد.
 1. دیگر تفاوت مشاور حقوقی با وکیل دادگستری این است که وکلا و دارندگان پروانه وکالت، سردفتری و قضاوت نمی‌توانند به طور رسمی در شرکت ها و سازمان‌ها استخدام شوند. یعنی حق ندارند هم شغل وکالت را دنبال کنند و هم در شرکت مشغول به کار شوند. در این صورت باید پروانه وکالت خود را موقتاً تودیع کنند. در مقابل مشاور حقوقی می‌تواند هم نقش مشاور را در مراکز، شرکت ها و سازمان‌ها داشته باشد و هم در یکی از مشاغل بالا فعالیت کند.
 2. یک مشاور حقوقی هم می‌تواند به اشخاص مشاوره بدهد و هم به عنوان مشاور در سازمان‌ها و شرکت‌ها فعالیت کند و مشاور حقوقی در زمینه‌های تجاری، و قراردادها و مذاکرات شود. اما در مقابل، یک وکیل زمانی می‌تواند به شخص مشاوره بدهد و یا با او قرارداد ببندد که یک مشکل یا جرم و جنایتی به وجود آمده باشد و وکیل بر اساس قانون و با بررسی جوانب کیفری و حقوقی شخص را راهنمایی کند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *