بلاگ

تصرف عدوانی |6نکته بسیار مهمی که در تصرف عدوانی باید بدانید

دعوای تصرف عدوانی

تصرف عدوانی یکی از دعاوی پر پرونده در دادگاه ها می باشد. در بین دعاوی حقوقی ، برخی اختلافات مربوط به دعواهای اموال غیرمنقول اند. در این بین برای رفع دعواهای ملکی بهتر است به وکیل ملکی تهران یا وکیل قم یا شهرستان ها مراجعه کنیم تا یک وکیل حقوقی معمولی.

یکی از دعواهای رایج در این حوزه دعاوی عدوانی است. این نوع دعوا ابعاد وسیعی دارد . و یکی از مرسوم ترین دعوا هایی هست که در حوزه ملک پیش می آید و از طرق مختلف و جنبه های زیادی بیشتر افراد جامعه مبتلا به آن هستند. برای اینکه بهتر بدانید تصرف عدوانی چیست و چه زمانی ممکن است با آن مواجه شوید در اینجا ابعاد مختلف آن را برایتان توضیح می دهیم.

معنی تصرف

تصرف و یا به عبارتی ید به معنی اقتدار و سلطه می باشد. زمانی است که یک فرد مستقیماً و یا توسط افراد دیگر می‌خواهد بر مالی که دارد دخل و تصرف کند. عدوان نیز به معنی ظلم و ستم مشخص و بارز میباشد که بر خلاف قانون است. جالب است بدانید که تصرف هیچ معیار مشخصی ندارد و عرف ان تعیین می کند.

تصرف عدوانی چیست؟

برای اینکه بتوانیم در دعوا ثابت کنیم که نوع عدوانی هست یا نه مهمترین موضوع سابقه آن است . یعنی برخی مواقع  در شکایت های  عدوانی ، مالکیت دلیل بر حق داشتن طرف نمی‌شود. و اگر مثلاً مالکی یکی از اموال خود را اجاره داده ولی بعد از مدتی در آن ملک تصرفی نماید که مستاجر از آن راضی نباشد. در اینجا مستاجر میتواند ادعای تصرف عدوانی کند. مثل اجاره پارکینگ بدون اجازه مستاجر.

<yoastmark class=

بسیار دیده شده که گاهی مالکین یک ملک با ادعای این موضوع که این ملک مربوط به خودم می باشد . بدون اجازه مستاجر در پارکینگ تصرف می کنند یا از آن استفاده می‌کنند ویا آن را اجاره میدهند .اما باید گفت این یک نمونه بسیار مشخص تصرف عدوانی است و مستاجر میتواند نسبت به آن طرح دعوا کند.
با همه این تفاسیر این نوع تصرف به معنی خارج شدن یک مال از دست مالک یا نماینده قانونی او بدون رضایت او و بدون مجوز می باشد . در واقع موضوع مهم در اینجا رضایت نداشتن مالک است.

 تصرف عدوانی حقوقی

اگر بخواهیم تصرف عدوانی را از نظر حقوقی بررسی کنیم. باید بگوییم طبق قانون ۱۵۸ دادگستری اختلافات تصرف عدوانی شامل ادعای شخص متصرف که مالک قبلی بوده مبنی بر اینکه شخص دیگری بدون هماهنگی و رضایت او در مال وی تصرف کرده .که این مال اموال غیر منقول است و درخواست بازگشت مال تصرف شده را دارد.
این اختلاف و دعوا از نظر حقوقی نکات زیادی دارد که باید به آنها توجه کرد. به خصوص اینکه یک اختلاف تصرف عدوانی در رابطه با اموال غیر منقول مثل آپارتمان ،خانه، زمین و املاکی از این قبیل می توان مطرح شود . و در رابطه با اموال منقول چنین دعوایی طرح نمیشود.
نکته مهم دیگر اینکه در دعوای تصرف عدوانی چیزی که مهم است سابقه تصرف شاکی و مشخص بودن تصرف خوانده است . و اساس بررسی این تصرف همین موضوع می باشد نه الزاما مالکیت فرد. طبق قانون ۱۶۲ دادگستری « ابزار سند ملکی فرد دلیلی بر سابقه تصرف خواهان بوده . مگر اینکه طرف خوانده به طریق دیگری استفاده از این حق را اثبات نماید.»

دعاوی تصرف عدوانی

تصرف عدوانی کیفری

یعنی در اختلافات تصرف عدوانی نکته مهم این است که شاکی سابقه تصرف در اموال غیر منقول را داشته باشد. و شخصی که به دادگاه خوانده شده به زور مال او را از دستش گرفته باشد.
در تعیین سابقه این دعوا ملاک اصلی زمان تصرف است .به خاطر همین سابقه تصرف شخص شاکی باید در حدی باشد که او را به صورت عرفی ذی حق بدانند. طبق قانون قدیم برای اینکه عرفا شخصی را صاحب حق بدانند لازم است سابقه یک سال بر ملک را داشته باشد. اما در قانون جدید زمان معین نشده .و این زمان حتی اگر کوتاه باشد باید بررسی شود. که عرفا شخص را مالک شناسایی میکند یا نه . ولی حداقل زمان معمولاً یک سال مد نظر است.

تصرف عدوانی کیفری

در بالا توضیح دادیم که این نوع از دعواها از نظر لغوی و عرفی چه می باشند و ابعاد حقوقی آن را بررسی کردیم. بیشتر این دعاوی از لحاظ حقوقی مطرح می شوند.  اما جنبه کیفری آن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. جرم هایی علیه اموال و مالکیت که در رابطه با اموال غیر منقول مطرح است، نیز تصرف عدوانی هستند. و عبارتند از خارج کردن یک مال غیرمنقول بدون رضایت مالک و یا اجازه نماینده او.
بر اساس قانون ۶۹۰ قانون اساسی، شخص مرتکب جرم تصرف عدوانی، در صورتی که جرمش اثبات شده باشد . به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم میشود.
برای رسیدگی به جرم تصرف عدوانی باید به دادگاه و دادسرا مراجعه نمود. که در رابطه با اموال غیر منقول میباشند. اختلافات مربوط به این اموال را طبق قانون نمی‌توان به شورای حل اختلاف واگذار نمود.

<yoastmark class=

تصرف عدوانی حقوقی با کیفری چه فرقی دارد

دعاوی عدوانی در زمینه های مختلفی مثل تصرف عدوانی زمین ، تصرف عدوانی در ملک مشاع و غیره مطرح می شود. با همه تفاسیر در رابطه با این نوع تصرف و بررسی ابعاد آن از نظر حقوقی و کیفری این نکات را می توان از آن برداشت نمود:

  1. در این دعوا  اثبات کردن مالکیت فرد طبق قانون بسیار واجب است .
  2. اگر طبق قانون آیین دادرسی سابقه تصرف شاکی احراز شود این پرونده قابل رسیدگی است .
  3. یک موضوع بسیار مهم در این نوع دعوا وجود تفاوت های تصرف عدوانی کیفری با حقوقی است. که مهمترین تفاوت آنها وجود یا عدم وجود یک رکن روانی در شخص متصرف است. و برای اثبات جرم باید قاضی ثابت کند که مجرم نسبت به تصرف علمی داشته یا خیر.
  4. در اختلافات حقوقی این نوع از دعواها، دادخواست حقوقی تنظیم و تقدیم دادگاه می شود. ولی در ابعاد کیفری آن، شکایت کیفری مطرح میشود.
  5. تنها در ابعاد کیفری دعوای تصرف عدوانی فرد مورد تعقیب قرار می گیرد.
  6. اگر این دعواها به صورت کیفری مورد شکایت قرار گیرد . در صورتی قابل بررسی است که مالکیت فرد شاکی اثبات شود.
دعوای تصرف عدوانی

تصرف عدوانی دعوای خلع ید و تخلیه ید چه شباهت و تفاوتی باهم دارند

تصرف عدوانی ، دعوای خلع ید و تخلیه ید چه شباهت و تفاوتی باهم دارند

برای تشخیص درست اینکه اختلاف عدوانی چیست و اشراف بر موضوع بهتر است تفاوت آن را با دعوای خلع ید  و تخلیه ید بدانیم. یکی از مهمترین فرق میان آنها نیاز این دعواها به اثبات مالکیت است. مثلاً در دعوای خلع ید ثابت کردن مالکیت فرد محور اصلی برای بررسی آن دعوا می باشد. اما در دعواهای عدوانی حقوقی چیزی که مهم است سابقه فرد متصرف و اثبات اینکه تصرف مخالف قانون بوده کافیست.
در اختلافات عدوانی مهم نیست شاکی که متصرف بوده حتماً صاحب ملک  باشد. مهم این است که ملک در تصرف او باشد .مثلاً فرد میتواند مستاجر ملکی باشد که فرد دیگری یعنی خوانده برخلاف قانون در حق و تصرف کرده. اما در اختلافات خلع ید ، شاکی ادعای مالک بودن ملک را دارد .شخصی که به دادگاه فراخوانده شده بدون قانون مال او را از اختیار درآورده.

پس با همه این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که دعوای خلع ید اختلافی است که اگر مالکیت وجود داشته باشد قابل مطرح شدن در دادگاه است. و در صورتی فرد خوانده محکوم میشود که شاکی دلیل های زیادی مبنی بر مالکیت خود نسبت به آن ملک ارائه دهد . و اثبات کند که مالش مورد غصب قرار گرفته است. در دعوای تخلیه دیگر اثبات مالکیت مهم نیست. چرا که شاکی خودش قبول دارد که مالک ملک است . و طبق قانون مستاجر آن ملک اگر حق اجاره را داشته باشد ، این امکان را دارد که ملکش رو به فرد دیگری اجاره دهد حتی اگر مالک رسمی نباشد.

1 دیدگاه در “تصرف عدوانی |6نکته بسیار مهمی که در تصرف عدوانی باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *