بلاگ

انواع پرونده‌های وکالت | چه نوع پرونده‌هایی در وکالت وجود دارد؟

انواع پرونده وکالت

یک وکیل برای انجام مشاوره حقوقی وظیفه دارد تا به ارائه راهنمایی‌های حقوقی بپردازد. انواع پرونده‌های وکالت وجود دارد. در هر پرونده‌ای یک وکیل باید اطلاعات حقوقی و قضایی لازم برای افراد را در اختیار آنها قرار داده، متن قراردادهای حقوقی را بنویسند و همچنین نظارت بر روند عقد را انجام دهند. شاید دسته‌ای از وکلا که به خوبی از عهده کلیه این کارها برمی‌آیند، وکلای پایه یک باشند که در تهران به نام وکیل پایه 1 دادگستری تهران معروف هستند.

وکیل در هر پرونده موظف است که به گردآوری دقیق اطلاعات پرداخته و از آیین‌نامه‌ها و مقررات به نحوی درست استفاده کند. دایره کمک وکیل به افراد بسیار گسترده است که به عنوان مثال می‌توان به امور کاری و اداری، امور مربوط به مهاجرت، امور تجاری و مسائل بین المللی و سایر امور حقوقی اشاره کرد.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

تفاوت وکیل با مشاور‌ حقوقی   

وکیل خوب کسی است که به رسیدگی و پیگیری پرونده حقوقی موکلان خودش در محاکم قضایی و اداری، می‌پردازد، ولی مشاور حقوقی کسی است که وضعیت و شرایط پرونده را بررسی می‌کند و ضمن در نظر گرفتن مقررات و آیین‌نامه‌های کشور، پیشنهاداتی را به عنوان توصیه‌های حقوقی و مشاوره ارائه می‌‌دهد و به عرضه راهکارهای حقوقی می‌پردازد. گاهی بعضی مشاوران، مشاوره حقوقی رایگان می‌دهند که این بستگی به موقعیت و شرایط دارد.

 

وکیل در توکیل کیست؟

در انواع پرونده‌های وکالت ، وکیل در توکیل ممکن است وجود داشته باشد. وکیل در توکیل، وکیلی است که می‌تواند از طرف موکل خودش، وکیل دیگری را برای او استخدام کند. وکیل با داشتن حق توکیل می‌تواند برای انجام موضوع قرارداد وکالت، به وکیل دیگری وکالت بدهد. براساس ماده ۶۷۲ قانون مدنی، وکیل در هیچ امری نمی‌تواند به دیگری وکالت دهد، مگر در صورتی که به تصریح یا با دلالت قرائن و شواهد، وکیل در توکیل باشد.

از طرفی براساس ماده ۶۷۳ قانون مدنی، در صورتی که وکیلی که وکالت در توکیل ندارد، انجام موضوعی را که در آن وکالت دارد، به وکیلی دیگر واگذار کند، هر یک از وکیل و شخص ثالث در برابر موکل، نسبت به خساراتی که مسبب محسوب می‌شوند، ضامن محسوب می‌شوند .

 

پرونده وکیل دادگستری

انواع وکالت و توکیل   

  • توکیل به دیگری

در انواع پرونده های وکالت زمانی که برای اعطای وکالت از سوی یک وکیل، به صراحت و یا به طور ضمنی برای انجام امور، اجازه وکالت داده شود، در این صورت وکیل اول حذف نشده و اجازه نظارت بر عملکرد وکیل دوم را خواهد داشت. در این صورت فوت یا حجر وکیل اول، موجب ابطال وکالت وکیل دوم می‌شود. همچنین هم موکل و هم وکیل اول می‌‌توانند وکیل دوم را حذف کنند.

  • تفویض وکالت

در صورتی که وکالت به شخص ثالث منتقل شود و وکیل اول حذف ‌شود، حق عزل وکیل دوم با موکل خواهد بود و وکیل اول اجازه عزل وکیل دوم را نخواهدداشت.

انواع پرونده‌های وکالت   

به غیر از مواردی خاص در امور قضایی، یک وکیل مناسب می‌‌تواند پرونده‌هایی با موضوعات مختلف را قبول کند که برخی از آنها به این شرح است:

۱. وکیل امور خانواده

وکیل خانواده، کسی است که از تخصص و تجربه برای پیگیری دعاوی مربوط به امور خانواده مانند دعاوی مربوط به حضانت، اثبات زوجیت و … برخوردار است. بهترین وکیل خانواده در تهران وکیلی است که با دل و جان برای پرونده تلاش کند و تخصص لازم را در زمینه امور خانواده داشته باشد.

۲. وکیل امور ملکی

وکیل امور ملکی، کسی است که به منظور حل دعاوی ملکی مانند دعاوی ملکی حقوقی و کیفری، در مراجع قضایی به دفاع از موکل خودش می‌‌پردازد. وکیل پایه 1 دادگستری تهران می‌تواند وکالت امور ملکی را نیز بر عهده بگیرد.

۳. وکیل دیوان عدالت اداری

کسی که کاملا مسلط به مباحث مقررات شهرداری‌ها بوده و از روند قضایی دیوان عدالت اداری و آرای صادره از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مطلع باشد، وکیل دیوان عدالت اداری محسوب می‌شود.

۴. وکیل چک و سفته

وکیل خوب دعاوی چک ، وکیلی است که دارای دانش و تخصص در خصوص قوانین چک ، قوانین مدنی و تجاری و همچنین آشنایی با رویه قضایی دادگاه‌ ها می‌‌تواند به خوبی از حقوق موکل خود دفاع کند.

 

انواع پرونده‌های دادگستری

 

۵. وکیل امور مهاجرت

در میان انواع پرونده‌های وکالت ، وکیل امور مهاجرت فردی است که توانایی ارائه خدمات خارج از چهارچوب اداری مهاجرت را دارد؛ در واقع وکیل مهاجرت به مهاجرین برای تکمیل فرم مهاجرت مشورت می‌دهد.

۶. وکیل امور ثبت احوال

وکیل امور ثبت احوال در زمینه مسائل حقوقی مرتبط با ثبت احوال مثل تغییر نام و نام خانوادگی، تغییر سن و … متخصص بوده و با مقررات ثبت احوال آشنایی دارد.  وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه می‌تواند به موکلین کمک کند.

۷. وکیل شرکت‌

وکیل شرکت بر موضوعات حقوقی مختلف و مرتبط با شرکت‌ها، آشنا است و مقررات مختلفی همانند قانون تجارت و لایحه اصلاحی شرکت‌های سهامی و قوانین دیگر را به خوبی می‌شناسد.

۸. وکیل دادگستری در امور مالیاتی

 

وکیل حقوقی کیست؟

وکیل حقوقی، وکیلی است که به حقوق مدنی و مشاوره حقوقی افراد می‌‌پردازد. وکیل حقوقی در دادگاه‌‌های حقوقی، دادگاه خانواده، شورای حل اختلاف و … در زمینه امور مدنی مرتبط با قوانین حقوقی اعم از قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی، قانون تجارت، قانون حمایت خانواده، قانون امور حسبی و …، مشغول است. تعدادی دعاوی حقوقی که وکیل حقوقی، وکالت آنها را می‌پذیرد، عبارت هستند از: مطالبه اجرت‌المثل، مطالبه نفقه، دعاوی مطالبه وجه و …  .

 

وکیل کیفری کیست؟

وکیل کیفری، در حوزه دعاوی کیفری مثل مواد مخدر، جعل، کلاهبرداری، سرقت، قتل و … مشغول بوده و به وکالت می‌پردازد.

پرونده وکیل خوب

وکیل پایه 1 دادگستری تهران کیست؟

وکیل پایه یک دادگستری از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

. وکیل پایه 1 دادگستری تهران پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی و یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا هم‌‌‌تراز آن در حوزه علمیه، در آزمون کانون وکلای دادگستری که هر سال یک‌بار برگزار می‌‌شود، موفق به کسب معدلی می‌شود که بتواند به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شود

. وی باید بعد از قبولی در آزمون کانون وکلا، استعلامات لازم مانند عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی را انجام دهد. این آزمایش‌ها توسط پزشکی قانونی صورت گرفته و همچنین باید گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و … را از مراجع مربوطه دریافت و ارائه نماید.

. برای اینکه شخص به یک وکیل پایه یک دادگستری تبدیل شود، باید به عنوان کارآموز وکالت در حدود دو سال زیر نظر وکیل پایه 1 دادگستری (وکیل سرپرست) به یادگیری و کسب تجربه در زمینه حقوق از طریق حضور در جلسات دادرسی دادگاه‌‌های مختلف بپردازد.

. او باید در جلسات آموزشی که هفته‌‌ای یک بار با عناوین تخصصی مختلف از سوی کانون وکلا برگزار می‌‌شود، شرکت کند.

. قبولی در آزمونی که کانون وکلا ، برای سنجش مهارت‌‌های کامپیوتر برگزار می‌کند.

. اگر کارآموز، دوره کارآموزی خود را به طور کامل سپری کرده و در تمامی مراحل و آزمون‌های ذکرشده موفق شود، کمیسیون کارآموزی، پرونده کارآموزی وی را ارزیابی کرده و اگر پرونده نقصی نداشت، کارآموز برای وکالت مجاز بوده و باید در آزمون اختبار شرکت نماید؛ گفتنی است آزمون اختبار چندبار در سال توسط کانون وکلا برگزار می‌‌شود.

. بعد از حضور کارآموز وکالت در مراسم سوگند، وی به صورت رسمی عنوان وکیل پایه یک دادگستری را کسب کرده و از این پس اجازه فعالیت به عنوان یک وکیل خوب دادگستری را خواهد داشت. وکیل پایه 1 دادگستری می‌تواند انواع پرونده‌های وکالت را قبول کند و روی آنها کار کند تا به موفقیت برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *