بلاگ

انحصار آزمون وکالت شکسته شد⚖️” 3 اقدام شایسته دستگاه قضا”

آزمون وکالت و سردفتری

آزمون وکالت و سردفتری جزو آزمون‌هایی می باشند که سال‌هاست برگزار نشده و افراد زیادی در حسرت شرکت در آنها و پذیرش در این آزمون‌ها بوده‌اند. افراد برای مشکلات حقوقی نیاز به وکلای متخصص دارند. مثلا برای امور ملکی تهران نیاز به وکیل ملکی تهران می باشد . اما گاها به دلیل گرانی هزینه ها و یا دسترسی کم به خدمات حقوقی ، ناگزیر به سراغ وکلا نمی روند.

اما از سال ۱۴۰۱ بنا شد برای سامان دادن به این اوضاع، آزمون سراسری برای این موارد حقوقی بعد از ۱۱ سال برگزار شود. تا از بین تعداد زیادی از متقاضیان بهترین‌ها انتخاب شوند. و بالاخره انحصار آزمون وکالت و سردفتری شکسته شد.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

ۀزمون سردفتری و وکالت و کارشناس

انحصار آزمون وکالت و سردفتری

با یک نظرسنجی مشخص شد که افراد زیادی در جامعه به خدمات حقوقی مناسب دسترسی ندارند. و بسیاری از آنها از گرانی خدمات حقوقی و دسترسی سخت به وکلا و شلوغ بودن سر آنها گله‌مندند . به طوری که هزینه‌های بالای وکلا موجب شده بسیاری از افراد خودسرانه عمل کنند . و جرات مراجعه به وکلا را نداشته و ترجیح دهند خود شخصاً لایحه و مستندات تنظیم کنند .

شخصا به دادگاه مراجعه کنند و هم وقت خود و هم وقت زیادی از دادگاه ها را بگیرند. همه این‌ها کارهایی است که نیاز به تخصص دارد. البته با شناسایی دقیق موسسات معتبر و مراجعه به یک موسسه حقوقی خوب و منصف می‌توان تا حدی مشکل را برطرف کرد . اما متاسفانه تعداد این موسسات کم هستند.

آزمون کارشناس دادگستری

آزمون وکالت و سردفتری جزو آزمون های قوه قضاییه می باشد. این نهاد برای اینکه صدور مجوزهای کار‌های حقوقی راحت‌تر انجام گیرد . و شغل‌های وکالت ، سردفتری و کارشناس دادگستری که سال های سال بود در اختیار افرادی مشخص قرار گرفته بود. گسترش یابد و به سهولت هر چه بیشتر خدمات دادگستری و قضایی به عموم مردم ارائه شود.

و از سال گذشته سعی شده با بوجود آوردن یک فضای رقابتی و با برگزاری آزمون در سطح کشور ، و پذیرش داوطلبان جدید و واجد شرایط در این زمینه ، اینگونه خدمات را در سطح وسیع تری ارائه دهد.و راه این‌ شغل ها از مسیر انحصاری منحرف شوند . بر طبق همین موضوع قوه قضاییه هم با دیدگاه نوینی تصمیم گرفت این انحصار را بشکند .

و برای وکالت و کارشناسی رسمی دادگستری و همچنین سردفتری ۳ آزمون‌ها برگزار شد تا افراد متقاضی و با نمره علمی بالا برای پذیرش در این مشاغل انتخاب شوند.

چرا برخی افراد با انحصار زدایی قوه قضاییه مخالفت می‌کنند

قوه قضاییه برای اینکه بعضی از مشاغل و کسب و کارها مثل مشاغل حقوقی مجوزهایشان بهتر و راحت‌تر صادر شود . و در راستای اجرایی تر نمودن سند تحول قوه قضاییه ، در یک اقدام، انحصاری بودن سه کسب و کار مهم و پردرآمد وکالت و سردفتری و کارشناس دادگستری را در هم شکست . و تصویب کرد که برای این سه شغل ، آزمون وکالت و سایر آزمون ها را بصورت رسمی برگزار شود .

با برگزاری آزمون رسمی و شرکت عموم مردم در آن ، فرصتی برابر فراهم می شود تا بتوان بهترین افراد برای این مشاغل و همچنین عالم‌ترین افراد انتخاب شده و به نوعی شایسته سالاری در این مشاغل اصل شود.در جهت توسعه بازار وکالت بر طبق همین موضوع ، کانون وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در سال گذشته آزمون وکالت را برگزار کردند.

آزمون وکالت و سردفتری

تا افرادی که از نظر علمی و اطلاعات عمومی و تخصصی درجه بالاتری دارند.به صورت رقابتی با هم در آزمون شرکت کنند و هیچ محدودیتی برای ثبت نام لحاظ نگردید . امسال نیز ثبت نام انجام شده و بر اساس اطلاعیه‌های گذشته قرار است در شهریور ماه آزمون برگزار شود.

خبر فوری وکالت

البته در نحوه برگزاری آزمون و توضیح و تفسیر مواد ۳ و ۴ و ۵ قانون سهولت صادر نمودن مجوز کسب و کارها در کشور اختلافاتی وجود دارد. مثلاً برخی معتقدند در کسب و کارهای خصوصی افراد لازم است حداقل ۷۰ درصد نمره میانگین کل را دارا باشند. تا مورد پذیرش قرار گیرند. که این میانگین منظور میانگین وزنی نمرات تراز شده افراد است.

که در این صورت افراد بیشتری می‌توانند در آزمون پذیرفته شوند. آزمون وکالت مدت‌ها بود که در کشور برگزار نشده بود و در حال حاضر بنا بر این است که هر سال از طریق دو موسسه کانون وکلای دادگستری و مرکز قوه قضاییه برگزار شود . و از سال ۱۴۰۱ این قانون اجرایی شد.و سال قبل آزمون از طرف کانون قوه قضاییه این آزمون برگزار شد.

بسیاری از افراد این تلاش و همت قوه قضاییه را در اجرای آزمون ستودند. چرا که این آزمون موجب شد انحصار این مشاغل شکسته شود و فرصت شغلی برابر در این زمینه‌ها برای همگان فراهم شود. که انشاالله به زودی کلیه افراد از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

به علاوه با برگزاری آزمون وکالت و سایر آزمون ها و پذیرش افراد واجد شرایط ، و در دسترس بودن هرچه بیشتر سازمان‌های وکالتی در اختیار افراد و عموم جامعه ، موجب کاهش یافتن پرونده‌های قضایی به دادگاه و دادسراها می‌شود .و در نتیجه پرونده های ناقص و مشکل‌دار کمتر وارد دادگاه می‌شوند .

و کمتر موجبات اتلاف وقت دادگاه را فراهم می‌نمایند. از این به بعد دادخواست‌ها نیز صحیح و درست وارد دادگاه می‌شوند و برگشت خوردن و بازبینی آن نیز کمتر اتفاق میافتد.

 

آزمون وکالت و آزمون سردفتری

کیفیت دفاتر ثبت اسناد به دلیل رقابتی‌تر شدن افزایش خواهد یافت

پس از اینکه قانون سهولت دادن مجوزهای کسب و کار در سال ۱۴۰۱ تصویب شد و اولین آزمون در آذر ماه سال گذشته برگزار شد. افراد زیادی در آزمون پذیرفته شدند و صلاحیت آنها از نظر علمی ، تخصصی و عمومی بررسی شد.که هنوز نتیجه نهایی آن مشخص نیست. اما افراد بدون محدودیت و در حدود ۵۲ هزار نفر در این آزمون شرکت نموده بودند.

امسال نیز در شهریور ماه طبق اطلاعیه‌های سازمان سنجش بنا است که ۱۰۷۵ نفر در آزمون تایید صلاحیت شرکت کنند. قابل ذکر است آزمون سردفتری در سال ۱۴۰۱ برگزار شد.  انحصار سردفتران را که سال‌های سال برای خود می‌تاختند و هیچ رقیبی نداشتند ، شکسته شد.

و به زودی شاهد آن خواهیم بود که با برگزاری آزمون وکالت و سایر آزمون های مشابه ، دسترسی عموم مردم به خدمات قوه قضاییه  آسان‌تر و با هزینه کمتر خواهد بود. این آزمون در شرایطی برگزار شد که آزمون سردفتری از سال ۸۶ تا ۹۷ به مدت ۱۱ سال برگزار نشده بود و این هم به همت دستگاه قوه قضاییه در جهت اجرای سند تحول قضایی و برکناری انحصار این دفاتر رسمی در بازار برگزار شد.

و موجب دسترسی عادلانه‌تر مردم به خدمات حقوقی خواهد شد.

وکالت

برقراری رقابت بین دفاتر رسمی از مزایای دیگر این آزمون

شرکت در آزمون وکالت و گرفتن کارشناسان رسمی و با صلاحیت بر اساس آزمون عملی و تخصصی و مصاحبه بدون در نظر گرفتن سقف ورودی ، یکی از گزینه‌های سند تحول قضایی بود . که با برگزاری آزمون سردفتری در تیر ماه ۱۴۰۱ محقق شد . در این آزمون افراد متقاضی ۴ برابر ظرفیت افراد قبل شرکت کننده بودند .

لازم به ذکر است در صورتی که بخواهیم خلاَ های دیگری که در صادر نمودن این مجوز پر شود،  لازم است برخی قوانین مربوط به کارشناسان رسمی دادگستری تغییراتی داشته باشد که البته لوایحی در مجلس در حال اجراست . نهاد اصلی و تاثیرگذار در این زمینه قوه قضاییه بود.

که به عنوان پیشرو در جهت سهولت صدور مجوز کسب و کارها به خصوص کسب و کارهایی چون سردفتری وکالت کارشناس رسمی که سال‌ها به صورت انحصاری در اختیار افراد معدودی بود، می‌باشد. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد افزایش کیفیت خدمات این مجموعه‌ها به علت رقابتی‌تر شدنشان باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *