بلاگ

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک|جریمه اجاره ملک مشاع

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شرکا

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک مبحث مهمی است که بسیاری از افراد از آن آگاهی ندارند. در دنیای پیچیده و تخصصی امروز گرفتن وکیل تخصصی در رابطه با موضوع مورد نظر ما، امری بسیار ضروری به نظر می رسد. مثلا گرفتن مشاوره از وکیل ملکی تهران برای دعاوی ملک در تهران یا وکیل قم در قم  بسیار موثر و کمک کننده تر از هر وکیل دیگری است.

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شرکا

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شرکا چه جرمی دارد؟

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک

یکی از مسائل مهم در ملک و املاک قوانین مربوط به املاک مشاعی می باشند. از آنجایی که ملک های مشاعی، املاکی هستند که چندین نفر در آنها سهم دارند. و در واقع چند نفر در خرید ملک شریک اند، اجاره دادن این ملک مشاع ضوابط و قانون هایی دارد. که فقط با داشتن این شرایط و ضوابط می توان ملک مشاع را اجاره داد.
در صورتی که بدون رعایت ضوابط و قانون های مرتبط با ملک مشاع یکی از شرکا اقدام به اجاره دادن آن به نماید . مرتکب جرم شده که در ذیل به بررسی قوانین و جرم اجاره ملک مشاع می پردازیم.

اجاره دادن ملک مشاع|اجاره دادن ملک بدون اجازه مالک

قوانین مربوط به اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک بسیار وسیع اند. آپارتمان یا زمین یا هر نوع ملک مشاعی ، دارایی هست که در آن چندین نفر یا دو نفر شریک کند. این دارایی ها معمولاً در ارثیه بیشتر مشاهده می شود . چرا که یک ملک به چند ورثه می رسد و سند مالکیت ملک بین آنها به صورت مشاعی می باشد .

یکی از پیشنهاداتی که در این زمینه می شود این است که اگر در زمینه ملک مشاعی اطلاعاتی ندارید مقالات مرتبط را خوب بخوانید. تا مرتکب مشکلات ناخواسته نشوید.

اجاره دادن یا اجاره کردن مال مشاعی در شرایطی که کلیه شرکا رضایت نداشته باشند، به نوعی جرم محسوب میشود .و کار قانونی نمی باشد. طبق قانون ۴۷۵ دادگستری اجاره دادن اموال مشاعی بدون اجازه همه ، چه به بقیه شرکا باشد و چه به افراد غیر از شریک ها ، مجاز نیست.

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک

مسئولیت کیفری شریک در مال مشاع

یعنی در واقع اگر بقیه شرکا رضایت نداشته باشند ، شخصی که اجاره کرده است دچار تخلف نشده. بلکه فردی که ملک را اجاره داده است متخلف است و باید به قانون پاسخگو باشد.

مسئولیت کیفری شریک در مال مشاع

نظر به اینکه قانون در رابطه با ملک مشاعی بسیار مشخص می باشد ،وضعیت حقوقی اجاره نمودن آن در صورتی که یکی از شرکا رضایت دارد. زمانی درست است که به سایر شرکا و افرادی که در آن سهم دارند ضرر وارد نشود.به علاوه جرم اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک به دیگران پس از اینکه دادگاه به آن رسیدگی می کند رفع تصرف از ملک می باشد .

و از آنجایی که یکی از شرکا یا چند نفر بدون اجازه بقیه اقدام به آن عمل نموده اند . مجازات حبس از یک ماه تا یک سال را باید تحمل کنند.

حکم اجاره دادن اموال مشاع چگونه است

مان  اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک در صورتی که آن مال مشاعی باشد:

 • طبق ماده ۱۶۷ در صورتی که چند نفر به صورت مشاع در یک مالی اجازه تصرف داشته باشند. اما بعضی از شرکا مخالف استفاده دیگران از مال باشند یا مانع تصرف دیگران از آن مال شوند. در این صورت طبق حکم تصرف عدوانی یا مزاحمت از حق به حساب می‌آید و طبق مقررات باید با آن رفتار کرد.
 • بر اساس قانون ۲۵۹ دادگستری زمانی که معامله فضولی در مالی اتفاق بیافتد. و مالی که معامله شده به تصرف شخص دیگری داده شده باشد، اما مالک به انجام معامله اجازه نداده باشد کسی که تصرف نموده ضامن است.
 • بر اساس ماده ۴۷۵ قانون در زمینه اجاره دادن یک مال مشاعی، اجاره دادن مال مشاع امکان پذیر است ولی دادن آن به مستاجر مستلزم اجازه شریک است.

 

وضعیت حقوقی اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک

وضعیت حقوقی اجاره مال مشاع

وضعیت حقوقی اجاره مال مشاع

 • طبق قانون ۲۶۲ دادگستری در زمینه اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک اگر مالک اجازه‌ای به معامله نداده باشد . و مشتری هم آگاه نباشد که این بدون اجازه بوده. میتواند برای غرامت گرفتن به شخصی که این معامله را بدون اجازه انجام داده مراجعه و تقاضای غرامت کند.
 • براساس قانون ۵۷۱ دادگستری شرکت به مجموعه ای از حقوق مالکین مختلف در ملکی مشترک می گویند.
 • طبق قانون ۲۶۱ دادگستری اگر موبایل فضولی با تصرف فرد مشتری واگذار گردد .زمانی که مالک اجازه به مامله نداده باشد شخص اجاره کننده در برابر اصل مان سود و منافع مال ضامن است حتی اگر آن را دریافت نکرده باشد اگر عیبی در این ماده به وجود آید باید آن را جبران کند.
 • بر اساس ماده ۵۸۱ قانون مربوط به نوع مجازات برای اجاره دادن یک ملک مشاعی . اگر بدون اجازه شرکا باشد به نوعی فضولی بوده و طبق قانون معاملات فضولی با آن برخورد می‌شود.
 • طبق قانون ۵۸۲ اگر یکی از شرکا بدون اجازه گرفتن از بقیه یا فراتر از اختیاراتش اجازه تصرف در مال شریکی را بدهد . در قبال  کلیه مسائل بعدی جوابگو می باشد.
 • طبق ماده ۵۸۵ قانون اگر شریکی بدون اجازه دیگران مال مشاعی را در اختیار دیگران گذاشته باشد .شخصاً مسئول بوده و افرادی که طلب دارند باید فقط به وی مراجعه کنند.

اجاره مال مشاعی بدون اذن دیگران چه مجازاتی دارد؟

طبق قانون در رابطه با اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک و یا انتقال مال مشاعی با علم به اینکه آن مال ، مال غیر است .بدون مجوز قانونی به شخصی دیگر این کار جرم حساب میشود به معنای کلاهبرداری می باشد . و مجازات دارد پس با این تفاسیر برای اجاره مال مشاعی و غصبی باید این نکته را ذکر کنیم که اجاره یک مال شریکی بدون اجازه شرکا به نوعی جرم کلاهبرداری می باشد.

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک

اجاره ملک مشاع بدون اجازه شرکا

حقوق دریافت سود و نفع در املاک مشاعی

حق انتفاع به حقوق میگویند که طبق آن یک شخص اجازه دارد نسبت به مالی که در تملک او است بهره مند شود . طبق ماده ۲۴۷ در مورد اجاره دادن آپارتمانی که مشاع میباشد. این نوع معامله، معامله مال غیر حساب می شود و فقط در صورتی درست است که شخص معامله کننده وکالت و یا ولایت فرد دیگر را داشته باشد . و یا شخصی که صاحب واقعی مال است یا شریک است اظهار کند به این کار راضی است.

گرفتن دستور خالی کردن مال مشاعی

اگر اختلاف بر سر مال مشاعی به وجود آمد، در رابطه با گرفتن دستور تخلیه برای آن  اگر این دعوا ، دعوای خلع ید مطرح شود . اجرای این حکم در ملک مشاعی طبق قانون ۴۳ احکام می باشد که بر اساس آن امکان اجرای این حکم برای بخشی از ملک وجود ندارد . بلکه برای همه ملک حاکم است.

سخن پایانی

گاهی اوقات با ندانستن برخی قوانین موجبات دردسر و مشکلاتی را برای خودمان فراهم می نماییم. اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک یکی از این موضوعات است. عدم رعایت مقررات مربوط به آن موجبات جریمه و حتی حبس شدن ما را فراهم می نماید. بنابر این در مسائل حساسی که حق افراد در آن ها نقش دارد باید دقت نظر بیشتری نمود.

1 دیدگاه در “اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک|جریمه اجاره ملک مشاع

 1. هیربد گفت:

  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *