بلاگ

10نکته بسیار ضروری اجاره خانه|نکات مهم اجاره خانه

نکات مهم اجاره خانه

نکات مهم اجاره خانه موضوعی است که هر مالکی قبل از اجاره ملکش لازم است بداند. با توجه به افزایش سرسام آور قیمت خانه مردم بیشتر ترجیح می دهند .به جای اینکه به سمت خرید خانه رفته و سال های سال زیر بار قرض و وام روند اجاره نشینی کنند. مشکلات مربوط به املاک در شهر تهران را وکیل ملکی تهران خوب و راحت می تواند برطرف کند. قبل از هر نوع قرارداد بهتر است تبعات و ابعاد آن را خوب بررسی کنیم تا متضرر نشویم.

بیشتر بدانید : بهترین وکیل قم

آمار و اطلاعات حاکی از این است که تقریباً یک سوم مردم کشور ما مستاجر هستند . و این آمار در سال های اخیر افزایش یافته است. بر همین اساس بر آن شدیم که قوانین اجاره یک خانه و تبعات آن و موارد مهم موثر بر اجاره نامه را برای شما توضیح دهیم . همچنین در قولنامه دستی و تمدید اجاره نامه به صورت دستی چه شرایطی را باید ذکر کنیم.

نکات مهم اجاره خانه

نکات مهم اجاره نامه

گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند که نیازی نیست که با قانون اجاره آشنا باشند . به خصوص وقتی که مستاجر هستند . و فقط لازم است صاحبخانه از آن مطلع شود.اما این فکر درست نمی باشد .چراکه زمان اجاره ی خانه دو طرف موجر و مستاجر همزمان قراردادی را امضا می‌کنند که مسئولیتی برای دو طرف به همراه دارد.

نکات مهم اجاره خانه به شما نکات ضروری و اصلی لازم برای اجاره ملکتان را می دهد. تفاوتی ندارد که کدام طرف هستید. برای عقد چنین قراردادی  هر دو طرف لازم است قوانین مربوط به بستن قرارداد بین مستاجر و صاحبخانه را بدانند . تا دچار مشکلات احتمالی نشوند.

چطور می‌توان یک قولنامه دستی تنظیم کرد

همانطور که مشخص است قولنامه دستی کاغذی است که در آن سه نسخه تهیه می شود . که اولی برای مستاجر ، دومی صاحبخانه و نسخه سوم به املاک‌های معاملاتی داده می‌شود. بر همین اساس بهتر است در تنظیم آن دقت کنید و تمام موارد را ریز و دقیق بنویسید.

قرارداد غیر دستی و یا رسمی برای عقد قرارداد اجاره

منظور از قرارداد رسمی، قراردادی است که در دفاتر رسمی اسناد ثبت می‌شود .این قرارداد از نظر آماری تعداد کمی از افراد را شامل می‌شود. چرا که بیشتر افراد در همان بنگاه های معاملاتی قرارداد بسته و نیازی به مراجعه به اداره ثبت نمی بینند.

نکات مهم اجاره نامه

آیا دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه لازم است

از تاریخ ۱۳۸۷ طبق قانون تمامی بنگاه‌های معاملاتی موظف به ثبت معاملات خود در سیستم رسمی املاک کشور شدند. این کار موجب می شود که هم درستی یک معامله تضمین شود . و هم اطلاعات مربوط به مسکن برای دولت هم راحت تر قابل دستیابی باشد.

در این صورت تمام معاملاتی که در املاک انجام می شود ، در این سامانه ثبت می شود . و یک کد رهگیری به افراد می‌دهد . کد رهگیری برای خرید و فروش بیشتر رایج است و تضمین کننده سابقه ملک شماست.و از فروش دوباره ملک شما به چند نفر جلوگیری می کند . و می توانید با اطمینان ملک را خرید و فروش کند اما در اجاره هم بعضاً صادر می شود. اما قبل از هر اقدامی نکات مهم اجاره خانه را مطالعه نمایید.

  • چه کسی باید شارژ ساختمان را بدهد؟

در قرارداد اجاره بهتر است پرداخت شخصی که قرار است شارژ را پرداخت کند مشخص شود. برای پرداخت شارژ ، قانون خاصی نداریم. تا حدودی توافقی می‌باشد و معمولاً و عرفاً مستاجر شارژ ساختمان را پرداخت میکند. اما بهتر است در قرارداد برای اینکه مشکلی در آینده پیش نیاید مشخص شود که این پرداخت بر عهده کیست؟

  • هزینه مشکلات ساختمانی را چه کسی باید متقبل شود

یکی از نکات مهم اجاره خانه  بحث تعمیرات است. تعمیرات در ساختمان دو نوع است :

  • یک سری تعمیرات جزئی هستند و برای استفاده های کوتاه مدت مطرح می شود .مثلاً تغییر دادن یک لامپ سوخته ، عوض کردن پوشال کولر و مانند آن که همه اینها کالاهای مصرفی هستند و معمولاً مستاجر هزینه آنها را می پردازد.
  • اما یکسری تعمیرات اصولی اند . مثل رنگ کردن درها ، تعویض سیستم گرم کننده یا تعمیر خرابی آن ، رسیدگی به خرابی هایی که در ساختمان پیش آمده اینها را معمولاً صاحبخانه متحمل میشود.

نکات مهم اجاره خانه و آپارتمان

برای تمدید قرارداد اجاره چه کار باید انجام دهیم/ نکات حقوقی اجاره خانه

یکی از مسائل خیلی مهم از نکات مهم اجاره خانه و  نوشتن متن برای تمدید اجاره این است. که ابتدا موارد موجود در قرارداد اولیه را بررسی کنیم . و مشخص کنیم که کدام یک از آنها ممکن است تغییر کند یا باید تغییر کند بعضی اوقات قرارداد دومی با اولیه یکی است و نیازی به تغییر نیست به خاطر همین دیگر نیاز نیست باز یک قرارداد تکراری بنویسیم .

بلکه برای تمدید قرارداد در پشت قرارداد قبلی چند خط اضافه میکنیم مبنی بر تمدید کردن این قرارداد تا تاریخ فلان و شرایط پرداختش و دو طرف و شاهد شان امضا می کنند. این کار از نظر قانونی هم قابل استناد است . تغییر لازم را هم در پشت این برگه باید ذکر کنیم.

  • گرفتن رسید پس از پرداخت هر اجاره

شاید فکر کنید گرفتن رسید برای اجاره درست نمی‌باشد و نشان از نداشتن اعتماد است . اما گرفتن رسید یک مدرک معتبر برای شما می باشد . که اجاره تان را پرداخت کردید. اگر صاحبخانه مدعی شود که پرداخت اجاره شما با تاخیر بوده و یا پرداخت نشده شما به این مدرک استناد میکنید.

تغییر میزان اجاره بها چطور انجام می‌گیرد

یکی از نکات مهم اجاره خانه مبلغ بهای اجاره است. قانونا صاحب ملک اجازه ندارد در طول زمان قرارداد قیمتی را که دو طرف توافق کرده اند تغییر دهد. اما وقتی دوره قرارداد تمام میشود صاحب ملک می تواند مبلغ جدیدی را برای اجاره مشخص کند .معمولاً مستاجران تقاضا دارند که مبلغ اجاره کم بوده و خیلی افزایش نداشته باشد .

نکات مهم اجاره خانه و ملک

اما مالکین چیز دیگری می خواهند. اگر در این بین اختلاف پیش آید، باید به شورای حل اختلاف مراجعه نمود تا مورد رسیدگی قرار گیرد. در شورای حل اختلاف قیمت ملک کارشناسی میشود و مبلغی منصفانه برای اجاره آن تعیین می شود.

گرفتن حکم تخلیه برای مستاجری که خانه را خالی نمیکند

گاهی اوقات شما مستاجری دارید که اجاره پرداخت نمی‌کند و یا زمان قراردادش تمام شده خانه شما را خالی نمی‌کند. در این شرایط شما باید درخواست تخلیه بنویسید و به شورای حل اختلاف خود مراجعه کنید. تا بتوانید ملکتان را از تصرف او خارج کنید.معمولاً گرفتن حکم تخلیه سریع انجام می‌گیرد .

یکی از نکات مهم اجاره خانه این است که بهتر است قرارداد در دفاتر ثبت نشود.اگر قرارداد رسمی باشد و در دفاتر ثبت شده باشد ، مدت بیشتری طول می‌کشد تا ملک را از تصرف مستاجر خارج کرد. چرا که در این موارد مستاجر میتواند تقاضای تجدید نظر کند و این زمانی را بیشتر می طلبد و دیرتر خانه خالی میشود.
در پایان باید یادآور شد اگر می‌خواهید با آرامش زندگی کنید و درگیر مشکلات جانبی نشوید و بدون فکر و بررسی تمام جوانب ، هر قراردادی را امضا نکنید . چرا که با هر امضا شما متعهد می‌شوید و باید در قبال تعهداتی که امضا نموده اید، پاسخگو باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *